WYPADANIE WŁOSÓW - jakie są tego przyczyny?

2019-02-05 13:26

Wypadanie włosów i tzw. łysienie plackowate to problemy, na które narzeka coraz więcej osób. Dlaczego włosy wypadają i czy można proces wypadania włosów zahamować? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów.

WYPADANIE WŁOSÓW - jakie są jego przyczyny?
Autor: Thinkstockphotos.com Na nadmierne wypadanie włosów ma wpływ m.in. silny stres i przewlekła depresja

Spis treści

  1. Wypadanie włosów: możliwe przyczyny
  2. Wypadanie włosów spowodowane łysieniem plackowatym

Wypadanie włosów to proces fizjologiczny, który dotyczy każdego. Włosy wypadają codziennie - jeśli tracisz ich w ciągu doby do ok. 100, to nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak tracisz ich więcej niż 100 dziennie, a w ich miejsce nie pojawiają się nowe, jest to problem medyczny. Jakie mogą być przyczyny nadmiernego wypadania włosów?

Wypadanie włosów: możliwe przyczyny

Włos żyje od 2 do 6 lat. W tym czasie przechodzi trzy stadia: wzrostu, zamierania (przestaje rosnąć, a jego korzeń przesuwa się w kierunku ujścia mieszka) i spoczynku (łatwo wypada, np. podczas czesania czy mycia). Ok. 80 proc. włosów znajduje się w fazie wzrostu, a tylko 3-5 proc. w fazie spoczynku. Ale zdarza się, że cykl życia włosów zostaje zakłócony: zaczyna ich być więcej w fazie spoczynku, która w dodatku znacznie się wydłuża. Nowo wyrastające włosy są słabsze i szybciej wypadają. Czupryna wyraźnie się przerzedza.

Czytaj też: Przeszczep włosów - jak przebiega i ile kosztuje ten zabieg?

Zdaniem eksperta
specjalista dermatolog, Piotr Szlęzak

Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Uciskany korzeń jest gorzej odżywiony oraz słabiej przytwierdzony w skórze głowy. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz cieńszy, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać. Rozpoczyna się proces łysienia. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie: przytwierdzić korzeń włosa w skórze głowy oraz pobudzić jego odbudowę, dostarczając składniki odżywcze. Ich niedobór powoduje bowiem niedożywienie mieszków włosowych.

Na szczęście przerzedzenie się włosów z powodu np. stresu czy choroby ma charakter przejściowy. Gdy pokonasz chorobę lub stres, zrezygnujesz z wyniszczającej diety czy też poprosisz lekarza o zmianę leku na obojętny dla włosów, czupryna znów się zagęści.

Wypadanie włosów spowodowane łysieniem plackowatym

Nie zawsze włosy przerzedzają się równomiernie. Bywa, że wypadają tylko w ograniczonym rejonie. Łyse owalne placki widać zwykle z tyłu głowy i na jej szczycie. Na łysienie plackowate możemy zachorować w każdym wieku; dotyczy ono zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Do tej pory naukowcy uważali, że tego typu łysienie ma podłoże nerwicowe. A ponieważ częściej przytrafia się chorym na alergię, astmę czy bielactwo, sądzono, że w pewnym stopniu ma też podłoże genetyczne. Ale najnowsze badania pokazują, że przyczyną są zaburzenia autoimmunologiczne, czyli nieprawidłowe reakcje układu odpornościowego. Komórki obronne - limfocyty T - gromadzą się wokół mieszka włosowego i uniemożliwiają wyrośnięcie nowego włosa. Mieszek może tkwić w letargu wiele miesięcy, a potem nagle odblokować się.

Zrób to koniecznie

Jeśli masz włosy słabe i skłonne do wypadania:

  • Kupuj specjalne szampony w aptece lub u fryzjera.
  • Rozczesuj je delikatnie, myj, lekko masując, nie trzyj ręcznikiem, susz chłodnym strumieniem powietrza.
  • Osłaniaj je przed intensywnym słońcem i chlorowaną wodą w basenie. Lepiej ich nie farbuj, nie rób trwałej ondulacji.
  • W twojej diecie nie może zabraknąć produktów bogatych w niezbędne dla włosów witaminy (A, z grypy B i E) oraz mikroelementy (żelazo, cynk, magnez, selen).

miesięcznik "Zdrowie"