Klinika czy gabinet kosmetyczny? Gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej

Coraz częściej, by zadbać o urodę, idziemy nie do gabinetu kosmetycznego, lecz do kliniki. Zabiegi, które wykonuje specjalista medycyny estetycznej, są zwykle bardziej skuteczne i dają efekty widoczne od razu. Które zabiegi możemy wykonać w salonie kosmetycznym?

Wolisz gabinet kosmetyczny czy klinikę medycyny estetycznej? W Polsce nie ma prawnych regulacji mówiących o tym, jakie zabiegi, przy pomocy jakich urządzeń, może wykonywać kosmetyczka, a jakie lekarz. Dlatego to klient musi wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie kierować się tylko ceną.

Kiedy wybrać lekarza medycyny estetycznej, a kiedy kosmetyczkę?

Do kosmetyczki idziemy na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, regenerujące czy relaksujące, jak maseczki, pilingi, masaże, kąpiele. Kosmetyczka powinna zajmować się głównie profilaktyką i „dopieszczaniem” skóry i zmysłów. W gabinecie kosmetycznym można też poddać się lekkiemu
złuszczaniu, np. przy pomocy niezbyt silnych kwasów, mikrodermabrazji czy kawitacji. Ale nie tylko. Zabiegi wiążące się z przerywaniem ciągłości skóry, których wykonywanie przez kosmetyczki nie jest zabronione, to np. makijaż permanentny.

Kompetencje kosmetyczki

Kosmetyczka może też wykonywać niektóre zabiegi z użyciem lasera, np. depilację. Głębsze zabiegi, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej, zarezerwowane są dla lekarzy. To w gabinecie medycyny estetycznej możemy poddać się silniejszym zabiegom laserowym (odmładzanie), usuwaniu znamion czy pękniętych naczynek, głębokim pilingom kwasowym. Tylko lekarz powinien dokonywać wszelkich iniekcji, np. botoksu czy wypełniaczy.

Uwaga!

Zapytaj lekarza o specjalizację. Lekarz wykonujący zabiegi poprawiające urodę powinien być specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii lub medycyny estetycznej i przejść odpowiednie szkolenia.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
angelika
|

adam zauważ tylko, że Tobie się udało i jest ok, ale znam wiele przypadków, że ktoś chciał właśnie zrobić zabiegi za 50% ceny idąc do kosmetyczki i pojawiły się nieodwracane zmiany w skórze. Ja nie mówię, że wszystkie kosmetyczki są złe, bo to nieprawda, ale ingerując w swoje ciało, wykonując np zabiegi botoksem przy użyciu strzykawki wg mnie lepiej nie oszczędzać. Oszczędzisz 1000zł ale możesz sobie zrobić krzywdę.

ok
|

gdzie wykonywales zabieg w katowicach mozesz podac nazwe

adam
|

Robiłem zabieg na blizny laserem frakcyjnym - u lekarza za 1600 złotych. Mimo pytań, nie uzyskałem dokładnej odpowiedzi jak laser się nazywa ani kto jest producentem. Pan doktor kręcił, mówił, że to Fraxel ale nazwa na obudowie była inna. Potem trafiłem do Katowic do Pani, która nie jest lekarzem. Zabieg kosztował 600 złotych. Nazwa lasera (Mixto) i jego wygląd zgadzały się z tym co ta Pani podała. Znalazłem informacje w internecie, że to jeden z najlepszych laserów frakcyjnych na rynku. Zresztą potwierdzają to efekty po zabiegu, które oceniam znacznie lepiej niż po zabiegu u lekarza (mogło to wynikać też z tego, że był to już drugi zabieg). Lepiej też się goiło. Gdybym wiedział wcześniej, że mogę ten sam zabieg zrobić taniej o tysiąc u nie-lekarza bez wahania już za pierwszym razem wybrałbym nie-lekarza. Oczywiście każdy niech decyduje za siebie. Ale chcę mieć wybór, a nie konieczność chodzenia do lekarza za dużo wyższą cenę.

fionna
|

Tylko lekarz i tylko gabinet medycyny estetyczne. Wszelkie domorosłe kosmetyczki ze strzykawkami z botoksem to dla mnie jakaś porażka. Ja sprawdziłam dr Potockiego i mogę go polecić. Fachowiec, gabinet doskonale wyposażony i wszystko po zabiegu jak i w trakcie na najwyższym poziomie.

Jowita
|

Kiedy wybierałam lekarza to skupiałam się głównie na poszukiwaniu tych, którzy mają certyfikat lekarza medycyny estetycznej, a dalej wybierałam pomiędzy nimi, bo miałam pewność, że to już jest grono specjalistów.

Kinga
|

Ja od dłuższego czasu rozważam korektę nosa, nawet wybrałam gabinet. Jedyne co mnie powstrzymuje to cena.