Jak usunąć pajączki na nogach [Porada eksperta]

Zrobiło się ciepło i chciałabym założyć szorty lub kostium, ale ostatniej zimy na moich nogach pojawiło się sporo naczynek widocznych pod skórą. Na udach, z tyłu kolan i w okolicy kostek są wręcz całe pajączki. Czy jeszcze teraz – latem, można się ich pozbyć?

Pajączki na nogach
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Najpierw badania
  2. Skleroterapia
  3. Laseroterapia

Tak, jest to możliwe. Usuwanie naczynek na nogach odbywa się inaczej niż tych znajdujących się na twarzy. Trzeba uwzględnić to, że naczynia krwionośne na nogach mają większą średnicę, są głębiej położone, a krew krąży w nich pod wyższym ciśnieniem.

Tzw. pajączki na nogach pojawiają się z różnych powodów. Przede wszystkim powoduje je utrudnione krążenie krwi w kończynach dolnych. Aby dopłynąć z nóg do serca, krew musi poruszać się wbrew siłom grawitacji do góry. Jej ruch musi więc być wspomagany. Odpowiedzialne są za to nie tylko serce, które pompuje krew, ale też zastawki żylne, dzięki którym krew nie cofa się w fazie rozkurczu serca. Poza tym żyły umieszczone są między mięśniami, których praca bardzo wspomaga przepływ krwi. Jeśli jednak zastawki są niewydolne, lub mięśnie nóg nie pracują, zwiększa się ciśnienie krwi w łydkach czy udach, a naczynka krwionośne zaczynają się poszerzać, a z czasem zostają poszerzone na stałe.

Innymi czynnikami predysponującymi do pojawiania się naczynek na nogach są skłonności genetyczne i przebyte choroby (np. zakrzepica). Pajączkom sprzyja także ciąża, wiek dojrzewania i okres menopauzy. To za sprawą zmian hormonalnych, które osłabiają pracę mięśni w ścianach naczynek, zmniejszając ich zdolność do kurczenia się i rozciągania.

Najpierw badania

Zabiegi zamykania naczynek musi poprzedzić prawidłowa diagnostyka. Jeśli nie zostanie ustalona przyczyna i stopień niewydolności żylnej, istnieje ryzyko (zwłaszcza przy dużej niewydolności), że zabiegi zamykania naczynek nie będą skuteczne, albo zamknięcie naczynka w jednym miejscu może spowodować powstanie nowego w innej partii nóg. Jeśli problem niewydolności żylnej zostanie wykluczony, wówczas naczynka na nogach można zamknąć laseroterapią lub skleroterapią. Obie metody powodują uszkodzenia ścian naczynka i skoagulowanie zawartej w nim krwi. Następnie uszkodzone struktury ulegają wchłonięciu.

Skleroterapia

Polega na wstrzyknięciu do żyły preparatu, który uszkadza ściany naczynka. Jest to dość prosty zabieg, który nie wymaga specjalnego sprzętu poza strzykawką, igłą i preparatem. Jego wadą jest to, że procesu uszkadzania ścian naczynia nie do końca da się kontrolować. Dodatkowo po skleroterapii jest nieco większe ryzyko powstania przebarwień z krwi niż po laseroterapii.

Laseroterapia

Laseroterapia działa poprzez naświetlanie tkanki za pomocą odpowiedniej długości fali i energii. W laserach wykorzystywanych do usuwania naczynek na nogach wykorzystuje się promieniowanie podczerwone (musi być wykorzystany odpowiedni rodzaj lasera).

Bardzo istotne jest to, że do usuwania naczynek na nogach nie nadają się lasery, które usuwają naczynka na twarzy. Dlaczego? Ponieważ naczynka na nogach są większe, głębiej położone i wymagają długości fali, która wnika głębiej i posiada większą moc. Najlepszy jest laser Neodymowo-YAG-owy o długim impulsie. Urządzenia, które działają słabiej nie dadzą efektów. Pamiętajmy też, że dla osiągnięcia dobrego efektu trzeba wykonać od 3 do 5 zabiegów, a skuteczność laseroterapii sięga około 70%. Na pełne efekty trzeba czekać około 5-6 miesięcy.

Niestety, choć laseroterapia jest jedną z lepszych metod na usuwanie małych i średnich naczynek trzeba pamiętać, że są one trudne do zniwelowania w stu procentach. Po pierwsze pierwsze dlatego, że naczynka na nogach mogą być w różnych kolorach – czerwonym, niebieskim, zielonym, sino purpurowym. Najłatwiej usunąć czerwone, ale im bardziej ich kolor zbliża się do niebieskiego, tym jest to trudniejsze. Trudność usuwania naczynek wzrasta też, im niżej na nodze się one znajdują – przy kostce usunąć jest je najtrudniej.Po drugie, laserowe usuwanie naczynek nie jest wolne od skutków ubocznych. Zdarza się, że barwnik nadający czerwony kolor krwi nie wchłania się i potrzebne są kolejne zabiegi, czasem innymi laserami, by go usunąć. Poza tym zabieg wykonywany w okolicy kostki, może spowodować powstanie tzw. mattingu (sieci drobnych naczynek tworzących czerwona plamę), wymagającego kolejnego zabiegu Usuwanie naczynek na nogach to niestety również jeden z boleśniejszych zabiegów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

lek. med. Marek Wasiluk, specjalista medycyny estetycznej, właściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Inne porady tego eksperta