PRZESZCZEP WŁOSÓW: jak przebiega zabieg? Ile kosztuje przeszczep włosów?

Przeszczep włosów - o tym zabiegu myśli wiele osób, które codziennie patrzą w lustro i widzą błysk skóry tam, gdzie kiedyś była bujna czupryna i nie mogą się pogodzić z faktem przerzedzenia włosów. Przeszczep włosów to zabieg, który je uzupełni i zagęści. Przeszczep włosów nie jest zabiegiem bardzo inwazyjnym i już po kilku dniach możesz wrócić do pracy z nową fryzurą. Przeczytaj, na czym polega przeszczep włosów i dowiedz się, ile kosztuje zabieg.

Przeszczep włosów to dobre rozwiązane w przypadku, gdy zawiodły inne metody zagęszczania włosów. Przeszczepia się włosy na brwi, skronie, wąsy – wyjaśnia dr Jerzy Kolasiński z Hair Clinic w Poznaniu. – Także na tors, na przykład u osób po zmianie płci, by ukryć blizny po operacji piersi. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że niektórym nie wyrastają włosy łonowe, a nawet rzęsy. Pierwszej próby wykonania przeszczepu włosów na głowie dokonał w 1939 r. japoński lekarz Okuda. Technika była udoskonalana, ale prawdziwą zmianę przyniosło dopiero zastosowanie od połowy lat osiemdziesiątych mini- i mikroimplantów. Kobiety stanowią ok. 2 proc. wszystkich osób przechodzących zabieg przeszczepu włosów.

Spis treści:

 1. Dlaczego włosy wypadają?
 2. Przeciwwskazania do przeszczepu włosów
 3. Jak przebiega przeszczep włosów?
 4. Techniki przeszczepu włosów
 5. Ile kosztuje przeszczep włosów?
 6. O czym należy pamiętać po przeszczepie włosów?

Dlaczego włosy wypadają?

Do łysienia może dojść na skutek przejściowych zaburzeń spowodowanych stresem, złą dietą, nieprawidłową pielęgnacją czy chorobą. Najczęstszą przyczyną jest szkodliwe działanie męskich hormonów. Testosteron we krwi pod wpływem enzymów zmienia się na DHT (dihydrotestosteron), który niszczy mieszki włosowe. Jedynie mieszki włosowe na potylicy prawie nigdy nie są wrażliwe na DHT. Dlatego nawet u osób silnie łysiejących zostaje zazwyczaj z tyłu głowy wystarczająca ilość włosów do wykonania transplantacji. Co więcej, są odporne na wypadanie.

U kobiet łysienie androgenowe (utrata włosów pod wpływem męskich hormonów) zdarza się rzadziej. Oznacza niedobór estrogenów. Kobiety łysieją inaczej niż mężczyźni, mają tylko silnie przerzedzone włosy na czubku głowy i w okolicach czoła. Przeszczep jest metodą zagęszczenia włosów.

Czytaj też: 5 sposobów na łysienie u mężczyzn

Czytaj też: Łysienie androgenowe - męski problem

Czytaj też: Wypadanie włosów - przyczyny. Jakie choroby powodują łysienie?

Ważne

Przeciwwskazania do przeszczepu włosów:

Przeszczep włosów: jak przebiega zabieg?

Najpierw z lekarzem trzeba ustalić nową linię włosów na czole, tak by uzyskać naturalny wygląd. Ta linia jest rysowana na skórze tuż przed samą operacją. Zabieg trwa 1–3,5 godz., w zależności od rozmiaru łysiny, liczby implantów, gęstości ich umieszczania, wieku pacjenta i wybranej techniki. Przed zabiegiem zostaje zastosowane znieczulenie miejscowe i po zabiegu można wracać do domu. Tylko u dzieci stosuje się znieczulenie ogólne.

Najpierw goli się włosy na potylicy, w miejscu, z którego pobrany zostanie pasek (lub kilka pasków) owłosionej skóry o szerokości 1,0–0,5 cm. Pasek dzieli się na implanty zawierające 1-3 mieszki włosowe. Blizna po pobranym pasku, zazwyczaj milimetrowej szerokości, ukryje się później pod włosami. Miejsce, w które włosy będą przenoszone, nasącza się roztworem soli fizjologicznej, dzięki któremu skóra robi się twardsza.

