Operacje plastyczne stóp. Jak zmniejszyć, zwiększyć i upiększyć stopę?

2016-07-07 13:40
Operacje plastyczne stóp. Jak zmniejszyć, zwiększyć i upiększyć stopę?
Autor: Thinkstockphotos.com Operacje plastyczne i zabiegi estetyczne stóp są coraz popularniejsze. Kształt i długość stóp można dopasować do ulubionego obuwia.

Operacje plastyczne i zabiegi estetyczne stóp są coraz bardziej popularne. Zabiegi zmniejszenia, powiększenia, wyszczuplenia, czy dostosowania stopy do obuwia - to najpopularniejsze metody ''poprawiania'' stóp, które dostępne są powszechnie np. w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej. Niestety, operacje plastyczne stóp nie zawsze są komfortowe i bezpieczne.

Ciężar całego ciała opiera się na stopach (znajduje się w nich 25% procent wszystkich kości szkieletu). Zabiegi chirurgiczne na stopach są trudne, skomplikowane, a także bardzo bolesne. Istnieje ryzyko infekcji i powikłań, a najmniejszy błąd lekarza może mieć fatalne w skutkach konsekwencje. Z taką operacją łączy się wysoki koszt i długi okres rekonwalescencji. Mimo wszystko coraz popularniejsze stają się tzw. ''zabiegi Kopciuszka'', czyli szereg zabiegów estetycznych upiększających stopy. Możliwe jest zwężenie stopy, zmodyfikowanie jej kształtu, wyszczuplenie kostki, jak i zmiana rozmiaru palców u stóp. Bywa, że zabiegi przeprowadzane są pod konkretny rodzaj modnych butów. Można tak wyprofilować palce, by mieściły się w spiczastym bucie, lub dodać objętości podeszwom, by chodzenie na wysokich obcasach przestało być męką. Jednak są to przypadki ekstremalne - dużo kobiet odczuwa potrzebę poddania się zabiegowi z powodu kompleksów, uprzykrzających życie zwłaszcza w okresie letnim.

Skalpelem można naprawić też wrodzone deformacje stóp i haluksy. Takie operacje mają uzasadnienie medyczne, ponieważ pomagają zatrzymać dalszy rozwój zwyrodnień i uśmierzyć ból. Wielu lekarzy odmawia wykonania najbardziej absurdalnych i ryzykownych zabiegów, takich jak, na przykład, całkowite usunięcie palca. Są tacy, którzy uważają, że operacje tak delikatnego i ważnego narządu jak stopa, mające wyłącznie cel estetyczny, nie nie powinny być dozwolone.

Liposukcja stopy

To zabieg czysto estetyczny. Polega na odessaniu tłuszczu z okolic kostki i wymodelowaniu jej kształtu. Nadmiar usuniętego tłuszczu zostaje wstrzyknięty w podeszwę stopy. W ten sposób tworzy się poduszeczka, dzięki której chodzenie na bardzo wysokich obcasach staje się komfortowe. Istnieje także inna wariacja tego zabiegu. Zamiast tłuszczu w stopę wstrzykiwany jest kolagen. Kolagen poprawia wygląd skóry, jednak efekt zabiegu utrzymuje się tylko przez 3 miesiące. Za liposukcję kostek płaci się około 4000 zł.

Skrócenie palca u stopy

Możliwe jest skrócenie każdego palca. W większości przypadków drugi palec u stopy jest nieproporcjonalnie dłuższy od pozostałych. Powoduje to trudności w noszeniu obuwia. Gdy but nieustannie powoduje nacisk na najdłuższy palec, skutkuje to stanami zapalnymi i może prowadzić do deformacji oraz wytworzenia się schorzenia zwanego palcem młoteczkowym (zagięcie palca w stawie paliczkowym, powodujące uciążliwy ból).

Zbyt długi palec można skrócić do długości 1,5 cm. Przy tym zabiegu nie stosuje się pełnego znieczulenia - wystarcza znieczulenie palców. Ze środkowej części palca usuwany jest mały kawałek kości, po czym naciąga się obluzowaną skórę. Można zdecydować się na implant wspomagający na stałe, lub taki, który można w miarę bezboleśnie usunąć po kilku miesiącach. Przez co najmniej 5 tygodniu po zabiegu należy chodzić w specjalnym, usztywniającym obuwiu. W tym czasie kość się zrasta. Po zabiegu zwykle pojawia się obrzęk, który utrzymuje się wiele tygodni. Średnia cena takiego zabiegu w Polsce to około 3800 zł.

Wydłużenie palca u stopy

Na ten zabieg zwykle decydują się osoby cierpiące na wrodzone skrócenie kości środstopia (brachymetatarsia). Jego przyczyną jest zaburzenie naturalnego wzrostu kości. W pewnym momencie dojrzewania niektóre palce przestają dalej rosnąć. Często dzieje się to symetrycznie na obu stopach. Schorzenie dotyczy w znaczącej większości kobiet i nie wpływa na prawidłowe chodzenie. Operację wydłużenia palca można wykonać na dwa sposoby:

  • Mechanicznie wydłużając kość. Jest to długa i bolesna procedura. Pomiędzy kości wstawiane są druty, które stanowią bazę do umieszczenia tam aparatu, działającego na zasadzie dźwigni. Bardzo powoli, po milimetrze dziennie, odległość między przeciętymi fragmentami kości jest zwiększana. Urządzenie wyjmuje się po 3 miesiącach, potem następuje długa rehabilitacja.
  • Za pomocą przeszczepu. Wydłużanie tym sposobem trwa krócej, lecz jest bardziej skomplikowane i wiąże się z większym ryzykiem powikłań. W miejsce przecięcia przeszczepia się fragment innej kości. Jeśli przeszczep pochodzi z kości strzałkowej, regeneracja jest dłuższa i wiąże się z czasowym unieruchomieniem. Jeśli do przeszczepu użyto kości biodrowej, odnowa jest krótsza - już tydzień po zabiegu można stawiać pierwsze kroki w bucie ortopedycznym. Rekonwalescencja trwa do 12 tygodni. Proces wydłużania kości jest o wiele bardziej bolesny niż jej skracania. Standardowo zapłacimy za niego około 5000 zł.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.