Włosy na słońcu, czyli pielęgnacja włosów wiosną i latem

2018-08-06 13:15

Włosy, podobnie jak skóra, nie lubią słońca w nadmiarze. O ile zwykle pamiętamy o używaniu kremów z filtrem do twarzy i ciała, o tyle włosy traktujemy po macoszemu. Pora więc to zmienić, bo włosy potrzebują odpowiedniej pielęgnacji i ochrony: maski, odżywki, balsamy znacznie poprawią ich wygląd i kondycję.

Włosy na słońcu, czyli pielęgnacja włosów wiosną i latem
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy od słońca robią się jaśniejsze, ale także bardziej suche i rozdwojone

Spis treści

  1. Naturalny kolor chroni najskuteczniej
  2. Jak chronić włosy przed słońcem?
  3. Kosmetyki na lato - szampony i odżywki
  4. Kosmetyki do regeneracji włosów
  5. Odżywcza sauna u fryzjera
  6. Zobacz, jak zrobić wakacyjny kok z bandaną!

Włosy stają się jaśniejsze już po kilku dniach wystawiania ich na słońce. Taki naturalny balejaż wygląda bardzo ładnie, ale świadczy o spustoszeniach poczynionych przez promienie UV. Słońce rozszczelnia osłonkę włosa zbudowaną z zachodzących na siebie łusek i wnika do warstwy korowej. Powoduje ucieczkę wody i utlenienie melaniny – pigmentu będącego naturalną tarczą przeciwsłoneczną. Powstają wtedy wolne rodniki, które uszkadzają wewnętrzną strukturę włosów.

Naturalny kolor chroni najskuteczniej

Najlepiej przed słońcem bronią się włosy naturalnie ciemne, ponieważ zawierają najwięcej ochronnej melaniny; gorzej radzą sobie jasne. Natomiast rozjaśniane lub farbowane są najbardziej narażone na szkodliwe promienie, bo podczas koloryzacji melanina zostaje zniszczona, a sztuczny pigment nie zapewnia żadnej ochrony. Dodatkowe szkody czyni woda, zwłaszcza chlorowana i słona. Krople wody działają niczym soczewka skupiająca promienie słoneczne, zaś chlor i sól mogą podrażniać skórę głowy. W rezultacie włosy po wakacjach często są zniszczone – tracą połysk i sprężystość, są przesuszone i kruche, trudno je rozczesać i ułożyć. Żeby więc nie dopuścić do takich spustoszeń, trzeba zapewnić im ochronę i ułatwić regenerację. A w tym niezastąpione są odpowiednie kosmetyki.

Jeśli musisz skorzystać z suszarki lub prostownicy, przedtem spryskaj pasma włosów preparatem, który ochroni je przed skutkami działania wysokiej temperatury.

Jak chronić włosy przed słońcem?

Linie kosmetyków słonecznych przeznaczonych do ochrony włosów zawierają takie same filltry UV jak kremy. Ale wyróżnia je także większe niż w zwykłych kosmetykach stężenie substancji nawilżających, odżywczych i przeciwdziałających wolnym rodnikom – są w nich m.in. ceramidy, witaminy A, E, H, prowitamina B5, kolagen morski, olejki roślinne.

Zobacz: Czy prawidłowo myjesz swoje włosy?

Aby kosmetyk dobrze spełnił swoje ochronne zadanie, musi pozostać na włosach. Dlatego szampony, mimo ze często zawierają filtry wodoodporne, które chronią kolor włosów, nie są dostatecznym zabezpieczeniem. Potem musisz użyć odżywki bez spłukiwania czy środka do stylizacji. Ponieważ jednak filtry ulegają degradacji, dlatego należy co jakiś czas ponawiać aplikację ochronnego kosmetyku. To zadanie najlepiej wypełniają mgiełki w spreju. Na plaży dobrze sprawdzi się też wodoodporny olejek do włosów, który ochroni je nie tylko przed słońcem, ale także przed działaniem morskiej soli czy chloru w basenie.

