Lipofilling, czyli powiększanie piersi własnym tłuszczem

2019-09-03 12:53 M.Engelmayer

Lipofilling piersi to procedura chirurgiczna, która polega na powiększeniu piersi poprzez uzupełnienie ich własną tkanką tłuszczową. Tym sposobem możemy stracić kilka centymetrów tam, gdzie jest ich za dużo i zyskać kilka tam, gdzie ich potrzebujemy. Jak przebiega zabieg i jakich efektów możemy się po nim spodziewać?

Lipofilling, inaczej lipomodeling piersi to alternatywa dla bardziej inwazyjnego sposobu powiększania piersi poprzez wszczepienie implantów. Niewątpliwą zaletą metody jest fakt, że do zabiegu stosuje się materiał w pełni naturalny, więc ryzyko reakcji alergicznych jest zminimalizowane. Dodatkowo lipofillling oznacza również odessanie tkanki tłuszczowej z miejsc, które często bywają problematyczne, jak np. fałdy brzucha, czy biodra.

Jak przebiega zabieg lipofillingu piersi?

Pierwszym etapem zabiegu lipofillingu piersi jest liposukcja, czyli odessanie tłuszczu. Przy znieczuleniu ogólnym w tkankę tłuszczową wstrzykiwany jest roztwór soli fizjologicznej, lidokainy i adrenaliny, który zmiękcza tłuszcz i powoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych. Następnie na skórze robione są nacięcia, przez które odsysany jest tłuszcz.

Zobacz: Na czym polega liposukcja?

Kolejny etap to przygotowanie pobranej tkanki tłuszczowej. Tkanka jest odwirowywana - w ten sposób woda i obumarłe komórki zostają odseparowane od komórek macierzystych i pełnowartościowych komórek tłuszczowych. Dzięki obecności żywych komórek macierzystych, tkanka szybciej się regeneruje, a stan skóry jest lepszy. Ostatni etap zabiegu to przeszczep przygotowanego tłuszczu. Tłuszcz wprowadzany jest pod skórę za pomocą bardzo cienkich kaniuli (wenflonów) - cienkie pasma wstrzykiwane są pomiędzy skórę a gruczoł, piersiowy pod gruczoł, do mięśnia piersiowego i wokół piersi. Cały zabieg odbywa się w ciągu jednego dnia.

Jakie są efekty lipofillingu piersi?

Lipofilling piersi powoduje nie tylko ich powiększenie, ale i ujędrnienie. Piersi po zabiegu wyglądają naturalnie. Dobry lekarz powinien też poprzez ten zabieg poradzić sobie z odpowiednim wymodelowaniem piersi - np. zlikwidowaniem ich asymetrii. Zabieg może też być stosowany u kobiet, które potrzebują rekonstrukcji piersi np. po mastektomii. Dodatkowo, dzięki liposukcji możemy liczyć na efekt wyszczuplenia w miejscach, skąd pobierany jest tłuszcz. Możemy wybrać jedno, najbardziej problematyczne miejsca albo też pobrać tkankę z różnych obszarów ciała i w ten sposób odchudzić je kompleksowo. Po zabiegu lipofillingu piersi około 25% przeszczepionej tkanki jest stopniowo wchłaniane przez organizm. Reszta powinna zostać w nowym miejscu na stałe. Zabieg warto powtórzyć po 6 miesiącach. Jest to również dobre rozwiązanie dla kobiet, które obawiają się poważnej operacji wszczepienia implantów piersi, a chcą powiększyć ich rozmiar i zobaczyć natychmiastowe efekty.

Jakie są wady lipofillingu?

Lipofilling umożliwia powiększenie piersi tylko o jeden rozmiar. Tłuszcz, jako żywa tkanka, powinien być podany umiejętnie i w odpowiedniej ilości - zbyt duża spowoduje, że nadmiar nie zostanie wchłonięty, może też prowadzić do zwapnień i zwłóknień. Żeby powiększyć piersi o więcej niż jeden rozmiar, zabieg lipofillingu powinno się przeprowadzić kilkakrotnie. Dodatkowo, metoda nie nadaje się dla osób bardzo szczupłych, które nie będą miały wystarczającej ilości tłuszczu do pobrania - w ich przypadku poleca się raczej wszczepienie implantów, ewentualnie uzupełnienie przeszczepem tłuszczu.

