Szamponetki: jak używać, jak działają? Trwałość i cena szamponetek

2018-09-20 11:33

Szamponetki to sposób na nieinwazyjne farbowanie włosów. Szamponetki doskonale nadają się do szybkich zmian koloru, jednocześnie nie obciążając i nie niszcząc struktury włosa. Sprawdzają się też w przypadku eksperymentów z kolorami – zamiast użyć farby, warto skorzystać z szamponetki, która zmyje się już po kilku myciach włosów. Sprawdź, jak używać szamponetek i dowiedz się, jak one działają, a także jaka jest ich trwałość i cena.

Spis treści

  1. Szamponetki: działanie
  2. Szamponetki: czy są trwałe?
  3. Szamponetki: pielęgnacja włosów przed zabiegiem
  4. Szamponetki: cena
  5. Szamponetki: farbowanie krok po kroku

Szamponetki: działanie

Szamponetki koloryzują włosy nietrwale. Utrzymują się na włosach do kilku myć. W przeciwieństwie do farb, szamponetki nie zawierają amoniaku, tym samym nie wnikają w strukturę włosa i nie uszkadzają go. Pigment okrywa jedynie ścianki włosa. Z tego względu koloryzacja nie niszczy i nie przesusza włosów, jednak, jak wspomniano, jest też nietrwała.

Szamponetki: czy są trwałe?

Szamponetki są łagodną wersją farby. Koloryzacja ta jednak nie przynosi trwałych efektów. Ich skład znacznie różni się od trwałych farb, nie zawiera tylu szkodliwych substancji, w efekcie czego jest zdecydowanie łagodniejsza. Przekłada się to jednak na trwałość – kolor utrzymuje się zaledwie od 6 do 8 myć.

Plusem koloryzacji szamponetką jest fakt, że eksperymentując z kolorem, bardzo łatwo można się go pozbyć. Jednakże w przypadku uzyskania pożądanego efektu, szybka utrata koloru może wywołać rozczarowanie.

Warto wiedzieć

Szamponetki koloryzują włosy jedynie o 2-3 tony. Nie są w stanie również rozjaśnić ciemnych włosów, ponieważ pozbawione są utleniaczy. Należy także pamiętać, by nie farbować jasnych włosów zbyt ciemnym odcieniem, gdyż powrót do naturalnego koloru może okazać się długotrwały.

Szamponetki: pielęgnacja włosów przed zabiegiem

Zanim zaczniemy koloryzację włosów szamponetką, warto najpierw przyjrzeć się swoim włosom. Od tego, w jakim są aktualnie stanie, zależy efekt końcowy farbowania. Jeśli mamy włosy zniszczone, suche, o wysokiej porowatości, musimy liczyć się z tym, że koloryzacja może się nie powieść.

W przypadku zniszczonych włosów, kolor może zostać przez nie przyjęty nierównomiernie. Otwarte łuski włosów mogą przyjąć pigment wewnątrz włosa, co może je znacznie osłabić lub zniszczyć mimo delikatnej szamponetki. Mocniejsze przyjęcie pigmentu przez zniszczone włosy wiąże się też z dłuższym utrzymaniem się koloru na włosach niż przewiduje to producent. Aby tego uniknąć, należy zadbać o włosy przed planowanym zabiegiem.

Na jakiś czas przed koloryzacją, warto odżywić włosy za pomocą gotowych lub samodzielnie wykonanych masek nawilżających. Domowej roboty maskę można wykonać np. z jajka, oliwy z oliwek i miodu. Po każdym umyciu włosów należy także stosować odżywkę nawilżającą do spłukiwania. Dwa dni przed koloryzacją warto nie myć włosów – dzięki temu wytworzą one naturalną barierę ochronną skóry głowy. O włosy należy dbać także po koloryzacji.

Ważne

Szamponetki: cena

Metoda farbowania włosów szamponetką jest tania. Jedna szamponetka kosztuje średnio 4 zł.

Szamponetki: farbowanie krok po kroku

Farbowanie włosów szamponetką jest bardzo prostym zabiegiem. Polega na wmasowaniu koloryzującego szamponu w całą długość włosów (w ten sam sposób, co mycie włosów zwykłym szamponem). Następnie należy odczekać odpowiednią ilość czasu i zmyć szamponetkę. Włosy należy płukać tak długo, aż woda nie będzie kolorowa.

Dokładna instrukcja farbowania włosów szamponetką znajduje się zawsze na opakowaniu. Należy się jej ściśle trzymać, gdyż czas oczekiwania na zabarwienie włosów może się nieznacznie różnić w zależności od producenta. Pamiętaj, że przed zabiegiem należy włożyć rękawiczki ochronne, by uniknąć zafarbowania dłoni i paznokci!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
redhead
|

witam,
czerwona farba dosc szybko wyplukuje sie z wlosow, wiec szmponetak 'odnawia' kolor, stad tez pytanie jak czesto mozna stosowac szamponetke?