Zabiegi poprawiające owal twarzy - laser, nici liftingujące, ultradźwięki

2019-07-12 9:34

Grawitacja pozostawia widoczne ślady na twarzy. Zmiana rysów twarzy, opadanie skóry i jej wiotkość sprawiają, że oblicze przybiera smutny wyraz. Na szczęście są zabiegi, które pozwalają przywrócić jej młodzieńczy kontur. To przede wszystkim nici liftingujące, laseroterapia i ultradźwięki. Dowiedz się, na czym polegają skuteczne zabiegi odmładzające.

Zabiegi poprawiające owal twarzy
Autor: Thinkstockphotos.com Do przyciemniania i rozjaśniania poszczególnych partii twarzy można zastosować fluidy, pudry i podkłady tylko o jeden odcień ciemniejsze lub jaśniejsze.

Spis treści

  1. Zabiegi poprawiające owal twarzy: nici liftingujące
  2. Zabiegi poprawiające owal twarzy: ultradźwięki
  3. Zabiegi poprawiające owal twarzy: peptydy
  4. Zabiegi poprawiające owal twarzy: laser frakcyjny
  5. Makijaż poprawiający owal twarzy

Z wiekiem zaciera się naturalny kształt, owal twarzy. Dzieję się tak dlatego, że z biegiem lat przybywa tkanki tłuszczowej na brzuchu, biodrach i udach, a ubywa na twarzy – pogłębiają się bruzdy nosowo-wargowe, obniżają kąciki ust i zwęża się czerwień warg.

Zanik tłuszczu na skroniach i policzkach powoduje zmianę proporcji twarzy i przeniesienie punktu ciężkości w dół. O ile młodą twarz można wpisać w trójkąt, którego podstawa znajduje się na linii oczu, a wierzchołek na brodzie, to z upływem czasu ten trójkąt się odwraca. Grawitacja i malejąca sprężystość skóry sprawiają, że pozostały tłuszcz przemieszcza się w dół, tworząc „chomiki” i drugi podbródek, zupełnie zmieniając owal twarzy i nadając jej smutny wygląd. Kosmetyki tylko w pewnym stopniu są w stanie powstrzymać ten proces. Efekt prawdziwego odmłodzenia zapewnić mogą jedynie profesjonalne zabiegi – mniej lub bardziej inwazyjne,zależnie od zaawansowania problemu.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: nici liftingujące

Nici liftingujące to systemy do podwieszania skóry. Wiele ma specjalne haczyki, którymi zaczepiają się o powięzi podskórne i podnoszą owal twarzy. Są nici wchłaniające się (hialuronowe po 12–18 miesiącach, PDO po 9) i takie, które pozostają w skórze na stałe, ale te mogą dawać powikłania.

  • Nici hialuronowe

Po znieczuleniu skóry dr n. med. Joanna Kuschill-Dziurda robi nakłucie z boku twarzy, następnie wprowadza przez nie mikrokaniulę, czyli tępo zakończoną giętką igłę, przez którą podaje preparat kwasu hialuronowego. Mikrokaniula pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób najbardziej bezpieczny i bez ryzyka siniaków. Zabieg jest bezbolesny, można tylko chwilami odczuwać niewielkie rozpieranie. W ten sam sposób wprowadza się preparat po drugiej stronie twarzy.

Efekt jest natychmiastowy – „chomiki“ się zmniejszają, bruzdy nosowo-wargowe stają się płytsze, a policzki podnoszą się. Nawet oczy wyglądają młodziej. Zabieg kończy lekki masaż policzków, który rozprowadza kwas hialuronowy. Po zabiegu trzeba dużo pić i przez 2 tygodnie unikać wysokich temperatur.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: ultradźwięki

To jedna z metod termoliftingu, który polega na podgrzewaniu tkanek na różnych głębokościach pod naskórkiem. Ten kontrolowany efekt termiczny jest silnym bodźcem do przebudowy tkanki podporowej skóry. W pierwszej kolejności dochodzi do naciągnięcia włókien kolagenowych, a następnie do wytworzenia nowych włókien w miejsce uszkodzonych i mniej elastycznych. Dodatkowy efekt wynika z obkurczenia komórek tłuszczowych, co dobrze sprawdza się przy likwidowaniu „chomików” i drugiego podbródka.

  • Ultraformer III

Urządzenie wykorzystuje zogniskowaną wysokoenergetyczną falę ultradźwiękową. Ponieważ ultradźwięki trafiające w kość żuchwy są bolesne, warto wcześniej zażyć tabletkę przeciwbólową; dodatkowo skóra znieczulana jest kremem. Zabieg polega na wielokrotnym przykładaniu końcówki emitującej ultradźwięki, które podgrzewają tkanki najpierw na głębokości 3 mm, potem 1,5 mm – jest to odczuwalne jako serie krótkich, ale mocnych ukłuć. Tuż po zabiegu widoczne jest tylko lekkie zaczerwienienie i nieznaczny obrzęk. Efekt jednorazowego zabiegu staje się widoczny stopniowo – znikają „chomiki” i drugi podbródek – po ok. 10 tygodniach owal twarzy jest wyraźnie odmłodzony.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: peptydy

Peptydy to organiczne związki powstające podczas biosyntezy białek. Zbudowane są zwykle z kilku aminokwasów, tworząc łańcuchy proteinowe. Zależnie od ustawienia sekwencji aminokwasów w łańcuchu, peptydy mogą w różny sposób oddziaływać na skórę. Naukowcy opracowali metody otrzymywania peptydów, które w odróżnieniu od białek mogą wnikać w głąb skóry. Niektóre pobudzają fibroblasty do produkcji włókien podporowych skóry, dzięki czemu zmniejszają się bruzdy i zmarszczki; inne rozluźniają mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się na twarzy zmarszczek mimicznych; jeszcze inne są nośnikami składników aktywnych w kosmetykach.

