Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW

2015-08-05 17:27

Od porowatości włosów zależy typ pielęgnacji, która powinna być zastosowana. Czy wiesz, dlaczego u niektórych włosy kręcą się, kiedy na zewnątrz jest wilgotno, a u innych zawsze są sztywne i proste? Jaki masz typ włosów? Sprawdź, czy są nisko-, średnio-, czy wysokoporowate.

Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Jak rozpoznać porowatość włosów?
  2. Jakie mam włosy? Test
  3. Zobacz na filmie, jak określić porowatość włosów na kilka prostych sposobów.
  4. Pielęgnacja włosów wysokoporowatych
  5. Pielęgnacja włosów średnioporowatych
  6. Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Jak określić porowatość włosów? Włosy nisko- i wysokoporowate PIELĘGNACJA i LECZENIE POROWATOŚCI WŁOSÓW
Autor: Thinkstockphotos.com Porowatość włosów określa się na podstawie ich ogólnego stanu i stopnia zniszczenia

Pielęgnację dobiera się do porowatości włosów. Włosy mogą być nisko-, średnio- lub wysokoporowate, zależnie od stopnia ich zniszczenia. Im bardziej zniszczone, tym łuski włosów są bardziej odchylone od rdzenia, a gdy włosy są zdrowe, łuski przylegają. Rozpoznanie porowatości włosów jest ważne, bo do niej dobieramy odpowiednią pielęgnację.

Jak rozpoznać porowatość włosów?

Porowatość włosów określa się na podstawie ich stanu. Wszystkie szczegóły dotyczące włosów mają wpływ na ich klasyfikację. Aby dobrać odpowiednią pielęgnację i rozpocząć starania o zregenerowanie włosów, warto na początku dokładnie określić ich porowatość. Włosy dzielą się na:

Niskoporowate. Są to włosy uznawane za ogólnie zdrowe. Łuski są ściśle ułożone. Włosy niskoporowate są z reguły odporne na stylizację, nie układają się zbyt dobrze i mają problem z chłonięciem wody. Z drugiej strony, włosy niskoporowate są znacznie mniej odporne na zniszczenia i oporne w oddawaniu właściwości odżywczych. Włosy tego typu uznawane są za najzdrowsze - nie puszą się i nie elektryzują, są lśniące i widać to na pierwszy rzut oka. Włosy niskoporowate trudno zmoczyć, a po zmoczeniu schną bardzo długo.

Wysokoporowate. Włosy tego typu są całkowitym przeciwieństwem włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate chłoną wszystko jak gąbka, ale równie chętnie to wszystko oddają. Jeśli twoje włosy łatwo zmoczyć, a wysychanie zajmuje im przysłowiową sekundę, oznacza to, że masz włosy wysokoporowate. Wadą takich włosów jest fakt, że ich kondycja jest bardzo słaba - są suche, zniszczone, puszą się jak u pudla i źle znoszą wszelką stylizację (działanie lokówką, prostownicą i suszarką). Ich zaletą jest to, że z reguły dobrze się układają i są posłuszne.

Średnioporowate. To mieszanka włosów niskoporowatych i wysokoporowatych. Taką mieszankę ma wiele osób z wielu powodów. Włosy w dobrej kondycji można zniszczyć zbyt częstą i agresywną stylizacją lub regularnym farbowaniem. Również niewłaściwa (lub brak) pielęgnacji prowadzi do pogorszenia stanu włosów, a stąd już tylko krok do wysokiej porowatości.

  • Włosy mają różną porowatość. Klasyfikacja wyznacza jedynie kierunek postępowania, nie powinna determinować twojego myślenia o włosach. Najwięcej nauczysz się obserwując własne włosy. To, jak się zachowują, powinno dawać najwięcej do myślenia. Pamiętaj, włosy u nasady są zdrowsze, bo czerpią nawilżenie i właściwości odżywcze z samej skóry. Końcówki są najbardziej zniszczone i im należy się szczególna opieka. Podziel swoje włosy na strefy i przyjrzyj się im dokładnie, aby odpowiednio określić ich zapotrzebowanie.
To ci się przyda

Jakie mam włosy? Test

Chcesz sprawdzić, czy twoje włosy są nisko-, wysoko-, czy średnioporowate? Wykonaj prosty test, który w łatwy sposób to pokaże. Do szklanki wypełnionej letnią lub ciepłą wodą wrzuć swój jeden włos i zostaw go na ok. 5-10 minut. Po upływie tego czasu sprawdź, czy włos nadal znajduje się na powierzchni wody (włosy niskoporowate), czy zanurzył się tylko trochę (włosy średniporowate), a może wciągnął wodę w takim stopniu, że całkowicie znajduję się pod wodą (włosy wysokoporowate). Ten eksperyment daje dużo do myślenia.

Zobacz na filmie, jak określić porowatość włosów na kilka prostych sposobów.

Pielęgnacja włosów wysokoporowatych

Włosy wysokoporowate. Przesuwając włos porowaty w palcach od końca do cebulki, wyczujesz nierówności. W pielęgnacji ważne jest dostarczanie włosom emolientów (olejów, np. winogronowego, słonecznikowego), humektantów (np. aloesu, gliceryny, mocznika, miodu) w maskach, odżywkach i olejkach. Dobrze jest nakładać odżywkę także przed myciem, a po myciu zrobić kwaśną płukankę, np. octową – domknie łuski.

Pielęgnacja włosów średnioporowatych

Włosy średnioporowate. Są najłatwiejsze w pielęgnacji, dobrze się układają, nie potrzebują masek, a jedynie odżywek z humektantami i proteinami (jedwabiu, mleka, pszenicy, keratyny, żółtka).

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate. W pielęgnacji nie lubią protein. Łatwo jest je obciążyć. Do ich pielęgnacji zalecane są lekkie odżywki z ziołami, ale też niektórymi emolientami (np. olejem kokosowym, masłem shea i kakaowym).

miesięcznik "Zdrowie"