Przeziębienie włosów - czym jest i jak się objawia? Czym grozi przeziębienie włosów?

2021-01-14 15:11

Przeziębienie włosów to dosyć częsta przypadłość - a mimo to mało kto o niej słyszał. Zazwyczaj widzimy tylko skutki przeziębienia włosów, nie zdając sobie sprawy z ich przyczyny. Trycholog wyjaśnia, czym jest przeziębienie włosów, jak objawia się przeziębienie włosów i czym grozi.

Przeziębienie włosów, a konkretnie cebulek włosów to przypadłość, która przytrafia się przede wszystkim zimą, ale jej objawy możemy zauważyć również późną jesienią i wczesną wiosną: wtedy, kiedy na dworze jest chłodno. I, jak ostrzega trycholog Anna Mackojć, może mieć dla włosów poważne konsekwencje, znacząco osłabiając ich kondycję. Niekorzystnie wpływa również na skórę głowy.

Spis treści

  1. Przeziębienie włosów - czym jest?
  2. Przeziębienie włosów - objawy
  3. Przeziębienie włosów - leczenie i zapobieganie

Przeziębienie włosów - czym jest?

Przeziębienie włosów to stan, kiedy osłabione - w wyniku braku dostatecznej ochrony przez zimnem - cebulki włosów nie otrzymują dostatecznej ilości ważnych składników odżywczych, niezbędnych im do prawidłowego funkcjonowania. Skutkuje to ich niedotlenieniem, a w jego efekcie większa niż zwykle ilość włosów może przechodzić w fazę telogenu, czyli fazę, kiedy włosy wypadają.

Jak to możliwe? Jak wyjaśnia Anna Mackojć, zimne powietrze źle  wpływa na unaczynienie: pod wpływem chłodu kapilary (bardzo cienkie naczynia włosowate) kurczą się, przez co zmniejsza się ilość krwi, a więc i substancji odżywczych, jakie przekazywane są do  mieszka włosowego.

Przeziębienie włosów - objawy

Czym skutkuje przeziębienie włosów? Przede wszystkim ich osłabieniem - włosy stają się suche, szorstkie w dotyku, matowe, kruche, łatwiej się łamią, mają rozdwojone końcówki. Przeziębione włosy rosną wolniej, są cieńsze, bardziej delikatne - łatwiej się elektryzują. Dużo więcej również zostaje ich na szczotce czy w odpływie prysznica po myciu - objawem przeziębienia włosów jest bowiem również ich nadmierne wypadanie, co jest konsekwencją tego, że więcej włosów niż powinno przechodzi w fazę telogenu.

Przeziębienie włosów - leczenie i zapobieganie

Jak zapobiec przeziębieniu włosów? Podstawowym sposobem, jak wyjaśnia Anna Mackojć, jest noszenie czapki - ważny jest jednak jej wybór. Nie może być zbyt ciepła, gdyż wówczas gruczoły łojowe pracują zbyt intensywnie, co skutkuje nadmiernym łojotokiem. Nie może być też za cienka, bo wtedy nie stanowi odpowiedniej ochrony. Najlepsza, jak mówi ekspertka, jest czapka wełniana, na tyle ciepła, by dostatecznie chronić włosy, a jednocześnie na tyle lekka, by nie dochodziło do nadmiernej produkcji łoju.

To nie koniec ochrony: jeśli myjesz włosy rano, przed wyjściem z domu trzeba je dokładnie wysuszyć. -  Mokry bądź wilgotny włos, który przemarznie jest bardziej podatny na złamania, odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. – wyjaśnia trycholog, Anna Mackojć. Nawiew z suszarki powinien być jednak niezbyt ciepły.

A jak pomóc przeziębionym włosom? Dla ich kondycji o tej porze roku ważna jest odpowiednia, zbilansowana dieta, bogata w witaminyoraz w składniki mineralne, w tym żelazo, cynk, miedź

Warto również stosować odżywki bogate w nawilżające emolienty i oleje oraz polimery antystatyczne. 

#Zostańwdomu i zrób spa swoim włosom!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.