Techniki przeszczepu włosów

 • Mikroimplanty o średnicy 0,6–0,9 mm wszczepia się we wcześniej przygotowane kanaliki tej samej wielkości w miejscach pozbawionych włosów lub przerzedzonych. Odległości pomiędzy nimi powinny mieć ok. 1 mm, wtedy najlepiej się goją i można osiągnąć optymalną gęstość. Przy dużych ubytkach należy po minimum sześciu miesiącach wykonać zabieg zagęszczający, ale głównie zależy to od oczekiwań pacjenta.
 • Mikronakłucia wykonuje się pod odpowiednim kątem, bo równe ustawienie włosów daje nienaturalny wygląd, podobnie jak zwiększenie liczby włosów w pojedynczym implancie - głowa wygląda wtedy jak szczotka. Jeśli ktoś miał tak zrobiony przeszczep, doświadczony chirurg może to poprawić. U osób, które nieodwracalnie wyłysiały po naświetlaniach, odstępy między implantami są większe, bo skóra jest wtedy gorzej ukrwiona i przeszczep może się nie przyjąć.
 • SmartGraft to zautomatyzowana metoda przeszczepu włosów, pozwalająca na zwiększenie liczby przeszczepionych włosów w trakcie jednego zabiegu i skrócenie czasu jego trwania. Urządzenie nie uszkadza pobieranych włosów, których przeżywalność wynosi niemal 100%. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a polega on na pobieraniu przez lekarza pojedynczych meszków włosowych z głowy pacjenta, z jej tylnej części. Po zabiegu pacjentowi nie zostają żadne blizny, nie odczuwa on też odrętwienia w miejscu poboru włosów. Nie ma żadnych szwów i może powrócić do aktywności już na dzień po zabiegu.
 • Przeszczep włosów metodą ARTAS - robot wykorzystuje algorytm oparty o sztuczną inteligencję: artas artificial intelligence. System komputerowy ocenia jakość jednostek włosowych (grafów) i wybiera najlepsze zespoły mieszków z miejsca dawczego. Robot medyczny jest w stanie pobrać do 1 000 mieszków włosowych w ciągu godziny i wykonać 2 000 miejsc do wczepień. Do zabiegu pobierane są wszystkie struktury włosa. Włosy po przeszczepie rosną podobnie jak naturalne, a fryzura szybko uzyskuje swój dawny wygląd.

Czytaj też: Zagęszczanie włosów metodą injection - na czym polega?

  Pierwszy tydzień po przeszczepie włosów

  Przez kilka dni po zabiegu utrzymuje się obrzęk i zasinienie, czasem pojawia się niewielki ból. Pacjent zazwyczaj dostaje wyprawkę: leki przeciwbólowe, neomycynę, czyli antybiotyk do spryskiwania skóry głowy przez pierwszy tydzień, oraz plastry żelowe do zimnych okładów. Po kilku dniach, do tygodnia, wszelkie dolegliwości powinny minąć. Małe strupki po nakłuciach odpadną. Po tygodniu nie trzeba już stosować specjalnej pielęgnacji. Z odkrytą głową można wychodzić na słońce i  mróz.

  Problem

  Po przeszczepie - wspomnienie pacjenta

  "Brak włosów tkwi przede wszystkim w świadomości, bo przecież człowiek nie ogląda się cały dzień w lustrze. Pracowałem w ubezpieczeniach i czułem dyskomfort, że idę rozmawiać z ludźmi, a nie mam włosów. Starałem się nagarnąć jakoś włosy na czubek głowy. Trochę się bałem przed zabiegiem, choć był w gruncie rzeczy prosty, kosmetyczny. Trwał około dwóch godzin. Przez siedem dni nie wyglądałem ciekawie, ale prawie nie bolało. Nie robiłem zimnych okładów, z męskiego lenistwa. Opuchlizna utrzymała się przez dwa dni. Spałem na boku, bo z tyłu głowy trochę ciągnęła blizna po pobraniu paska do implantów. Teraz lepiej się czuję. Człowiek po tym zabiegu lepiej wygląda, nabywa pewności siebie. Ja na dodatek dzięki niemu zmieniłem pracę".

  Ile kosztuje przeszczep włosów?

  Kliniki podają różne ceny – wszystko zależy od liczby implantów, czyli wielkości łysiny. Cena zabiegu waha się od 1500 do 10 000 zł. Większość solidnych klinik ma umowy z bankami, więc istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu na operację lub rozłożenia inwestycji na raty. Solidne kliniki udzielają dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów.

  O czym należy pamiętać po przeszczepie włosów?

  Dr Chromiński uprzedza, że w ciągu dwóch tygodni od operacji przeszczepione mieszki włosowe zgubią włosy, by po trzech miesiącach podjąć ich ponowną dożywotnią produkcję. Dopiero po dalszych trzech miesiącach od przeszczepu włosy urosną na tyle, by można było mówić o fryzurze. W tym momencie potrzebna jest opieka dobrego fryzjera. Zabiegi fryzjerskie można robić już po dwóch tygodniach, bo do tego czasu skóra się wyleczy. Po przeszczepie na brwi, rzęsy, klatkę piersiową trzeba pamiętać, że włosy będą stale rosły, więc wymagają podcinania. Jeśli łysienie nadal postępuje, to po jakimś czasie – roku, dwóch – konieczny jest nowy zabieg wokół miejsca, na które poprzednio przeszczepiono włosy, by wyrównać różnicę.

