Wyszczuplenie ciała za pomocą zabiegów [Porada eksperta]

2014-06-04 20:05
Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Zastanawiam się nad wyszczupleniem ciała za pomocą zabiegów liposukcji ultradźwiękowej. Mam nadwagę około 5-6 kg. Od pół roku regularnie 3-4 razy w tygodniu ćwiczę aqua aerobic. Straciłam kilka cm w okolicy ud i bioder, ale chciałabym jakoś wspomóc tę walkę o lepsze ciało. Wiem, że liposukcja ultradźwiękowa nie jest zabiegiem odchudzającym, ale przeczytałam, że może pomóc w poprawie wyglądu skóry i walce z cellulitem. Chciałabym się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy wyborze gabinetu, w którym przeprowadza się zabieg. I najważniejsze - jakie skutki dla wątroby niesie ze są tego typu procedura? Czy branie tabletek antykoncepcyjnych jest przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu? Jeśli tak, to po jakim czasie od odstawienia hormonów można wykonać zabieg? Jaka jest zalecana ilość zabiegów w kuracji? Jak wygląda sam zabieg i czy niesie za sobą jakieś ryzyko dla zdrowia?

Od razu napiszę, że pewnie chodziło Pani o kawitację ultradźwiękową (liposukcja polega na odsysaniu tłuszczu). Kawitacja polega na przykładaniu do ciała specjalnej głowicy, która wysyła ultradźwięki. Ultradźwięki z kolei działają, kiedy spotkają na swojej drodze wodniste tkanki - wtedy je rozbijają. Dlatego metoda sprawdza się u osób z dużą nadwagą, a z Pani opisu wynika, że jest Pani szczupła, więc odradzam tę metodę na rzecz innych zabiegów modelujących sylwetkę.

Przy wyborze gabinetu powinna Pani się kierować przed wszystkim opinią, jak wykonywana jest w nim diagnoza (czy tylko na oko, czy specjaliści dysponują odpowiednimi metodami diagnostycznymi, w przypadku cellulitu np. tomografia kontaktowa). Poza tym czy w gabinecie są dostępne różne, alternatywne metody leczenia tego samego problemu. Wtedy ma Pani pewność, że dobrana zostanie do Pani problemu odpowiednia terapia, a nie, że zostanie zastosowany jedyny (niekoniecznie skuteczny w Pani przypadku) dostępny w klinice zabieg na dany problem.

Każda przypadłość ma jakieś podłoże i to do niego trzeba dobierać zabiegi. Poza tym każdy pacjent jest inny, inaczej reaguje, więc też trzeba terapię czasem modyfikować pod tym kontem. Jeśli gabinet ma wąski wachlarz metod nie będzie mógł tego spełniać. Zabieg kawitacji ultradźwiękowej jest bezpieczny, trzeba jedynie uważać jeśli ma się jakieś implanty w ciele np. wkładkę domaciczną. Zwykła, doustna terapia hormonalna nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu. Ostra niewydolność wątroby już tak.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marek Wasiluk

Specjalista w dziedzinie laseroterapii.

Współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13

02-777 Warszawa

www.triclinium.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.