Mammoplastyka - zabieg zmniejszania piersi. Na czym polega mammoplastyka?

2018-06-29 14:31

Mammoplastyka to zabieg zmniejszania piersi, podczas którego ma miejsce redukcja tkanki tłuszczowej, części gruczołu piersiowego oraz usuniecie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Zabiegowi zmniejszania piersi poddają się kobiety cierpiące z powodu zbyt dużych piersi (gigantomastia, makromastia). Jakie są wskazania do wykonania mammoplastyki? Na czym polega zabieg i jakie ma skutki uboczne?

Mammoplastyka - zabieg zmniejszania piersi. Na czym polega mammoplastyka?
Autor: Thinkstockphotos.com Na operację zmniejszenia piersi decydują się najczęściej kobiety, których biust przewyższa wagę ok. 4 kilogramów

Spis treści

  1. Mammoplastyka - wskazania do zabiegu
  2. Mammoplastyka - badania przed zabiegiem
  3. Zobacz, jak wygląda przygotowanie i zabieg zmniejszenia piersi
  4. Mammoplastyka - przebieg operacji
  5. Mammoplastyka - okres rekonwalescencji
  6. Mammoplastyka - powikłania
  7. Mammoplastyka - ile kosztuje zabieg zmniejszenia piersi?

Mammoplastyka to zabieg redukcji wielkości piersi, któremu poddają się kobiety o nienaturalnie dużych piersiach. Choć wiele osób uważa, że obfity biust jest bardzo kobiecy, to w wielu przypadkach kobiety hojnie obdarzone przez naturę skarżą się na problemy z kręgosłupem, trudności podczas wykonywanie prostych czynności i brak możliwości doboru odpowiedniej bielizny i ubrań.

Mammoplastyka - wskazania do zabiegu

Na poddanie się zabiegowi zmniejszenia biustu wiele kobiet decyduje się ze względów zdrowotnych. Przerośnięty gruczoł piersiowy i nadmierne gromadzenie się w piersiach tłuszczu sprawiają, że piersi zaczynają swoją wielkością zdecydowanie odbierać od standardowego rozmiaru. Przyjmuje się, że prawidłowo zbudowana pierś waży ok. pół kilograma, a brodawka sutkowa znajduje się ok. 20 cm poniżej mostka. W przypadku kobiet cierpiących na gigantomastię jedna pierś może ważyć nawet 2,5-3 kg. Pojawia się problem, bo skóra i mięśnie klatki piersiowej nie są w stanie utrzymać takiego ciężaru, przez co to zadanie zaczyna spoczywać na kręgosłupie, który w efekcie takiego obciążenia zaczyna boleć i ulega zwyrodnieniu. Dlatego w przeciwieństwie do zabiegu powiększania piersi, który wykonuje się głównie ze względów estetycznych, zmniejszanie piersi ma znaczenie zdrowotne.

Mammoplastyka - badania przed zabiegiem

Zabieg zmniejszania piersi to poważna operacja, którą poprzedzają konsultacje z lekarzem i szereg badań. Przed zabiegiem lekarz chirurg ocenia wzrost, wagę, kształt klatki piersiowej, umiejscowienie piersi, by przedstawić pacjentce informacje na temat oczekiwanego po operacji efektu. Bada się również ogólny stan zdrowia kobiety (przedoperacyjne badanie internistyczne) i wykonuje mammografię.

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić niektóre leki, zioła,  suplementy diety i ograniczyć palenie papierosów.

Zalecana jest również konsultacja ginekologiczna, by swoją opinię o stanie zdrowia pacjentki wydał prowadzący ją ginekolog. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet przyjmujących antykoncepcję hormonalną, którą należy odstawić na 1-3 miesiące przed zabiegiem. Obowiązkowe jest natomiast przeprowadzenie szczegółowego wywiadu ze uwzględnieniem informacji o przyjmowanych lekach antykoagulacyjnych, zawierających kwas acetylosalicylowy, które mogą spowodować zwiększone krwawienie w czasie operacji. Na 6 godzin przed operacją nie można jeść, pić i palić papierosów.

Źródło: x-news

Zobacz, jak wygląda przygotowanie i zabieg zmniejszenia piersi

Mammoplastyka - przebieg operacji

Mammoplastykę najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu po miesiączce, ponieważ wtedy piersi są relatywnie mniej ukrwione, a poziom hormonów jest niższy. Operację zmniejszenia wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, więc pacjentka nie odczuwa żadnego bólu. Cały zabieg trwa ok. 3 godziny.

W tym czasie chirurg wykonuje cięcie wokół sutka, pionowo w dół piersi i poziomo wzdłuż fałdu skórnego pod piersią. W ten sposób zyskuje dostęp do części, które będzie usuwał. Po wycięciu nadmiaru gruczołu i tłuszczu lekarz waży usuniętą zawartość, by wiedzieć, jak dużo należy usunąć z drugiej piersi, by w efekcie końcowym były symetryczne. Następnie modeluje kształt sutka, by umiejscowić go na odpowiedniej wysokości z uwzględnieniem przebiegu nerwów i przewodu mlekowego. Wycina również nadmiar skóry i formuje piersi.

Mammoplastyka - okres rekonwalescencji

Po operacji pacjentka powinna zostać w szpitalu przez 1-2 dni. W tym czasie musi przyjmować silne leki przeciwbólowe. Po powrocie do domu konieczne jest noszenie specjalnego stanika chirurgicznego przez ok. dwa tygodnie, jednak już po tygodniu pacjentka może wrócić do pracy, o ile nie jest to praca fizyczna. Szwy usuwa się zazwyczaj po 15-20 dniach. Pełny okres rekonwalescencji trwa nawet rok, dopiero po tym czasie można w pełni zobaczyć i ocenić efekty zabiegu. Kobiety po mammoplastyce nie powinny nosić ciężarów i wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Do niezbyt intensywnej aktywności można wrócić najwcześniej po miesiącu od operacji, jednak zaleca się powstrzymanie od niej przez dłuższy czas. Przez około pół roku należy unikać promieni UV.

Mammoplastyka - powikłania

Operacja zmniejszenia piersi jest poważnym zabiegiem, który może wywołać szereg powikłań. Jak każda operacja mammoplastyka może skutkować krwotokami i zapaleniami, istnieje również ryzyko wystąpienia zakrzepu w naczyniach krwionośnych. Kolejnym zagrożeniem jest obumarcie brodawki i otoczki brodawki lub zmiana jej koloru. Może również dojść do asymetrii piersi lub obumarcia czucia w operowanych piersiach. Zazwyczaj po ok. trzech miesiącach biust odzyskuje swoją wrażliwość, jednak może się zdarzyć, że w wyniku przecięcia nerwu utraci swoją czułość. Uszkodzone mogą również zostać przewody mlekowe, co utrudni pacjentce w przyszłości karmienie.

Mammoplastyka - ile kosztuje zabieg zmniejszenia piersi?

Koszt przeprowadzenie operacji to zależy od bardzo wielu czynników i waha się od 4 do 14 tysięcy złotych. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku wskazań zdrowotnych i skierowania od ortopedy lub neurologa koszt zabiegu może zostać  zrefundowany. Warunkiem jest jednak to, że z każdej piersi musi zostać usunięte ponad 500 gramów tkanki.