HIFU - redukuje zmarszczki, ujędrnia skórę. Na czym polega bezinwazyjny lifting twarzy?

2018-08-24 17:56 Monika Ciura

Zabieg HIFU uznawany jest za jeden ze skuteczniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Technologia ta wykorzystuje wiązki fal dźwiękowych o dużym zasięgu, stosowana jest m.in. w leczeniu raka prostaty. W medycynie estetycznej HIFU pełni rolę bezinwazyjnego liftingu twarzy.

HIFU to skrót od angielskiego wyrażenia high intensity focused ultrasound, czyli skupiona wiązka fal dźwiękowych o dużym zasięgu. Technologia ta znana jest w medycynie od 20 lat i wykorzystywana jest z powodzeniem w leczeniu nowotworów, w szczególności raka prostaty. W zabiegach medycyny estetycznej od kilku lat używana jest do liftingu i ujędrniania skóry.

HIFU to fala akustyczna o wysokiej częstotliwości, powodująca ruch komórek w tkankach. Fala ma ograniczony zasięg i może kumulować się na różnej głębokości tkanki – w medycynie estetycznej używane są trzy głębokości – 1.5, 3.0 i 4.5 mm. Skoncentrowana wiązka ultradźwięków sięgając określonej głębokości powoduje ruch i tarcie komórek generujące ciepło, co w efekcie prowadzi do mikro poparzeń wewnątrz tkanki – mają one średnicę od 0.5 do 1 mm. Powierzchnia skóry pozostaje nietknięta, za to pod spodem zachodzą intensywne procesy odbudowy i regeneracji stymulowane przez uszkodzenia.

Jak wygląda zabieg HIFU ?

Na zabieg HIFU należy wybrać się do sprawdzonego i renomowanego gabinetu medycyny estetycznej. Urządzenie do emisji ultradźwięków powinno być obsługiwane przez specjalistę, który dobierze głębokość zabiegu odpowiednio do miejsca jego wykonywania. Nieumiejętne użycie może prowadzić do poparzeń kości.

Czas trwania zabiegu to ok. 20 – 30 minut.

Przed zabiegiem skóra smarowana jest żelem, następnie do wybranego miejsca lekarz przykłada urządzenie emitujące fale. Osoby o niskim progu bólu mogą odczuwać dyskomfort podczas zabiegu. W takich przypadkach smaruje się skórę kremem znieczulającym. Wrażenia bólowe mogą przypominać lekkie ukłucia, a ich intensywność uzależniona jest od mocy fali. Zabieg HIFU najczęściej wykorzystywany jest na twarz, ale można wybrać każde inne miejsce, gdzie skóra potrzebuje ujędrnienia i regeneracji.

Zabieg na twarz kosztuje 2500 – 3500 zł. Wybranie konkretnego miejsca zabiegu (szyja, policzki), proporcjonalnie zmniejsza cenę.

Dzięki użyciu HIFU, powierzchnia skóry pozostaje nienaruszona i nie zachodzi potrzeba rekonwalescencji. Przez kilka godzin po zabiegu mogą pojawić się delikatne zaczerwienienia na skórze. W większości przypadków, do uzyskania zadowalających efektów wystarczy jeden zabieg, w przypadku skóry bardzo wiotkiej, zabieg powtarzać można do trzech razy, co 1 – 3 miesiące.

Efekty zabiegu HIFU

W wyniku poparzeń, na określonej głębokości tkanki rozpoczyna się regeneracja i zagęszczenie dotychczasowej struktury komórkowej. Włókna kolagenowe ulegają skróceniu, co daje niewielki efekt od razu po zabiegu. Na efekt końcowy trzeba natomiast poczekać od kilku miesięcy do pół roku, tyle czasu potrzebuje skóra na kompletną odbudowę.

Efekty zabiegu HIFU:

 • zagęszczenie skóry,
 • zmniejszenie wiotkości,
 • wyostrzenie konturu twarzy,
 • ujędrnienie skóry na szyi i policzkach,
 • uelastycznienie skóry,
 • redukcja zmarszczek,
 • zmniejszenie porów.

Zabieg HIFU przeznaczony jest dla osób o skórze wiotkiej, które nie chcą poddawać się zabiegom i liftingom inwazyjnym. Efekty utrzymują się od 18 miesięcy do nawet dwóch lat. Można też stosować HIFU razem z innymi metodami ujędrniania i liftingu.

Przeciwwskazania do zabiegu HIFU

Zabieg HIFU jest nieinwazyjny i bezpieczny dla większości osób. Dla osób często korzystających z zabiegów medycyny estetycznej ważne jest, że podczas zabiegu fale nie mogą przechodzić przez miejsca, w których użyty został kwas hialuronowy.

Inne przeciwwskazania do zabiegu HIFU to:

 • ciąża,
 • nowotwory złośliwe,
 • przebyte udary mózgu,
 • choroby serca,
 • stany zapalne w miejscu zabiegu.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Jowita K.
|

Zabieg jest zdecydowanie ciekawym wyborem. Ja korzystałam z niego i jestem zadowolona z efektu. Warto się zastanowić. Ja się zdecydowałam, bo bałam się skalpelu.

H.K
|

punkt widzenia jak zawsze zależy od punktu siedzenia. około 700 złotych u Michajłowskiego, teraz chyba jest trochę taniej.

sysia
|

Z ciekawości jak to kosztowo wypada $$$$ ? :> Pewnie nie tanio

H.K
|

tak z 2,5 miesiąca i różnica jest super duża. widzę to nie tylko ja.

ale mówię o ultraformerze, on jest bardzo silny, inne sprzęty mogą działać inaczej :)

BasiaK.
|

Też mam lwią zmarszczkę i to już od studiów, więc zakrywam grzywką . Z czasem tzn. ile czekałaś żeby była różnica ale taka widoczna gołym okiem?

H.K
|

polecam wszystkim paniom 40+. na czółko z lwią zmarszczką jak znalazł.

efekty przychodzą z czasem, to prawda. ale opłacało się poczekać.

User_5aa69f81c43d8
|

U mnie te bezinwazyjne metody nie przynosiły zamierzonych rezultatów, a że mieszkam niedaleko Polanicy Zdrój to skorzystałam z pomocy doktora Łątkowskiego, który metodą liftingu pozbył się nadmiarów skóry z mojej twarzy. Czuję się dużo lepiej bez zwisającego podbródka ;)

Margolcia
|

ultraformera się robi tylko raz :) on jest mocny, więcej nie ma sensu raczej. ja robiłam brzuch i ten 1 styknął, nie wiem jak z twarzą, ale podejrzewam, że podobniej, bo tam skóra jest delikatniejsza.

Dominika
|

elizka a na jakich częściach ciała robiłaś zabiegi ultraformerem i ile razy jesli moge zapytać? :) :)

Luśka
|

zobacz sobie cennik na stronie cosmetologicy, teraz nie pamiętam ile to dokładnie wychodzi. A ulthera jest zwyczajnie słabsza, bo to starszy sprzęt, na szczęście już się z niego rezygnuje, bo są silniejsze alternatywy :)