ŁYSIENIE u kobiet - przyczyny, metody leczenia

2016-05-06 16:36

Łysienie to nie tylko męski problem. Ta przykra dolegliwość dotyka również kobiety. Warto zatem wiedzieć więcej na temat kobiecego łysienia, aby w razie potrzeby podjąć szybką interwencję i zapobiec utracie włosów. Jakie są przyczyny łysienia u kobiet?

ŁYSIENIE u kobiet - przyczyny
Autor: Thinkstockphotos.com Kobiety łysieją głównie z przyczyn genetycznych i hormonalnych. Za wypadanie włosów odpowiada również niewłaściwa dieta

Spis treści

  1. Łysienie u kobiet - dlaczego włosy wypadają?
  2. Co zrobić, jeśli włosy wypadają garściami?

Codziennie każdy z nas traci ok. 100 włosów. Dzieje się tak, ponieważ włosy sukcesywnie obumierają i w ich miejscu pojawiają się nowe. Niewielkie ilości włosów, które wypadają np. podczas czesania, nie powinny martwić. Gorzej, jeśli tracimy je garściami - wówczas warto udać się do dermatologa. Wbrew pozorom, łysienie nie jest domeną mężczyzn, bowiem często (ok. 20% pacjentów) dotyczy również kobiet. Dlaczego tak się dzieje i co z tym zrobić?

Łysienie u kobiet - dlaczego włosy wypadają?

Za wypadanie włosów u kobiet bardzo często odpowiedzialny jest spadek poziomu estrogenów - np. po ciąży, po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, w trakcie menopauzy, czy po jej zakończeniu. Powodem mogą być również zaburzenia pracy tarczycy - zarówno niedoczynność, jak i nadczynność. Inną przyczyną łysienia u kobiet może być niski poziom żelaza w organizmie.

Zobacz: Jakie są najczęstsze choroby tarczycy?

Silny stres lub niedawno przebyta operacja również mogą doprowadzić do łysienia - wówczas mówimy o telogenowym wypadaniu włosów, które jest procesem tymczasowym. Nieco rzadziej łysienie może być skutkiem ubocznym przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków). Niekiedy mamy do czynienie z androgenowym wypadaniem włosów typu kobiecego, wówczas diagnostyka i leczenie są bardzo skomplikowane.

Istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko łysienia u kobiet. Są to przebyte choroby (np. zakażenie grzybicą), geny - jeśli jedno z rodziców borykało się z wypadaniem włosów, może być to dziedziczne, a nawet nadmierna stylizacja włosów - farby z amoniakiem, codzienne stosowanie lokówki, suszarki i prostownicy, czy nadużywanie produktów kosmetycznych, mogą bardzo osłabić całe włosy, włącznie z ich cebulkami.

Co zrobić, jeśli włosy wypadają garściami?

Po pierwsze - udać się do lekarza i wykonać odpowiednie badania, aby wskazać prawdopodobną przyczynę łysienia oraz zalecić najefektywniejsze leczenie. Istnieje wiele szybko rozwijających się technologii oraz zabiegów, które pozwalają walczyć z wypadaniem włosów.

Poza uzupełnieniem organizmu w brakujące pierwiastki, należy zadziałać od zewnątrz. Najlepszą moim zdaniem metodą, cenioną przez wielu pacjentów, jest frakcyjne mikronakłuwanie Dermapen/Mezopen. Technologia mikronakłuwania skóry owłosionej głowy Dermapen 3™ / Mezopen opiera się na opatentowanej technologii AOVN™, która pozwala na wykonanie nawet 80 tys. nakłuć na minutę. Zabieg jest bardzo bezpieczny, bo głębokość iniekcji można regulować. Największą zaletą tej technologii jest efekt, który nie jest jednorazowy. Dzięki temu, że organizm sam zaczyna się regenerować, naskórek się odmładza. Jednocześnie następuje widoczna regeneracja struktury włosa, hamuje się proces wypadania i bardzo często włosy odrastają. Zabieg trwa jedyne 30 minut.

Po znieczuleniu i dezynfekcji stosuje się mikronakłuwanie, zazwyczaj połączone ze specjalnymi preparatami. Jest to całkowicie bezbolesne, ale w trakcie zabiegu i tuż po nim widać zaczerwienienie skóry, a u niektórych pacjentów także punktowe krwawienie. Nie występują jednak siniaki, ani krwiaki, a reakcje skórne szybko znikają. Zazwyczaj leczenie wypadania włosów wymaga przeprowadzenia 8 zabiegów w odstępach 7 dni.

Warto wiedzieć
  • Łysienie androgenowe u kobiet - występuje dosyć rzadko, częstotliwość pojawiania się wzrasta po menopauzie. Odpowiedzialne są za to androgeny, których ilość pega znacznemu podwyższeniu. Pojawiają się zakola nad czołem i przy czubku głowy, co przypomina klasyczny model łysienia męskiego. Łysienie androgenowe może także wynikać z predyspozycji genetycznych. Wówczas utrata włosów rozpoczyna się znacznie wcześniej. Jako terapię stosuje się wtedy doustne preparaty antykoncepcyjne lub inne zawierające w swoim składzie estrogeny. O odpowiedniej terapii powinien zadecydować lekarz.
  • Łysienie łojotokowe u kobiet - dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, dorosłych i dzieci. Związane jest z nadmierną produkcją łoju, bardzo często powiązane jest to z łupieżem tłustym, w którym do skóry głowy ściśle przylegają żółte, gęste łuski. Wraz z ich odrywaniem się od skóry, wypadają także włosy – sklejone jedną łuską. Najczęstszą przyczyną łojotoku i łupieżu tłustego jest infekcja grzybicza.