USTA - korekcja kształtu i powiększanie ust

2007-08-29 5:08

Twoje usta przypominają kreseczkę, a marzysz o pełnych i zmysłowych ustach? A może tylko nie podoba ci się się ich kształt? Pomoc czeka w gabinecie. Przedstawiamy sposoby na powiększanie ust i korekcję ich kształtu.

Często godzimy się ze swoimi zewnętrznymi wadami. Dobrze, gdy umiemy uczynić z nich atut. Natomiast ci, którzy ich nie akceptują i którym defekty urody przeszkadzają żyć, mogą skorzystać z pomocy chirurga plastyka lub lekarza medycyny estetycznej. Decyzja taka musi być jednak dobrze przemyślana, zwłaszcza gdy zabieg dotyczy naszej twarzy. Co możemy zrobić z ustami?

Zastrzyki z tłuszczu w usta

Jest to metoda, która pozwala na powiększenie ust w sposób najbardziej naturalny. Polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z brzucha lub innej części ciała i wstrzyknięciu jej w usta. Pobrana tkanka musi się składać z żywych komórek, które mają szansę zadomowić się w nowym miejscu. Chirurg plastyk wkłuwa specjalną giętką igłę i wyciągając ją bardzo wolno, wstrzykuje maleńkie porcje tłuszczu, więcej tam, gdzie usta należy pogrubić mocniej. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie lub w znieczuleniu miejscowym.

 • Zalety: z reguły nie ma powikłań, implantem jest bowiem własna tkanka. Ponieważ tłuszczyk się wchłania (u różnych osób wolniej lub szybciej), efekt zabiegu utrzymuje się przez 6 - 12 miesięcy. W tym czasie możemy się przekonać, czy dobrze wyglądamy z większymi ustami. Jeśli tak, chirurg może powtórzyć zabieg. Po dwu-, trzykrotnym dostrzyknięciu efekt powiększenia ust utrzymuje się nawet przez kilka lat.
 • Wady: przez kilka dni usta są obrzęknięte, mogą też pojawić się zasinienia w miejscach ukłucia igłą. Nigdy tkanka tłuszczowa nie wchłania się całkowicie, dlatego nawet jeśli nie zdecydujemy się na uzupełniające porcje, to i tak usta pozostaną nieco większe, niż były pierwotnie.

Implanty z goreteksu powiększą usta

Trwałe powiększenie ust można uzyskać, korzystając z goreteksu (lub alodermu, czyli ludzkiej skóry wypreparowanej w taki sposób, by nie została odrzucona przez biorcę). Goretex jest sztucznym tworzywem dobrze akceptowanym przez tkanki. Implant goreteksowy to albo gruba nić z wtopioną igłą, albo niewielkie płatki materiału, które można ciąć, nadając im dowolny kształt. Nić wciąga się pod skórę, z płatków zaś wycina się szablon ust i wsuwa go także pod skórę. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym (dożylnym) lub miejscowym.

 • Zalety: efekt jest trwały, a materiał świetnie przyswajany przez organizm. Ryzyko powikłań - minimalne. Na życzenie, np. jeżeli nie podobają się nam powiększone usta, lekarz może usunąć goretex.
 • Wady: przez tydzień usta są opuchnięte. Goretex początkowo jest wyczuwalny, ale potem przyzwyczajamy się do niego. Istnieje ryzyko minimalnego przesunięcia nitki lub płatka, np. podczas pocałunku.

Zastrzyki z artecolu w usta

Artecol jest mieszanką kolagenu i mikroskopijnych cząsteczek pleksiglasu. Wstrzykuje się go igłą pod skórę w znieczuleniu miejscowym. Efekt utrzymuje się około roku. Preparat trzeba co jakiś czas (różny dla każdego z nas) uzupełniać.

 • Zalety: rezultat zabiegu jest widoczny natychmiast.
 • Wady: kolagen jest przez organizm wchłaniany, a pleksiglas nie i z czasem mogą stać się widoczne przez skórę drobne jego grudki. Nie można ich usunąć. Artecol czasem wywołuje reakcje alergiczne.

Zastrzyki z aquamidu

Aquuamid to preparat składający się w 97,5 proc. z wody i w 2,5 proc. z tzw. hydrożelu. Dzięki hydrożelowi woda jest zamieniana w galaretkę, która się nie wchłania i nie przemieszcza. Aquamid przygotowany jest w jednorazowych strzykawkach. Za pomocą cienkiej igły chirurg wstrzykuje go podskórnie w znieczuleniu miejscowym.

 • Zalety: preparat pozwala na trwałe powiększenie ust. Nie powoduje uczuleń.
 • Wady: przez kilka godzin usta są zaczerwienione i spuchnięte. Przez dwa tygodnie po zabiegu nie powinno się korzystać z solarium, bo może to spowodować wchłonięcie się preparatu. Później nie ma żadnych przeciwwskazań do opalania.
Ważne

Korekty warg z reguły się nie przeprowadza:

 • przy osłabieniu
 • gdy istnieje ryzyko infekcji operowanego miejsca, np. w przypadku opryszczki, chorego zęba
 • przy złej krzepliwości krwi
 • sporym nadciśnieniu
 • kłopotach z sercem
 • chorobach skóry
 • alergii

Przed zabiegiem trzeba wykonać morfologię, OB, zbadać krzepliwość krwi i oznaczyć poziom przeciwciał WZW typu B i C.

Zabiegi chirurgiczne

Zabiegi chirurgiczne są wykonywane, by trwale powiększyć usta lub skorygować ich zarys. Najczęściej rozcina się linię dzielącą czerwień warg od białej skóry. Usuwa się paseczek białej skóry, a czerwoną nieco naciąga i zszywa. Na granicy warg pozostaje cieniutka blizna, którą trzeba kamuflować konturówką albo zrobić na niej makijaż permanentny.Wykonuje się też zabiegi, które polegają na uniesieniu środka górnej wargi poprzez nacięcie i usunięcie paska skóry u podstawy nosa. Można też zmniejszyć usta, wycinając pasek śluzówki warg od strony jamy ustnej. Zabiegi przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, dożylnym lub miejscowym.

 • Zalety: dzięki tej metodzie można trwale zmienić kształt ust.
 • Wady: efekt jest nieodwracalny. Pozostają niewielkie blizny.
Zrób to koniecznie
 • Porozmawiaj z lekarzami w kilku gabinetach. Sprawdź, czy wybrany przez ciebie ma specjalizację z zakresu chirurgii plastycznej i dysponuje salą operacyjną z certyfikatem Izby Lekarskiej. Zapytaj, czy podczas zabiegu będzie na sali doświadczony anestezjolog.
 • Unikaj chirurgów typu "złota rączka", którzy, gdy tylko zadzwonisz, mówią: "Proszę przyjechać, zrobię to od ręki". Nie daj się operować, jeśli lekarz nie chce ci wyjaśnić, jak będzie wyglądał zabieg i z jakim ryzykiem się wiąże.
 • W razie wątpliwości zadzwoń do okręgowej izby lekarskiej i wypytaj o uprawnienia, doświadczenia wybranego chirurga plastyka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.