Zobacz: Powiększanie piersi implantami

Jak każda operacja, lipofillling wiąże się również z ryzykiem powikłań, choć z reguły nie są one poważne. Możliwe komplikacje to drobne krwiaki, trudno gojące się rany, infekcje, czy zator tłuszczowy. Po zabiegu czeka nas  też oczywiście rekonwalescencja, która trwa 4-8 tygodni. I w końcu - zabieg nie należy do najtańszych. Za lipofilling piersi zapłacimy około 9 tysięcy złotych. Cena zależy od stopnia trudności pozyskania tłuszczu, a więc im szczuplejsza pacjentka, tym zabieg będzie droższy.

Przeciwwskazania do lipofillingu

Lipofilling to poważny zabieg chirurgiczny, jest więc wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami są:

  • cukrzyca;
  • duszności;
  • problemy kardiologiczne;
  • zaburzenia krzepliwości krwi;
  • wirusowe zapalenie wątroby;
  • niedoczynność tarczycy;
  • infekcje ropne skóry.

Zobacz: Jak przygotować się do operacji piersi?

Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja lekarska i szczegółowa ocena ogólnego stanu zdrowia Musimy wykonać badanie USG piersi, badanie EKG i badania laboratoryjne, takie jak: morfologia, APTT, grupa krwi, a czasem i badanie genetyczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jez.tuptak
|

Czyli najbardziej oplacalne byloby lekko przytyc przed zabiegiem wychodzi na to :D Fajna metoda, jak kiedys nie bede miala co zrobic z kasą to na pewno skorzystam.

Shitsu
|

Oooo, na taki zabieg to bym sie szarpnela nawet nie bedac zwolenniczka chirurgicznego powiekszania piersi. Ciekawe ile to kosztuje :D

Danuta Rocznik
|

Bardzo pragnę mieć większe piersi zawsze byłam ramiona z tego powodu .Rozpadło się tez moje małżeństwo. .Mam 52lata może jeszcze nie jest za późno. Bardzo się wstydzę mam też duża blizne na brzuch i udzie
Proszę o pomoc jeśli nie jest za późno. Bym mogła jeszcze poczuć się piękna i mogła mieć partnera.

Krapusta
|

No ja slyszalam, ze jak sie powieksza piersi własnym tluszczem to szybko się on wchłania. Zreszta nie wyobrazam sobie cwiczyc po takim zabiegu. Zawsze pierwsze co to waga spada z piersi :) Słyszałyscie może o wypelnianiu piersi specjalnym roztworem fizjologicznym? To mnie interesuje i jest to w sumie ciekawa alternatywa. Tu można więcej o tym poczytać: http://vesuna.pl/blog/medyc... . Nie trzeba powtarzać zabiegu - wystarczy raz zaaplikować substancje.

Ola
|

Skutecznym, a do tego w zasadzie nieinwazyjnym sposobem na powiększanie piersi jest popularny w USA preparat ProBreast Plus (więcej o nim na stronie producenta: tnij.org/sbkhqnl ) To w sumie dwa produkty w jednym. Efekty pojawiają się bardzo szybko:)

Marik
|

Ciekawy film na temat lipofilingu http://www.klinikaurody.org...

ewelinas
|

kiedy miałaś zabieg powiększenia piersi i jak się po nim czułaś??
Ja tez chcę powiększyć sobie piersi ale jak czytam o tych wszystkich skutkach ubocznych to już sama nie wiem co robic

agnieszkach
|

słyszałam sporo o tej metodzie nawet myślałam by na to pojsc, ale ostatecznie zdecydowałam się na implanty bo wykonuje je dr Latkowski a kolezanka u niego była z inna przypadłością i była bardzo zadowolona po operacji. Ja również nie zaluje, piersi mam duze:)

ula
|

dużo słychałam dobrych opinii o tej metodzie, długi czas nie umiała się zdecydować na jakie zabiegi pujść ale teraz już wiem pójdę na tego typu powiększanie piersi :) dziękuję