Zabieg kwasem migdałowym. Jak przebiega i jak się do niego przygotować? [Porada eksperta]

2013-10-15 19:52

Mam pytanie, czy należy stosować krem o niskim stężeniu przed zabiegiem z  kwasem migdałowym czy nie? Bo chcę iść do kosmetyczki na ten zabieg.  

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Rozumiem, że pytanie dotyczyło tego, czy zabieg eksfoliacji przy pomocy AHA (alfa-hydroksykwasy) na bazie kwasu migdałowego, wymaga odpowiedniego przygotowania skóry twarzy preparatami o jego niższym stężeniu. Na początku warto wspomnieć, iż istotą działania AHA jest złuszczenie komórek w wyniku rozluźnienia połączeń między komórkami warstwy rogowej naskórka, a cementem międzykomórkowym. Kwasy owocowe pobudzają procesy odnowy biologicznej, nawilżają, poprawiają strukturę naskórka a przy dłuższym stosowaniu także skóry właściwej (stymulacja fibroblastów). Nazwane są często „peelingami lunchowymi”, gdyż znakomity efekt kliniczny widoczny jest tuż po zabiegu.

Kwas migdałowy ze względu na swoją wielkocząsteczkową strukturę przenika powoli wgłąb naskórka, co gwarantuje bezpieczną, łagodną i dobrze tolerowaną eksfoliację. To czyni go pomocnym w przypadku cer wrażliwych, ze skłonnością do trądziku różowatego, z teleangiektazjami (trwale poszerzone naczynia krwionośne). Jego skuteczność potwierdzono także w przypadku fotostarzenia (naprawa uszkodzonych przez promieniowanie UV struktur skóry), zaburzeń pigmentacyjnych, trądziku pospolitego (działanie antybakteryjne), skóry suchej (wzrost wytwarzania ceramidów, mukopolisacharydów), łojotoku (regulacja pracy gruczołów łojowych).

Przed zabiegiem:

Przed kuracjami gabinetowymi zaleca się stosowanie na noc przez okres minimum 10 – 14 dni preparatu z dodatkiem nisko stężonych kwasów owocowych (w tym przypadku na bazie kwasu migdałowego, ale mogą być również inne), tzw. prepeel. Jest to forma stopniowego przygotowania skóry oraz czynność, która pozwoli ocenić reakcje skóry na kwas, co umożliwi wykluczenie podrażnienia podczas zabiegu, a co najważniejsze - spotęguje efekt końcowy. Wcześniejsze stosowanie preparatów nisko stężonych kwasów jest szczególnie wskazane w przypadku skór grubych. W trakcie cyklu zabiegowego z kwasami owocowymi zwróćmy szczególną uwagę na intensywne nawilżenie i dostarczenie odpowiednich składników aktywnych, ponieważ w tym momencie mają one możliwość lepszej penetracji w głąb naskórka. Przed oraz w trakcie trwania  kuracji nie należy stosować dodatkowych środków złuszczających, szczególnie tych na bazie retinoidów, które powodują, że skóra staje się cieńsza i bardziej wrażliwa. Zastosowanie się do porad profesjonalisty w gabinecie wraz ze skutecznym działaniem kwasu migdałowego z pewnością pozwoli cieszyć się ujędrnioną i rozjaśnioną skórą.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta