Blepharoplastyka (korekcja powiek): jak przebiega? Cena, wskazania i przeciwwskazania

2015-09-08 13:24 Natalia Kovacs

Blepharoplastyka (korekcja powiek) pomaga uporać się ze zmorą wielu kobiet - opadającymi powiekami. Niestety, dodają one lat i tylko do pewnego momentu dają się skorygować makijażem. Bywa nawet, że utrudniają widzenie. W niektórych przypadkach pomóc może właśnie tylko blepharoplastyka - sprawdź, jak przebiega ten zabieg, jaka jest jego cena i możliwe powikłania.

Spis treści:

  1. Blepharoplastyka: cena
  2. Blepharoplastyka: kiedy się ją wykonuje?
  3. Blepharoplastyka: kto może się jej poddać?
  4. Blepharoplastyka: przebieg zabiegu
  5. Blepharoplastyka: zalecenia po zabiegu
  6. Blepharoplastyka: przeciwwskazania do zabiegu

Blepharoplastyka, czyli korekcja powiek to operacja usuwająca nadmiar skóry i tłuszczu z okolicy górnych i dolnych powiek. Przeprowadza się ją zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym (w znieczuleniu całkowitym na życzenie). Zabieg zwykle trwa około godziny. Nacięcia na górnych lub dolnych powiekach (a więc także potem blizny) zostają ukryte w naturalnym załamaniu powieki.

Nazwa blepharoplastyka pochodzi od greckiego słowa blepharon, czyli „powieka”.

Podczas zabiegu, po wcześniejszym wymierzeniu i zgodnie z wykonanym szkicem, zostaje usunięty nadmiar skóry, częściowo usuwa się też woreczki tłuszczu. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym, nie jest to poważna operacja, a jedynie zabieg estetyczny.

Blepharoplastyka: cena

Korekcję opadających powiek można wykonać do dwóch razy w życiu, efekt zabiegu utrzymuje się około 10-20 lat, cena: od 1 800 do 8 000 zł.

Blepharoplastyka: kiedy się ją wykonuje?

Na korekcję powiek decydują się głównie osoby w wieku dojrzałym, w których skóra powiek straciła elastyczność i stała się obwisła. W takich przypadkach tworzą się nieestetyczne worki pod oczami, skóra jest pomarszczona, a cierpiąca z tego powodu osoba wygląda na wiecznie zmęczoną i dużo starszą niż w rzeczywistości.

Wiszących powiek nie można ukryć po makijażem, nie można też poprawić ich wyglądu stosując drogie kremy. Bywa, że bardzo obwisła skóra przeszkadza w noszeniu okularów optycznych i utrudnia funkcjonowanie. Są również osoby znacznie młodsze, które zmagają się z problemem obwisłych powiek. Bardzo często problem opadających powiek jest rodzinny, uwarunkowany genetycznie.

Blepharoplastyka: kto może się jej poddać?

Chirurgicznej korekcji powiek mogą poddać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którzy cieszą się dobrym zdrowiem. Regularne zażywanie leków i leczenie mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Kandydaci do zabiegu muszę być również zrównoważeni psychicznie i myśleć realnie o efektach zabiegu. Korekcja powiek może znacznie poprawić wygląd twarzy i samopoczucie, jak i postrzeganie przez innych ludzi.

Pacjent musi poinformować lekarza o swoich dolegliwościach, chorobach, zażywanych lekach, suplementach i alergiach.

Przed zabiegiem konieczna konsultacja

Zabieg może również nie spełniać w 100% oczekiwań pacjenta i dlatego należy wcześniej zgłosić się na konsultacje z lekarzem wykonującym plastykę powiek (czasami również z psychologiem). W każdym przypadku decyzję o poddaniu się zabiegowi trzeba bardzo dokładnie i poważnie przemyśleć.

Przez zabiegiem lekarz dokładnie informuje o wszystkich niezbędnych przygotowaniach. Przed każdym zabiegiem konieczne jest wykonanie morfologii, oznaczenie grupy krwi, czasu krzepnięcia, poziomu glukozy we krwi i elektrolitów. Na dwa tygodnie przed zabiegiem trzeba odstawić leki wpływające na krzepliwość krwi.

Kobiety nie mogą być operowane w czasie miesiączki. Przed zabiegiem nie można palić papierosów i spożywać alkoholu. Nie wolno również zażywać aspiryny i witaminy E na 10 dni przed zabiegiem. Zabiegu nie wykonuje się również, gdy pacjent jest chory i zażywa antybiotyki.

Blepharoplastyka: przebieg zabiegu

Korekcja powiek to zabieg wykonywany w trybie ambulatoryjnym. Trwa około godziny i jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (górne powieki) lub w płytkim znieczuleniu ogólnym (dolne powieki).

Na zabieg należy przyjść z osobą towarzyszącą, która pomoże dotrzeć do domu po operacji.

Przed zabiegiem na powiece rysuje się linie, po których będą poprowadzone cięcia. Pierwszą linię chirurg rysuje na powiece, w miejscu, gdzie naturalnie się ona załamuje, następnie pęsetą chwyta nadmiar skóry i rysuje drugą linię, która tworzy tzw. oczy Kleopatry, nieco przedłużone na boki. Ważne, aby rysunek był wykonany perfekcyjnie. Dzięki niemu chirurg usunie tyle skóry, ile potrzeba, aby powieki swobodnie się domykały.

Gdy operuje się powieki górne w znieczuleniu miejscowym, pacjent odczuwa jedynie dwa ukłucia przy znieczuleniu, a później zabieg przebiega bez bólu. Podczas zabiegu usuwa się nadmiar skóry i przepukliny tłuszczowe. Usunięcie tych przepuklin w dolnych powiekach nie jest już takie proste, ponieważ znajdują się one głębiej, pod mięśniami oka, i częściowo usuwa się je lub wykonuje transpozycję (przemieszczenie) w przypadkach głębokich oczodołów. Po usunięciu nadmiaru skóry lekarz zakłada na powiece szew ciągły, czyli jedną nicią chirurgiczną zszywa całą powiekę. Potem na szew zakłada się plaster.

Blepharoplastyka: zalecenia po zabiegu

Po zabiegu zaleca się spanie na wznak przez pierwsze siedem dni. Przez cały tydzień nie wolno również wytężać wzroku. Makijaż można nakładać dopiero 7-10 dni po zdjęciu szwów - wtedy również ustępuje obrzęk okolic oczu. Przez ok. miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego i przez cały rok trzeba stronić od promieniowania słonecznego, dlatego o opalaniu twarzy nie może być mowy.

Tuż po zabiegu można odczuwać ciągnięcie i szczypanie operowanych powiek. Przez kilka następnych dni utrzymuje się zasinienie i obrzęk, można sobie pomagać wykonując okłady z lodu (nigdy nie przykładaj lodu bezpośrednio do twarzy, ponieważ mogą pojawić się odmrożenia. Kilka kostek lodu owiń wcześniej bawełnianą lub lnianą ściereczką) lub zakładając chłodzące okulary. Po ok. 5-7 dniach lekarz zdejmuje szwy. Wtedy trzeba codziennie przemywać oczy i stosować krople, gdy pojawia się łzawienie. Po 10-14 dniach można już wrócić do pracy. Nie zakłada się opatrunku po zabiegu, a jedynie mały plaster, który może utrudniać widzenie.

Blepharoplastyka: przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg korekcji opadających powiek nie jest wykonywany, gdy pacjent choruje na:

Przed zabiegiem wykonuje się standardowe badania krwi oraz badania dodatkowe, jeśli są ku temu wskazania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Hanna
|

Moja ciocia robiła plastykę powiek i wygląda teraz o niebo lepiej. Pięknie podniesione, opadająca powieka skorygowana, to zabieg zdecydowanie wart uwagi

Bea Jot
|

Korekcja powiek to fajna sprawa. Moja górna powieka zawsze była czymś okropnym. Koleżanka poleciła mi klinikę . Poszłam i zrobiłam. Teraz to jest rewelacja. Powieka trochę bolała po zabiegu, ale szybko przeszło i nic nie widać, zero blizn

lommo
|

moim zdaniem spoko

ame
|

Po co pokazujecie te nastolatki, przecież one nie potrzebują żadnych operacji plastycznych. To jest ogłupiająco-żenujące!

Podróżnik
|

Jak byłam młoda to myślałam, że nigdy nie poddam się żadnej operacji plastycznej. Myślałam, że natura jest najlepsza i bla bla bla... Po kilkudziesięciu latach, gdy moje powieki były mocno opuszczone i zdeformowane - nie miałam innego wyjścia jak przeprowadzić ich korekcję. Dowiedziałam się, że jest prywatny szpital okulistyczny niedaleko od naszego domu. Podjechałam tam z mężem i umówiłam się na zabieg. Chociaż nacinanie powiek brzmi strasznie, to sam zabieg już taki nie jest. Chwila i po krzyku. Tylko trzeba mieć osobę towarzyszącą, z którą wróci się do domu. Teraz odmłodniałam :)

Jadzia
|

u mnie akurat historia jest smutna ale i końcówka wesoła ;)! U mnie powieka górna postanowiła sobie upaść! Domyślcie się jak wyglądałam... Jak idiotka haha, ale że jestem pozytwynie zakręcona to olałam to i spokojnie szukałam pomocy i ona sama przyszła podczas jakiegoś eventu spotkałam DR Dethloff dała mi na siebieee namiary i powiedziała, ze coś podziałamy z tą powieką i taak własnie było :)! Szybkie działanie i znów wyglądam jak normalna :)!! Plasma IQ RZĄDZI!

User_5aa69f81c43d8
|

Opadające powieki odziedziczyłam po swojej mamie i dopiero po latach dojrzałam żeby zrobić korektę. Wybrałam doktora Łątkowskiego i klinikę w Polanicy Zdrój bo już miałam koleżankę, która korzystała z usług doktora i wprowadziła mnie w temat. Trochę się nastresowałam, ale efekt dokładnie taki jak zamierzaliśmy.

stoppowieki
|

poddałam się niedawno zabiegowi kkorekcji opadających powiek. Najpierw szybki wywiad, czego oczekuję i co oni mogą zapewnić. Na szczeście nasze opinie się pokrywały. no i zaczął się zabieg. Szybciutko 15 min. Obrzęk niewielki był w ciągu doby zszedł i powiem wam, że ten ich nowoczesny zabieg robi wrażenie. Wygladam zupełnie inaczej, ale tak w pozytynym znaczeniu, AŻ czasami się nie mogę sobie nacieszyć hihi ;-), tak się sobie podobam, na pewno jak będę chciała coś jeszcze poprawiać zgłoszę się do Pani Beaty, bo zdobyła mojee pełne zaufanie!

Sylwia
|

hej magda to prawda, Opadająca powieka to zmora dla każdej kobiety, strasznie alee to strasznie postarza :((. W końcu postanowiłam z nią zawalczyć, bo czułam się jak babcia w wieku 45 lat.... POTWRONOŚĆ! :( Po namowach cóki poszłam do "kliniki gwiazd" czyli do DR BEATY Dethloff,na zabieg o nazwie Plasma IQ, i powiem wam kochane, że gorąco polecam! takiej przemiany to moja twarz nigdy nie przezywała, wchodzać z zabiegu czułam się jakbym zaraz znów miała mieć swoją osiemnastkę! I pomyśleć ze to wszytsko zasługa mojej ćorci!!!

Maaaagda
|

Długo szukałam odpowiedniego zabiegu dla siebie.mój największy problem polegał na tym, że mam problemy z sercem i dla mnie niewskazne były zabiegi z zastosowaniem prądu, dlatego zdecydowałam sie na ofertę beaty Dethloff w sprawie lifftingu powiek. Kompletnie bez bolesny. u mnie problem był głownie z opadającą powieką i to spory, a już po 1 zabiegu problem znikł. Nie wiem czego do zasługa, ale obstawiam magiczną sprawkę ręki DR Dethloff. :)))