Jak usunąć blizny po urazach? [Porada eksperta]

2014-06-04 17:07 Marek Wasiluk

Chciałabym się dowiedzieć, jakie kremy są skuteczne i dobre na usunięcie blizn z twarzy znad oczu i z dłoni (blizny po skaleczeniach, urazach). Jaki krem mogę zastosować, by się ich pozbyć i jaka jest cena? Może najlepiej będzie udać się do dermatologa?

Niestety żaden krem, ani maść nie usunie blizny. Takie preparaty mogą być stosowane na bardzo świeżą bliznę, jedynie jako profilaktyka, żeby zmiana nie pogorszyła swojego stanu (czyli zrobiła się wypukła) - tutaj wystarczą kremy typu Tepan (wszystkie działają podobnie, może Pani wybrać po prostu najtańszy).

Jeśli chodzi o usuwanie blizn to bez konsultacji ciężko określić, jaki zabieg najlepiej się sprawdzi. Istnieje bowiem bardzo dużo różnych odmian blizn (np. przerostowe lub zanikowe) i trzeba dokładnie obejrzeć taką zmianę, żeby ustalić terapię leczenia. Na pewno lasery bardzo dobrze radzą sobie z takimi zmianami i za ich pomocą można bez powikłań pozbyć się blizny, ale ich działania też są różne, więc bez dokładnej diagnozy nie powiem, która maszyna i jakie parametry najlepiej się sprawdzą, a uniwersalnej metody niestety nie ma. Dlatego polecam konsultację u dobrego lekarza medycyny estetycznej.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marek Wasiluk

Specjalista w dziedzinie laseroterapii.

Współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13

02-777 Warszawa

www.triclinium.pl

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE