Kuracje wzmacniające i odbudowujące włosy zimą - włosy z problemami

2015-12-21 13:17

Zimą zwykle nasilają się problemy z włosami. Noszenie czapek i przebywanie w nagrzanych pomieszczeniach ma niekorzystny wpływ na stan włosów. Dlatego warto teraz zadbać o fryzurę. Zafundujmy naszym włosom nie tylko strzyżenie, ale także serię zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających, takich jak koloryzacja, nawilżanie i kuracja wzmacniająca.

Kuracje wzmacniające i odbudowujące włosy zimą
Autor: Thinkstockphotos.com Pielęgnacja włosów zimą

Spis treści

  1. Pielęgnacja włosów zimą - włosy przesuszone
  2. Dowiedz się, jaki wpływ na włosy zimą ma suche powietrze
  3. Pielęgnacja włosów zimą - włosy wypadające
  4. Pielęgnacja włosów zimą - włosy przetłuszczające się
  5. Pielęgnacja włosów zimą - farbowanie włosów

To oczywiste, że innej pielęgnacji wymagają włosy przesuszone czy wypadające, a innej te, które nadmiernie się przetłuszczają. Szczególnie zimą należy zwrócić uwagę na to, jaki typ włosów mamy i jak należy je pielęgnować. Niestety, zaniedbane włosy chorują i możemy mieć tego widoczne efekty - nadmierne wypadanie, przesuszanie lub przetłuszczanie się. Aby przywrócić włosom dawny blask i wzmocnić je od nasady po końce, trzeba zastosować odpowiednie kuracje odbudowujące. Dobierz sposób pielęgnacji włosów zimą do ich typu i pojawiającego się problemu.

Pielęgnacja włosów zimą - włosy przesuszone

W ciepłym i suchym powietrzu rozszczelniają się łuski włosa osłaniające jego rdzeń. Włosy szybko tracą wilgoć i stają się szorstkie, łamliwe i matowe, często rozdwojone na końcach. Włosy piękne i lśniące latem, wyglądają jak kępka siana, gdy tylko robi się zimno. Dlatego należy dostosować pielęgnację włosów do odpowiedniej pory roku. Zimą musimy wyjątkowo dbać o kondycję włosów i poświęcać im więcej uwagi. Niestety, odpowiednia pielęgnacja często łączy się z zakupem dobrych, profesjonalnych kosmetyków.

Kuracja dla suchych włosów

Najpierw obetnij rozdwojone końcówki, nie da się ich uratować, a tylko pogarszają wygląd włosów. Do mycia wybieraj szampony zawierające aminokwasy, ceramidy, pantenol, jedwab, olejki – działają nawilżająco i wygładzają łuski włosów. Na czyste i wilgotne pasma nałóż odżywkę – najlepiej z tej samej serii co szampon, wtedy ich składniki uzupełniają się i działają silniej. Kosmetyk nakłada się najpierw na końcówki, a potem rozprowadza na całej długości włosów. Jeśli jest to odżywka przeznaczona do spłukiwania, zmyj ją po wyznaczonym czasie, a na koniec polej włosy chłodną wodą – będą gładkie i lśniące. Raz w tygodniu sięgnij po silniej działającą maskę, bogatą w witaminy i minerały, szczególnie minerały morskie, olejki i wyciągi roślinne. Mocno nawilżają i wygładzają włosy, są one potem bardziej ''mięsiste'' i mają piękny połysk. Takie kosmetyki działają też kojąco na skórę głowy i odżywiają cebulki włosowe. Maseczkę rozprowadza się na umytych i lekko osuszonych pasmach.

Dowiedz się, jaki wpływ na włosy zimą ma suche powietrze

Źródło: newseria.pl

Pielęgnacja włosów zimą - włosy wypadające

Przyczyną osłabienia włosów jest z reguły niedobór witamin w diecie. Przyczyniać się do tego może też nadużywanie kosmetyków do stylizacji, mających ratować fryzurę przygniataną czapką albo wychodzenie na mróz bez czapki. Nadmierne wypadanie włosów jest sygnałem, że źle się odżywiamy, organizm jest osłabiony lub niewłaściwie dbamy o włosy. Na początku postaraj się zadbać o włosy domowymi sposobami i przy użyciu dostępnych preparatów i kosmetyków. Jeśli takie kuracje nie poskutkują, konieczna będzie wizyta u trychologa.

Kuracja dla wypadających włosów

Sięgnij po preparaty przeznaczone specjalnie do ratowania osłabionych i wypadających włosów. Zawierają składniki, które odbudowują strukturę włosów, poprawiają ukrwienie skóry głowy i tym samym odżywienie mieszków włosowych. Najczęściej są to ekstrakty ziołowe (np. ze skrzypu, rzepy, żeń-szenia, łopianu) z kompleksem witamin (m.in. z grupy B) i minerałów (m.in. krzemu, cynku, wapnia). Te odżywki często są w ampułkach, co ułatwia ich nałożenie. Całą zawartość ampułki należy wetrzeć w skórę głowy, czasem też we włosy i zostawić na noc. Kurację warto wspomóc preparatem doustnym. Takie środki zwykle zawierają cynk, selen, siarkę, krzem, żelazo, witaminy z grupy B, katechiny z zielonej herbaty, aminokwasy. Substancje te zatrzymują proces wypadania włosów, przyśpieszają ich odrastanie.

Poza tym pamiętaj, by traktować włosy bardzo delikatnie – do codziennej pielęgnacji używaj łagodnych kosmetyków, ogranicz preparaty do stylizacji. Myj głowę szamponami przeznaczonymi specjalnie do osłabionych i wypadających włosów – zawierają witaminy, minerały, aminokwasy, keratynę. Podczas mycia delikatnie masuj skórę, to poprawi jej ukrwienie i dotlenienie.

Pielęgnacja włosów zimą - włosy przetłuszczające się

Pod czapką i kapturem skóra głowy szybko się przegrzewa, a wtedy gruczoły łojowe intensywniej pracują. Zaburzeniu ulega też wymiana tlenowa. Takie warunki sprzyjają nie tylko przetłuszczaniu się włosów, ale także rozmnażaniu się grzybów Pityrosporum ovale, które są odpowiedzialne za pojawienie się lub nasilenie łupieżu.

Kuracja dla włosów przetłuszczających się

Myj włosy tak często, jak tego potrzebują, nawet codziennie, to wcale im nie szkodzi. Wręcz przeciwnie – odtłuszczając skórę głowy, umożliwisz jej oddychanie i poprawisz kondycję mieszków włosowych. Używaj szamponu do włosów przetłuszczających się, z wyciągami roślinnymi, np. z pokrzywy, rzepy, czarnej rzodkwi czy tataraku, ponieważ poprawiają ukrwienie skóry głowy i hamują wydzielanie łoju.

Jeśli masz także problem z łupieżem, wybierz szampon przeciwłupieżowy, np. ze związkami cynku czy dziegciem, które ograniczają mnożenie się drożdżaków i wpływają regulująco na pracę gruczołów łojowych. Kosmetyku przeciwłupieżowego można używać na przemian z tym do włosów tłustych. Raz w tygodniu dobrze jest umyć głowę szamponem o właściwościach złuszczających, np. z mocznikiem i kwasem salicylowym – działa jak peeling i głęboko oczyszcza skórę. Musisz też rozważnie wybierać odżywki – powinny to być kosmetyki przeznaczone do spłukiwania, ze składnikami regulującymi wydzielanie sebum, np. z glinką, drożdżami czy wyciągami ziołowymi. Odżywkę nakładaj od połowy długości włosów do ich końców, unikaj wcierania w skórę głowy. Po spłukaniu kosmetyku polej głowę chłodną wodą – dzięki temu ''ostudzisz'' gruczoły łojowe i włosy będą dłużej wyglądały świeżo.

Pielęgnacja włosów zimą - farbowanie włosów

Odnowa nie byłaby pełna, gdybyś nie zadbała o kolor włosów. Najczęściej decydujemy się na domowe farbowanie. Choć preparaty do koloryzacji zawierają instrukcję wykonania zabiegu, na pewne rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę. W okresie zimowym postaraj się wybierać farby mniej inwazyjne, o delikatniejszym działaniu. Sprawdź również, czy do opakowania z farbą dołączona jest maska lub odżywka regenerująca włosy po farbowaniu i utrzymująca blask koloru. Jeśli nie masz doświadczenia w domowym farbowaniu włosów, a ich kondycja jest bardzo słaba, zdecyduj się na koloryzację u doświadczonego fryzjera.

  • Nie myj włosów tuż przed koloryzacją – a jeszcze lepiej dzień czy dwa przed. Ich naturalny płaszcz lipidowy zabezpieczy je przed zbytnią ingerencją chemicznych składników zawartych w farbie.
  • Skórę u nasady włosów posmaruj tłustym kremem lub wazeliną kosmetyczną – tym sposobem ochronisz ją przed zafarbowaniem.
  • Użyj farmy zaraz po wymieszaniu składników, bo po zetknięciu się cząsteczek barwnika z utleniaczem reakcja zachodzi błyskawicznie. Jeśli nie nałożysz jej od razu, farba może nie zadziałać poprawnie.
  • Nie skracaj czasu koloryzacji albo nie wydłużaj. Po nałożeniu farby nie przykrywaj głowy folią – podwyższona temperatura może przyśpieszyć reakcje chemiczne i przynieść inny efekt, niż oczekiwałaś. Pamiętaj, że po farbowaniu włosy są z reguły wysuszone i osłabione. Dlatego wymagają kosmetyków, które wspomogą regenerację i przedłużą trwałość koloru. Możesz zmyć farbę szybciej jedynie w przypadku, gdy odczujesz nadmierne swędzenie lub pieczenie skóry głowy.

miesięcznik "Zdrowie"

QUIZ Co wiesz o zimie?

Pytanie 1 z 10
Kiedy zaczyna się atronomiczna zima?