Dermabrazja i laser na rozstępy

2014-08-28 9:45

Dermabrazja to sprawdzony sposób na rozstępy. Dzięki niej pozbędziemy się nie tylko nowo powstałych zmian skórnych, lecz także starych, białych lub perłowych blizn, a nawet szerokich i głębokich rozstępów po ciąży. Sprawdź, jak się pozbyć rozstępów i kiedy wykonać dermabrazję mechaniczną, a kiedy laserową.

Dermabrazja mechaniczna i laserowa sposobem na rozstępy. Jak usunąć rozstępy na brzuchu i piersiach?
Autor: Photos.com Dermabrazja mechaniczna i laserowa sposobem  na rozstępy. Jak usunąć rozstępy na brzuchu i piersiach?

Spis treści

  1. Rodzaje rozstępów
  2. Jak pozbyć się rozstępów?
  3. Dermabrazja mechaniczna na rozstępy
  4. Dermabrazja laserowa na rozstępy
  5. Dermabrazja na rozstępy: przeciwwskazania

Dermabrazja jest dość skutecznym sposobem na rozstępy. Dermabrazja to głęboki peeling mechaniczny, który polega na kontrolowanym, mechanicznym ścieraniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. W zawiązku z tym dermabrazja jest jednym ze skuteczniejszych sposobów na usunięcie nieestetycznych rozstępów, lecz także blizn potrądzikowych czy blizn pooperacyjnych.

Rodzaje rozstępów

Rozstępy to blizny w postaci wrzecionowatych pasm, które pojawiają się na skórze piersi, brzucha, ud i pośladków w wyniku ciąży, nadmiernego tycia w krótkim czasie, a także w wyniku zmian hormonalnych i skłonności genetycznych.

  • czerwone, fioletowe lub różowe zabarwienie "niteczek" oznacza, że jest to początkowej faza rozwoju blizn. Tego typu rozstępy usuwa się najłatwiej.
  • białe lub perłowe pręgi oznaczają uformowane już blizny. Przy dotyku wyraźnie wyczuwa się ubytek skóry i wszelkie nierówności. Tego typu rozstępy są bardzo trudne do usunięcia.
  • po ciąży - występują głównie na brzuchu, są dłuższe i szersze niż pozostałe rodzaje rozstępów (ok 1-2 cm).

Jak pozbyć się rozstępów?

Ważne

Z dermabrazji mechanicznej i laserowej nie mogą skorzystać osoby z ciemną karnacją skóry i opalone, ponieważ ich skóra zwiera więcej barwnika i istnieje ryzyko powstania przebarwień. Zabieg nie może być wykonany także u osób, które zażywają leki fotouczulające (np. niektóre środki antykoncepcyjne).

Dermabrazja mechaniczna na rozstępy

Dermabrazja mechaniczna jest przeznaczona do usuwania świeżych, a więc płytkich i bardziej podatnych na działanie zabiegu rozstępów.

  • Jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem lekarz wykonuje zastrzyk z substancją znieczulającą. Dermabrazję mechaniczną wykonuje się najczęściej za pomocą ostrej szczoteczki lub wirującej tarczy, która jest pokryta specjalnym papierem ściernym. Dzięki temu w ciągu kilkunastu minut następuje złuszczenie wszystkich warstw skóry, aż do skóry właściwej i stymulacja do produkcji włókien kolagenowych i elastyny. Na zakończenie zabiegu lekarz przykrywa skórę specjalnymi opatrunkami. Zabieg trwa około godziny i kosztuje ok. 3 tys. zł.

  • Po zabiegu

Po zabiegu pojawiają się obrzęk i ból, które utrzymują się zwykle około 2 tygodni. Nowy naskórek pojawia się po kilkunastu tygodniach. W tym czasie o skórę należy dbać według zaleceń lekarza, aby nie pozostała blizna.

Dermabrazja laserowa na rozstępy

Dermabrazja laserowa jest przeznaczona do usuwania białych lub perłowych rozstępów, które powstały na skórze kilka lat temu lub rozstępów pociążowych.

  • Jak wygląda zabieg?

Dermabrazję laserową, podobnie jak mechaniczna, wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu dermatolog kieruje wiązkę światła lasera na rozstępy i ogrzewa zmienioną chorobowo skórę tak długo, aż ją odparuje. Za pomocą lasera usuwa się naskórek i wierzchnie warstwy skóry właściwej. Po zabiegu zakładany jest opatrunek.Zabieg dermabrazji laserowej trwa około godziny i kosztuje ok. 5 tysięcy złotych.

  • Po zabiegu

Po zabiegu, oprócz bólu i obrzęku, może się pojawić także uczucie drętwienia. Zaczerwienienie skóry znika po ok. 3 tygodniach. Jednak gładka, pozbawiona rozstępów skóra, pojawia się po 4 miesiącach - tyle czasu skóra potrzeba na regenerację. W trakcie rekonwalescencji można używać środków przeciwbólowych. Należy także bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, w związku z tym można poprosić lekarza o maści przeciwbakteryjne, kremy wspomagające gojenie i maściami z antybiotykami.

  • Efekty zabiegu

Efekty zabiegu są widoczne po ok. 4 miesiącach, jednak nie należy się spodziewać, że głębokie i szerokie rozstępy znikną całkowicie. Mogą one ulec jedynie spłyceniu.

Dermabrazja na rozstępy: przeciwwskazania

Z dermabrazji mechanicznej i laserowej powinny zrezygnować osoby z chorobami skóry i zmianami zapalnymi. Zabiegowi nie mogą się poddać także osoby zażywające leki przeciwzakrzepowe.