Zmniejszenie piersi. Na czym polega zabieg redukcji i podniesienia biustu?

2016-08-16 13:57

Duży biust, chociaż przez sporo pań tak pożądany, czasem stanowi problem dla kobiety. Pokaźne piersi mogą powodować dolegliwości bólowe i łatwiej tracą jędrność. Nic więc dziwnego, że kobiety pytają o to, jak zmniejszyć piersi i decydują się na zabieg redukcji oraz podniesienia biustu.

Zmniejszenie piersi. Na czym polega zabieg redukcji i podniesienia biustu?
Autor: Thinkstockphotos.com Zabieg zmniejszenia biustu można wykonać na NFZ w przypadku, gdy mamy do czynienia z chorobami piersi: nowotworami oraz ze zmianami nienowotworowymi.

Spis treści

  1. Metody zmniejszania piersi i podniesienia biustu
  2. Przygotowanie do zabiegu - wywiad i badania
  3. Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi?
  4. Kiedy można zdecydować się na zmniejszenie piersi?
  5. Przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia i podniesienia piersi

Duży biust to kłopot z doborem bielizny i ubrań, zwłaszcza gdy piersi znacznie różnią się rozmiarem. Trudno nie wspomnieć o obciążeniu psychicznym. Dla kobiety jest to mankament urody, który stara się ukryć, garbiąc się czy nosząc luźne ubrania. Zbyt duży biust nadmiernie obciąża klatkę piersiową, powodując zwyrodnienie kręgosłupa. Dolegliwości kręgosłupa szyjnego, bóle pleców i ramion ograniczają sprawność i możliwość swobodnego poruszania się.

W przypadku znacznej redukcji biustu zazwyczaj karmienie piersią jest niemożliwe, podczas zabiegu dochodzi do uszkodzenia przewodu mlekowego. Jeśli więc kobieta jakiś czas po operacji urodzi dziecko, stosuje się leki hamujące laktację.

Waga piersi uznawanych za średniej wielkości nie przekracza łącznie dwóch kilogramów. U kobiet z dużym biustem ten ciężar znacznie wzrasta, nawet do 6 kilogramów, a to stanowi już spore obciążenie dla kręgosłupa, mogące skutkować bólami w odcinku szyjnym i piersiowym. Posiadaczki obfitych piersi skarżą się również na częste podrażnienia skóry i odparzenia. Zbyt duży biust nie jest więc jedynie problemem estetycznym, ale też medycznym. Ponadto może znacznie wpływać na komfort życia, począwszy od trudności z uprawianiem sportu po bruzdy na ramionach spowodowane wrzynaniem się ramiączek stanika i konieczność stałej kontroli nad poceniem się. Na co powinna przygotować się kobieta zamierzająca pomniejszyć biust?

Metody zmniejszania piersi i podniesienia biustu

Jakie metody pomniejszania biustu są obecnie stosowane w chirurgii estetycznej?

– Zmniejszenie biustu jest możliwe jedynie operacyjnie. Makromastia czy gigantomastia najczęściej związana jest zarówno z przerostem tkanki tłuszczowej, jak i gruczołowej. Dlatego też w trakcie zabiegu wycina się nadmiar obu tych tkanek. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy rozmiar piersi można zmniejszyć poprzez usunięcie nadmiaru samej tkanki tłuszczowej i skóry. Znacznie rzadziej istnieje możliwość redukcji piersi wyłącznie dzięki liposukcji, czyli tzw. „odessaniu tłuszczu”. Wybór metody zmniejszenia biustu dokonywany jest po dokładnym zbadaniu pacjentki i ocenie tego, który rodzaj tkanki należy wyciąć. Zdecydowana większość pacjentek wymaga jednoczesnego usunięcia nadmiaru skóry, dzięki któremu możliwe jest wymodelowanie piersi i podniesienie biustu – mówi dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

W zależności od indywidualnych cech pacjentki, chirurg dobiera również najbardziej optymalny rodzaj cięcia. Już od dawna w chirurgii estetycznej możemy zaobserwować dążenie do wykonywania jak najmniejszej liczby cięć, ale nie zawsze takie postępowanie jest możliwe. Dosyć często stosowane jest cięcie w formie kotwicy, czyli biegnące wokół brodawki sutkowej, a następnie pionowo w dół do fałdu skórnego, który dodatkowo nacinany jest poziomo wzdłuż. Po usunięciu nadmiaru tkanek, brodawka – a wraz z nią cała pierś – unoszona jest, a założone szwy również kształtem przypominają kotwicę. W niektórych przypadkach możliwe jest jednak wykonanie mniejszej ilości cięć, np. metodą nazywaną „single verical scar” lub od nazwiska autorki – metodą Hall-Findlay. W wyniku operacji powstaje jedna pionowa blizna i co dla wielu pań może być ważne – podczas zabiegu nie musi być naruszana struktura tkanki gruczołowej odpowiadająca za laktację, więc kobieta może później karmić piersią. Oczywiście wiele zależy od tego, czy ingerencja w tkankę gruczołową będzie konieczna, a o tym poinformuje nas lekarz.

To ci się przyda

Zmniejszenie biustu na NFZ. Komu przysługuje mammoplastyka?

Na operację redukcji piersi w prywatnych klinikach chirurgii estetycznej skierowanie nie jest potrzebne. Operacja może być przeprowadzona jednocześnie na obydwu piersiach i kosztuje od 15 do 18 tys. zł. Operacja taka jest świadczeniem refundowanym przez NFZ w ramach świadczeń gwarantowanych, jeśli jest konieczna ze względów zdrowotnych, tzn. w przypadkach schorzeń dotyczących chorób piersi: nowotworów oraz zmian nienowotworowych, np. dysplazji, gruczolakowłókniaków, przerostu sutka, a także w przypadku wrodzonych wad rozwojowych układu mięśniowo-szkieletowego. Operacja może obejmować obydwie piersi jednocześnie – decyduje o tym lekarz przeprowadzający zabieg. Skierowanie do szpitala może wystawić każdy specjalista, który stwierdzi taką konieczność. Czas oczekiwania jest różny w poszczególnych placówkach medycznych i pacjentka może wybrać ten szpital, w którym kolejka jest najkrótsza. Informacji o placówkach, które podpisały kontrakty na wykonywanie takich zabiegów, udzielają wojewódzkie oddziały NFZ.

Pierwszy efekt operacji można ocenić po 6 tygodniach, gdy blizny się wygoją. Pełen efekt jest widoczny po ok. pół roku

Przygotowanie do zabiegu - wywiad i badania

Zanim pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu konieczna jest konsultacja i wykonanie takich badań, jak podstawowe badania krwi i moczu, EKG i prześwietlenie klatki piersiowej. Zazwyczaj lekarz zaleca również przeprowadzenie mammografii lub USG piersi. Podczas konsultacji ustalane są też oczekiwania związane z operacją. W niektórych klinikach możemy w przybliżeniu zobaczyć spodziewane efekty redukcji piersi, dzięki urządzeniu, które nazywa się Vectra XT. Wykorzystywane jest ono przede wszystkim po wizualizacji efektów powiększania piersi, ale panie chcące zmniejszyć biust również mogą z niego skorzystać. Na ekranie Vectra XT możliwe jest pokazanie efektów uniesienia piersi, ale pomniejszenia tylko w nieznacznym stopniu.

  • Na dwa tygodnie przed zabiegiem nie wolno stosować niektórych leków, ziół i suplementów diety (ich spis pacjentka otrzymuje na pierwszej wizycie). Należy również ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z palenia papierosów.

Jak wygląda zabieg zmniejszenia piersi?

Operacja redukcji piersi przeprowadzana jest wyłącznie w znieczuleniu ogólnym i trwa przez około trzy do czterech godzin. W trakcie zabiegu chirurg usuwa nadmiar skóry, tkanki tłuszczowej i często też gruczołowej, unosi brodawki i ewentualnie zmniejsza otoczki oraz modeluje piersi, a następnie zakłada szwy. Czasem procedura łączona jest z odsysaniem tkanki tłuszczowej z okolic piersi. Pacjentka przez około dobę pozostaje w klinice – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Po zabiegu piersi zapewne będą obrzmiałe oraz twarde i będziemy odczuwać typowe dolegliwości po ingerencji chirurgicznej. Pomiędzy 2 a 4 dobą zostaną usunięte dreny, a ściągnięcie szwów nastąpi po około 8-14 dniach. Przez miesiąc konieczne będzie całodobowe noszenie specjalnego biustonosza i/lub opatrunku, a na rekonwalescencję trzeba przeznaczyć około 2 tygodnie. Ostateczny efekt zabiegu zobaczymy po około 3-6 miesiącach, gdy blizny ulegną zagojeniu, a tkanki zaczną w pełni normalnie funkcjonować. W czasie rekonwalescencji nie wolno dźwigać, oprawiać sportu. Opalanie nawet w kostiumie kąpielowym jest zabronione przez 3 miesiące, później zalecane jest pod czas opalania stosowanie na biust kremów z filtrem SPF 50 co 2-3 godziny, ponieważ promienie UV przenikają przez materiał i powodują powstawanie przerośniętych blizn.

Zdaniem eksperta
Mira Dziekańska - psycholog, psychoterapeutka, współzałożycielka Fundacji Rozwoju Metod Łączonych w Medycynie

Wsparcie partnera przed operacją

Jeśli jesteśmy w związku, warto wcześniej pomówić z partnerem. Po pierwsze dlatego, by zapewnić sobie jego wsparcie. Ale także po to, by on także był przygotowany na to, co nastąpi. Miałam na terapii pacjentki, które zdecydowały się na zabieg w tajemnicy przed partnerem, by zrobić mu niespodziankę – i kiedy po operacji okazywało się, że nie wygląda to wcale tak różowo, był to dla obojga dramat. Operacja redukcji piersi nie jest banalnym zabiegiem – trzeba powiedzieć wprost, że jest to częściowa amputacja piersi, a jej efekt nie daje się przewidzieć w stu procentach. Dlatego trzeba do niej podejść racjonalnie, bez nadmiernych oczekiwań co do efektu estetycznego. Operację taką warto jednak rozważyć, jeśli kobieta cierpi ze względu na zbyt obfite piersi, gdyż daje niewątpliwe korzyści dla zdrowia.

Zmniejszenia piersi nie wykonuje się dziewczętom, których piersi jeszcze rosną.

Kiedy można zdecydować się na zmniejszenie piersi?

Z zabiegu redukcji piersi może skorzystać zarówno osoba młoda, jak i starsza. Operacji raczej nie wykonuje się przed ukończeniem przez pacjentkę 20 roku życia, ale informacje o tym, czy kobieta rodziła czy dopiero planuje zajście w ciążę nie mają wpływu na zakwalifikowanie do zabiegu.

Istnieją metody redukcji piersi, które niosą ze sobą niższe ryzyko uszkodzenia struktury gruczołu sutkowego i przewodów mlecznych, chociaż nie zawsze można takie techniki zastosować, więc warto zapytać lekarza o możliwość karmienia piersią po zabiegu redukcji biustu. Ze względu na to kobietom, które planują macierzyństwo, zaleca się zaplanowanie zabiegu dopiero po urodzeniu i wykarmieniu dziecka, nie wcześniej niż 6 miesięcy po porodzie. Oczywiście decyzję co do wyboru najbardziej odpowiedniej metody zmniejszania piersi może podjąć wyłącznie specjalista.

Przeciwwskazania do zabiegu zmniejszenia i podniesienia piersi

Zabieg redukcji i unoszenia biustu jest dosyć skomplikowaną operacją, więc by się do niego zakwalifikować, musimy mieć ogólnie dobry stan zdrowia. Przeciwwskazania nie różnią się od tych, które istnieją do wykonania jakiegokolwiek zabiegu chirurgicznego przeprowadzanego w znieczuleniu ogólnym. Redukcji piersi nie można więc wykonać u osób z nieuregulowaną cukrzycą, cierpiących na poważne choroby układu krążenia, serca, autoimmunologiczne, przewlekłe infekcje, zaburzenia krzepliwości krwi oraz mających problemy z nerkami lub wątrobą.