Mikrodermabrazja: efekty, cena, przeciwwskazania do zabiegu

2021-06-23 15:51

Mikrodermabrazja to jeden z najczęściej wybieranych przez Polki zabiegów kosmetycznych. Złuszcza, dotlenia, wzmacnia produkcję kolagenu - czy kontrolowany mikropeeling ma same zalety? Przeczytaj więcej o tym, czym jest mikrodermabrazja, kto może z niej korzystać i ile kosztuje wykonanie zabiegu.

Mikrodermabrazja - bezpieczny peeling, który domładza
Autor: Thinkstockphotos.com Mikrodermabrazja delikatnie złuszcza naskórek i oczyszcza skórę. Doskonale sprawdza się jako przygotowanie cery do zabiegów laseroterapii

Spis treści

  1. Co to jest mikrodermabrazja?
  2. Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?
  3. Mikrodermabrazja diamentowa
  4. Mikrodermabrazja korundowa
  5. Mikrodermabrazja tlenowa
  6. Efekty mikrodermabrazji
  7. Cena mikrodermabrazji
  8. Dla kogo zabieg mikrodermabrazji?
  9. Przeciwwskazania do mikrodermabrazji
  10. Mikrodermabrazja przed zabiegiem laserowym

Co to jest mikrodermabrazja?

Mikrodermabrazja, inaczej zwana też kontrolowanym mikropeelingiem, to zabieg polegający na mechanicznym ścieraniu warstwy rogowej naskórka oraz głębszych warstw skóry. Od klasycznej dermabrazji zabieg odróżnia właśnie ta możliwość dostosowania stopnia głębokości ścierania. Mikrodermabrazja spopularyzowała się na początku XXI wieku i stała się jednym z ulubionych zabiegów zarówno klientek, jak i kosmetyczek.

Można wykonać ją na różnych partiach ciała. Najpopularniejsze to twarz, szyja, dekolt i plecy.

Jakie są rodzaje mikrodermabrazji?

Wyróżnia się trzy rodzaje zabiegu w zależności od materiału użytego do złuszczania:

  • mikrodermabrazja diamentowa
  • mikrodermabrazja korundowa
  • mikrodermabrazja tlenowa
  • oksydermabrazja - jest najnowszą odmianą, a jednocześnie najmniej ingerującą w skórę.

Mikrodermabrazja diamentowa

Podczas wykonywania mikrodermabrazji diamentowej używa się głowic zaopatrzonych w pierścienie ścierające z naturalnego lub sztucznego diamentu. Podczas złuszczania głowice jednocześnie zasysają skórę do filtra, który potem jest wymieniany. Ta odmiana będzie odpowiednia dla skóry cienkiej i wrażliwej, ponieważ jest całkowicie bezbolesna.

W czasie zabiegu nie tworzy się pył, dlatego osoby ze skłonnością do alergii mogą być spokojne. Rumień znika kilka godzin po wyjściu z salonu.

Mikrodermabrazja korundowa

Tutaj do ścierania używa się mikrokryształków tlenku glinu, czyli korundu, a głowica posiada dwie końcówki. W sproszkowanej postaci, dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia, mikrokryształki lądują na powierzchni naskórka. Skóra jest w ten sposób piaskowana, a druga głowica wyłapuje zużyty tlenek razem ze startą skórą. Mikrodermabrazja korundowa nie jest odpowiednia dla delikatnej skóry.

Poleca się ją w przypadku rozszerzonych porów, blizn, rozstępów i cellulitu. Zaczerwienienie skóry może trwać do dwóch dni.

Mikrodermabrazja tlenowa

To najdelikatniejsza ze wszystkich odmian. Podczas zabiegu z urządzenia wykorzystującego podciśnienie wydmuchiwany jest tlen z odrobiną płynu fizjologicznego. Skóra złuszcza się i dotlenia.

Oksydermabrazja jest odpowiednia dla osób z cerą wrażliwą, trądzikową, ziemistą.

Ważne

Chociaż mikropeeling wykonuje się przez cały rok, to najlepszą porą będzie jesień i zima. Po zabiegu przez dwa tygodnie należy unikać słońca.

Efekty mikrodermabrazji

Pierwszy efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Co daje mikrodermabrazja:

  • dotlenia i odżywia skórę
  • wzmacnia wchłanialność składników aktywnych w kosmetykach
  • poprawia kolory i elastyczność skóry
  • zmniejsza widoczność płytkich zmarszczek
  • zmniejsza widoczność przebarwień i blizn
  • oczyszcza i odblokowuje pory
  • usuwa zaskórniki i redukuje objawy trądziku
  • pobudza skórę do produkcji kolagenu
  • poprawia ukrwienie skóry.

Cena mikrodermabrazji

Wizyty należy powtórzyć od trzech do sześciu razy w odstępach czasowych ustalonych z kosmetyczką. Koszt pojedynczego zabiegu zmienia się w zależności od wybranej partii ciała. Cena za mikrodermabrazję twarzy waha się między 80 a 200 zł. Większe obszary, np. plecy są zazwyczaj o połowę droższe.

Z kolei mikrodermabrazja dekoltu lub szyi kosztuje od 40 do 100 zł.

Dla kogo zabieg mikrodermabrazji?

Mikrodermabrazja jest polecanym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z:

Mikrodermabrazja zyskała sobie rzesze fanów wśród osób z wrażliwą cerą, które nie mogą stosować peelingów chemicznych i kawitacyjnych. Zabieg jest odpowiedni również dla skóry alergicznej i naczynkowej. Mogą go bez obaw wykonać nawet kobiety w ciąży.

Ta metoda jest odpowiednia dla każdego typu cery z pewnymi ograniczeniami w zależności od wybranego rodzaju mikrodermabrazji. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby była stosowana u osób młodych. Najczęściej wykonuje się ją u kobiet po 25 roku życia, ale również mężczyźni dbający o swoją skórę odwiedzają w tym celu gabinety kosmetyczne.

Ważne

Osoby chore na cukrzycę powinny ograniczać zabiegi do minimum i poddawać się im z należytą uwagą.

Przeciwwskazania do mikrodermabrazji

  • w stanach zapalnych skóry
  • w przypadku łuszczycy, bliznowców i raka skóry
  • podczas zakażeń wirusowych lub bakteryjnych
  • jeśli w ciągu ostatnich dwóch miesięcy był wykonywany zabieg chirurgiczny w obrębie twarzy
  • podczas stosowania leków przeciwzakrzepowych.

Mikrodermabrazja przed zabiegiem laserowym

Podczas ścierania poprawia się wchłanialność składników aktywnych, a na okres około dwóch tygodni zmniejsza się bariera ochronna skóry (jednak nie uszkadza jak w przypadku peelingów chemicznych). To sprawia, że mikrodermabrazja jest zalecana przed wykonaniem zabiegów z użyciem lasera, fal radiowych, terapii kwasami.

Jeśli skóra jest wymagająca i potrzebuje silnego efektu peelingu, razem z zabiegiem mikrodermabrazji wykonuje złuszczanie kwasem glikolowym, migdałowym lub alfa-hydrokwasami.

Peelingi - dlaczego warto je robić?