Kosmetyki na lato - szampony i odżywki

Nawet zabezpieczane wysokimi filtrami UV włosy, poddane działaniu słońca stają się uwrażliwione – mają naruszoną zewnętrzną warstwę ochronną. Potrzebują więc starannej i delikatnej pielęgnacji. Najlepiej myj je codziennie – podczas upałów skóra głowy mocno się poci, wiec należy zmyć pot, który zasechł na włosach, oraz pozostałości kosmetyków do stylizacji. Myć trzeba też po każdej kąpieli w wodzie słonej lub chlorowanej – nawet kilka razy dziennie.

Szampon powinien być bardzo łagodny, bogaty w pielęgnacyjne olejki, woski i ceramidy, które odbudowują strukturę włosa, a także składniki łagodzące podrażnienia skóry, np. alantoinę. Potem na całej długości pasm rozprowadź odżywkę silnie nawilżającą i regenerującą, ale nie wcieraj jej w skórę głowy, bo to pobudza wydzielanie łoju. Odżywkę trzeba pozostawić tak długo, jak zaleca producent. Musi mieć czas, by wniknąć do wnętrza włosa. Jeśli za szybko ją spłuczesz, wygładzi pasma i ułatwi rozczesywanie, ale nie zregeneruje ich dostatecznie. Na koniec dobrze jest jeszcze polać głowę chłodną wodą, wtedy łuski włosów się zamkną, a pasma będą bardziej gładkie i lśniące.

Kosmetyki do regeneracji włosów

Zmęczonym słońcem włosom na pewno przyda się też silniejsza kuracja, która poprawi ich kondycję. Kosmetyki do tego przeznaczone to znacznie więcej niż zwykłe odżywki. Zawierają silnie skoncentrowane dawki substancji odbudowujących przesuszone oraz zniszczone włosy – wzmacniające proteiny, nawilżające wyciągi i olejki roślinne, ceramidy, witaminy. Najbardziej popularne są maski, które stosuje się 1–2 razy w tygodniu. Preparat nakłada się na świeżo umyte, wilgotne włosy (przeczytaj informacje na opakowaniu, niektóre maski należy wmasować też w skórę głowy). Możesz potem jeszcze owinąć głowę folią i ciepłym ręcznikiem albo nałożyć maskę podczas kąpieli – w cieple łuski się otworzą, a włosy łatwiej wchłoną odżywcze substancje.

Zobacz: Jak dbać o skórę głowy (skalp)?

Doskonale sprawdzają się także kuracje w ampułkach. To skondensowane ekstrakty roślinne, wzbogacone witaminami i minerałami o wyjątkowo silnym działaniu – odbudowują strukturę włosów, poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywienie mieszków włosowych. Najczęściej są to preparaty przeznaczone do wcierania w skórę głowy. Niektóre można stosować na dzień, na świeżo umyte włosy, ponieważ nie obciążają ich i nie nasilają wydzielania łoju. Są również ampułki, które stosuje się tak jak maski – rozprowadza się na umytych, wilgotnych pasmach (intensywnie je nawilżają i wygładzają) i po określonym czasie spłukuje. Nawilżające i regenerujące właściwości mają też olejki i płynny jedwab. Doskonale działają zwłaszcza na zniszczone, rozdwajające się końcówki – mocno wygładzają i odbudowują, a jednocześnie wcale nie przetłuszczają włosów. Przeznaczone są do stosowania na dzień – przy okazji ułatwiają ułożenie i wykończenie fryzury, a także chronią kolor włosów farbowanych.

Odżywcza sauna u fryzjera

Po powrocie z urlopu warto wybrać się do salonu na podcięcie końcówek i regenerującą saunę. Fryzjer nakłada na pasma odpowiednio dobrany preparat nawilżający i odbudowujący zniszczoną strukturę włosa i włącza urządzenie wytwarzające ciepłą parę. Powoduje ona, że łuski się rozchylają i do wnętrza włosów wnika więcej substancji czynnych z kosmetyku. Po 15–20 minutach włosy się spłukuje – efekt zabiegu jest widoczny od razu.

Zobacz, jak zrobić wakacyjny kok z bandaną!

miesięcznik "Zdrowie"