  Czytaj też: Jak zaradzić łysieniu u mężczyzn?

  Zrób to koniecznie

  Zapytaj lekarza przed przeszczepem włosów:

  • jakie ma doświadczenie w transplantacji włosów, ile zabiegów wykonał;
  • jaką technikę zastosuje (obejrzeć przykładowe zdjęcia);
  • jakie są możliwe powikłania;
  • dowiedz się, czy przeszczepami zajmuje się tylko jeden lekarz, czy jest szansa, że za kilka lat w tej samej klinice można będzie powtórzyć zabieg (jednoosobowe gabinety nie gwarantują ciągłości leczenia chirurgicznego). Sprawdź również informacje o klinice w Internecie.

  miesięcznik "Zdrowie"

  Czy artykuł był przydatny?
  Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
  KOMENTARZE
  Allaa93
  |

  Ja się cieszę, że to przestaje być tabu dla mężczyzn. Mój facet się męczył, bo co ludzie powiedzą, bo on nie chce żeby ktoś wiedział, że coś robił. W końcu się przemógł i teraz jest szczęśliwy, dowartościowany i wszyscy komplementują, a nie jak myślal obgadują albo się śmieją

  miki
  |

  Najnowsza i bardzo skuteczna jest metoda FUE i nie pozostawia blizny przede wszystkim. Lepiej sie sprawdza i w sumie lepiej że bezbliznowo bo komfort lepszy. No i nadaje sie i na same zakola i na łysinke . Bliska mi osoba jest już po przeszczepie i już fajnie się włosy pojawiły, zagęszczają się z dnia na dzien coraz bardziej i naprawde dobrze to wygląda. Bezsensem chyba jest szukać za granicą

  Krzysztof Sliwinski
  |

  W Europie w tym takze i w Polsce,ceny przeszczepow sa wciaz na poziomie bandyckim.Ja mialem transplant w Turcji i koszt jaki ponioslem to E 2000,niezaleznie od ilosci graftow.Szczerze polecam wszystkim.Odbiora z lotniska,hotel w cenie na 2 dni,transport do kliniki i spowrotem oraz drugiego dnia na lotnisko.Szczerze polecam wszystkim.Nie dajcie sie panowie okradac.

  Dominika Lewandowska
  |

  Mój chłopak miał problem z łysieniem i zdecydował się na przeszczep włosów jakoś pół roku temu -efekty są naprawdę ładne, i naturalne. Jak dla mnie warto było.

  yappek
  |

  A ktos sie wypowie na temat przeszczepu wlosow metoda FUE u dr Piotra Turkowskiego?

  joka3322 .
  |

  Mój mąz w klinice dr Osucha miał przeszczep bardzo udany, wygląda wspaniale

  Maks
  |

  U mnie było trochę inaczej , zdecydowałem się na przeszczep włosów metodą FUEi jestem bardzo zadowolony z efektów. Wszystko przebiegło bez problemów i komplikacji i teraz włosy już trochę odrosły . Ja tą metodę polecam , lekarz wszystko dokładnie omawia przed zabiegiem. Mogę polecić swojego lekarza dr Tomasza Mierzwińskie z Krakowa

  Grzegorz
  |

  Ja miałem przeszczep na miejsce po wypadku, operacji na bliżnie gdzie mi włosy nie chciały rosnąć i fajnie sie udało. Miejsce nie bylo jakieś wielkie ale i nie małe i było widoczne bo jestem brunetem, mnie t przeszkadzało ale teraz mam pokryte włosami i nie świece dziurą, . Po co wpadac w kompleksy jak można sobie wygląd naprawic? i to skutecznie!

  Miłosz
  |

  cała prawda o tym. Miałem i zdecydowanie zrobiłbym to jeszcze raz, Przeszczep to zło , a ja stawiam na naturalny wyglad, a nie zebym pozniej wygladał jak pajac. Bezpieczeństwo i komfort przede wszystkim sie tu liczy!!

  Hubi
  |

  Mikropigmentacja faktycznie zdecydowanie lepsza. Nie ma niepotrzebnego bólu, powikłań i blizn. Pigment trzeba co jakiś czas odnawiać,ale to nie jest problem, a sam efekt daje nadzieję i chętniej człowiek spogląda w lustro,bez żadnych kompleksów. Warto przemyśleć.