  • Zastrzyk energii

To zabieg z wykorzystaniem kosmetyków zawierających m.in. tripeptyd (Palmitoyl Tripeptide-5), który zwiększa produkcję kolagenu, w tym kolagenu rodzaju III. Jest on nazywany kolagenem młodości, a jego ilość spada drastycznie z wiekiem. Po oczyszczeniu skóry i peelingu kwasem migdałowym, na skórę nanosi się najpierw serum zawierające tripeptyd, a następnie wykonuje kilkunastominutowy masaż multiaktywnym kremem energetyzującym, szczególną uwagę poświęcając mięśniom dolnych partii twarzy.

Aby składniki aktywne z kosmetyków lepiej przeniknęły w głąb skóry, przy pomocy pędzla i zgodnie z przebiegiem mięśni aplikuje się jeszcze gipsową maskę termoaktywną, która zastyga na twarzy, utrwalając ułożenie mięśni.

Zabiegi poprawiające owal twarzy: laser frakcyjny

Laseroterapia frakcyjna jest jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z objawami starzenia się i niedoskonałościami skóry, a technika frakcjonowania zapewnia jej szybką regenerację. Lasery frakcyjne mogą służyć do ablacji, czyli głębokiego złuszczania skóry, czego efektem jest odnowienie naskórka, wypełnienie blizn i usunięcie przebarwień. Natomiast działanie lasera nieablacyjnego polega na wytworzeniu tysięcy kontrolowanych mikrouszkodzeń w strukturze skóry bez naruszenia naskórka, co prowokuje powstawanie nowego kolagenu, a także kurczenie i napięcie tkanki.

  • Clear Lift

To zabieg wykorzystujący technikę frakcyjną, która nie powoduje ablacji skóry, czyli przerwania ciągłości naskórka. Uniknięcie uszkodzeń zewnętrznej warstwy skóry sprawia, że zabieg jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga szczególnych przygotowań. Głowica lasera wyposażona jest w kilka końcówek, które zmienia się podczas zabiegu – pierwsza przenika w głąb skóry nawet do warstwy siateczkowatej skóry właściwej, kolejne działają coraz płycej. Podczas przesuwania głowic tuż przy skórze odczuwalne są jedynie delikatne ukłucia.

Po zabiegu skóra nieco piecze i jest zaczerwieniona. Przez kilka pierwszych dni mocno chłonie kosmetyki, więc wymaga solidnego nawilżania i natłuszczania, a także ochrony przed słońcem. Efekty zabiegu – zagęszczenie skóry i poprawa owalu – pojawiają się stopniowo w ciągu 1-2 miesięcy.

Makijaż poprawiający owal twarzy

Sztuka makijażu polega na tym, by ukryć to, co ukryć chcemy, a podkreślić to, na czym nam zależy. A do tego trzeba to zrobić w taki sposób, by nie było tego widać. Makijaż powinien być drugą skórą. Im mniej widoczny tym lepiej. Dlatego bez względu na to, jak bardzo chcesz mieć opaloną cerę, musisz pamiętać, czym obdarowała cię natura.

Do przyciemniania i rozjaśniania odpowiednich partii twarzy możesz zastosować kosmetyki tylko o jeden odcień ciemniejsze lub jaśniejsze. Jeśli przesadzisz i wybierzesz za ciemny lub za jasny do naszej karnacji kosmetyk, będziesz wyglądać jak Indianin w wojennych barwach.

Każda firma stosuje trochę inną numerację odcieni, dlatego lepiej wybieraj podkłady tej samej firmy.

Miej do dyspozycji podkłady w dwóch kolorach - o ton jaśniejszy i o ton ciemniejszy od naturalnego koloru skóry. Najłatwiej to sprawdzić dobierając odcień identyczny z karnacją i do rozjaśniania wybrać odcień o numer niższy, a do przyciemniania o numer wyższy od naturalnego.

Oczywiście, nad właściwym efektem trzeba poćwiczyć, choć warto przestrzegać dwóch generalnych zasad:

  • to, co chcesz ukryć, przyciemnij,
  • to, co chcesz uwypuklić, rozjaśnij.

Pamiętaj, że ciemniejszy fluid ukrywa. Ciemniejszy podkład nanieś na boczne i dolne części twarzy wzdłuż kości żuchwy. Pamiętaj tylko o tym, by podkład był dobrze rozprowadzony.

  • Twarz okrągła - najszersza jest na wysokości nozdrzy. Ukryj to nanosząc ciemniejszy podkład na boczne części policzków. Zacznij od brody, w miejscu, w którym policzki się rozszerzają, i ciągnij delikatną smugę wzdłuż owalu jeśli trzeba aż do wysokości uszu.
  • Twarz podłużna - można ją poszerzyć jasnym podkładem. Szeroką, zaokrągloną smugą nanieś go na dół policzków i (jeżeli nie nosisz grzywki) na boki czoła. Jasny kolor doda twojej twarzy promiennego wyrazu.
  • Twarz trójkątna - jest najtrudniejsza do poprawy. Dolna część jest zbyt drobna w stosunku do górnej. Jasny podkład rozprowadź łukiem na policzkach zaczynając nieco poniżej linii ust, a kończąc na wysokości nozdrzy.

miesięcznik "Zdrowie"