Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?

2019-07-10 14:20

Także w chorobie warto dbać o urodę, bo to podnosi samoocenę i poprawia nastrój, co z kolei pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu i wzmacnia jego funkcje obronne. Jednak w niektórych sytuacjach zabiegi estetyczne mogą być ryzykowne.

Zabiegi medycyny estetycznej - kto nie może z nich korzystać i dlaczego?
Autor: Thinkstockphotos.com Jakie są przeciwwskazania do przeprowadzania zabiegów medycyny estetycznej?

Spis treści

  1. Uwaga na używki
  2. Kwalifikacja do zabiegu - na jakiej zasadzie?
  3. Leki bywają przeciwwskazaniem do zabiegu
  4. Ostatni głos ma specjalista

Współczesna medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna dysponują szeroką gamą zabiegów upiększających. Warto jednak wiedzieć, że przeciwwskazaniem do przeprowadzenia niektórych z nich może być zarówno schorzenie przewlekłe, jak i systematycznie przyjmowane leki. Nie oznacza to, że choroba wyklucza przeprowadzenie operacji plastycznej. Ale wykonanie jej musi być poprzedzone dokładną analizą stanu zdrowia, przestudiowaniem możliwych interakcji między przyjmowanymi lekami a preparatami użytymi podczas zabiegu.

Warto wiedzieć

Uwaga na używki

Palenie papierosów jest poważnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegów chirurgicznych z zakresu medycyny estetycznej nie tylko w przypadku choroby przewlekłej. Toksyny zawarte w dymie uszkadzają drobne naczynia krwionośne, co przekłada się na duże ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu. Dlatego też przyjęto zasadę, że u osób palących nie powinno się przeprowadzać żadnych zabiegów chirurgicznych z zakresu medycyny estetycznej. Co więcej, po rzuceniu nałogu zabieg można wykonać dopiero po półrocznej abstynencji. Podobnie jest z alkoholem. Nadużywanie go uniemożliwia poddanie się wielu zabiegom.

Kwalifikacja do zabiegu - na jakiej zasadzie?

Likwidowanie zmarszczek, korekcja owalu twarzy, podanie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej czy wykonanie głębokiego peelingu to zabiegi mocno ingerujące w nasz organizm. Osoby przewlekle chore, które chcą się im poddać, powinny przedstawić specjaliście medycyny estetycznej czy chirurgii plastycznej pełną informację o swoim stanie zdrowia. Na tej podstawie lekarz może ocenić, czy zabieg nie odbije się niekorzystnie na zdrowiu pacjenta.

Zobacz: Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?

Na wizytę kwalifikacyjną w gabinecie medycyny estetycznej należy zabrać całą dokumentację medyczną oraz listę przyjmowanych leków. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla pacjenta byłoby skontaktowanie się obu specjalistów – chirurga plastycznego i lekarza prowadzącego – by mogli omówić zakres planowanego zabiegu i rozważyć, czy nie nasili on objawów choroby przewlekłej. Niestety, tak dzieje się bardzo rzadko. Jednym z powodów bywa to, że kobiety nie przyznają się u chirurga plastycznego do swoich schorzeń, bo najważniejsze dla nich jest poprawienie urody.

Leki bywają przeciwwskazaniem do zabiegu

Specjalista medycyny estetycznej musi wiedzieć o wszystkich przyjmowanych lekach (na receptę i bez recepty), ponieważ stosowanie niektórych z nich przekreśla możliwość wykonania pewnych zabiegów.

Kwas acetylosalicylowy, który jest podawany profilaktycznie przy wielu schorzeniach kardiologicznych, zaburza krzepnięcie krwi. Bardzo silnie przeciwzakrzepowo działa ginkgo biloba (miłorząb japoński), a także czosnek, który chętnie jemy podczas przeziębienia.

Regularne przyjmowanie tych z pozoru łagodnych preparatów czy produktów może być przyczyną poważnego krwawienia podczas banalnego zabiegu upiększającego. Na szczęście niektóre leki, bez szkody dla zdrowia, można odstawić na pewien czas i wtedy zgłosić się na zabieg poprawiający urodę. Pamiętajmy też o tym, że cechą chorób przewlekłych są okresy zaostrzenia objawów i remisji. Jeśli chcemy skorzystać z zabiegu upiększającego, najlepiej wykonać go w okresie remisji, ponieważ wtedy ryzyko powikłań będzie mniejsze.

Ważne

Ostatni głos ma specjalista

Osoby pragnące zmienić swój wygląd, odmłodzić się, często mają własny pomysł na realizację marzeń, ale nie zawsze jest to możliwe. Rolą lekarza zajmującego się medycyną estetyczną jest dobranie zabiegu najbezpieczniejszego dla pacjenta i osiągnięcie maksymalnie dobrego efektu.

miesięcznik "Zdrowie"