Jak często myć włosy?

2022-11-16 13:20

Czy mycie włosów codziennie to naprawdę bardzo zły pomysł? Ale przecież po to, żeby myć je codziennie stworzono specjalnie szampony do codziennego użycia. Dlatego też pora zmierzyć się z różnymi poglądami na ten temat. Jak często myć włosy, aby im nie szkodzić?

Jak często myć włosy?
Autor: Getty Images Jak często myć włosy?

Spis treści

  1. Jak często myć włosy?
  2. Szampon do włosów - kiedyś i dziś
  3. Codzienne mycie włosów - czy wolno?
  4. Jak używać szamponu do włosów?
  5. Co z szamponem na łysienie, wypadanie włosów?
  6. Mycie włosów i peeling głowy
  7. Jak często i czym złuszczać skórę głowy?

Jak często myć włosy?

Codzienne mycie to najlepszy sposób, by włosy zaczęły się przetłuszczać. To ciekawe, że mężczyźni na ogół codziennie myją włosy i nie stawiają sobie żadnych pytań na ten temat, podczas, gdy kobiety mają tendencję do roztrząsania kwestii – myć czy nie myć? No i rzecz jasna do kwestionowania jakości i przydatności swojego szamponu.

Podobno częste mycie włosów powoduje, że zaczynają się nagminnie przetłuszczać - dotyczy to nawet włosów, które do tej pory nie przejawiały tendencji do przetłuszczania. Niektórzy twierdzą, że przez codzienne mycie włosów i skalpu, skóra głowy zaczyna wytwarzać duże ilości sebum. Czy tak jest w rzeczywistości?

Ten pogląd stracił wiele na aktualności, a to z tego powodu, że wiemy więcej na temat pielęgnacji cebulek włosowych, a także nowoczesne szampony bardzo swym składem odbiegają od tych produkowanych przed kilkudziesięciu laty. Dostępne na rynku szampony różnią się składem i przeznaczeniem.

  • Jeśli czujesz potrzebę codziennego mycia włosów, wybieraj delikatne szampony, które przeznaczone są do codziennego mycia lub pielęgnacji dzieci. Raz w tygodniu używaj mocniejszego, oczyszczającego szamponu. Stosuj również szampony do włosów farbowanych, siwych, rozjaśnianych. Jeśli masz takie włosy, codzienne mycie specjalistycznym szamponem doda im blasku i podtrzyma moc koloru.
Jak wzmocnić osłabione włosy

Szampon do włosów - kiedyś i dziś

Można by powiedzieć, że dawne szampony były znacznie bardziej „agresywne” w porównaniu ze współczesnymi, które są adresowane do różnych rodzajów włosów, z rozmaitymi problemami. Szampony wyprodukowane 50 lat temu miały na celu jedynie oczyścić włosy. Zalecano energiczne mycie skóry głowy, a więc oczyszczanie jej z naturalnej substancji nawilżającej, co w konsekwencji powodowało większą produkcję tej substancji, a co za tym idzie - efekt „przetłuszczających się włosów”. Stąd jedyną radą na przetłuszczającą się skórę głowy było „nie nazbyt częste mycie włosów”.

Codzienne mycie włosów - czy wolno?

Ponieważ obecnie szampony do włosów nie posiadają aż tak agresywnych czynników, które doprowadzały do nadmiernego wyczyszczenia, a następnie produkcji sebum, toteż codzienne mycie włosów jest teraz absolutnie dopuszczalne. A wręcz wskazane – zważywszy na liczne zanieczyszczenia środowiska, kurz, pył, które pozostawione na nich, po prostu szkodzą włosom.

Należy tylko pamiętać, że do codziennego mycia trzeba wybrać szampon łagodny, a nie żadną ze specjalnych kuracji. Nawet tej „przeciwko przetłuszczaniu się włosów", bo wówczas szampon jest zbyt „agresywny”. Taką kurację możesz zastosować maksymalnie raz w tygodniu.

Jak używać szamponu do włosów?

Wydaje się to oczywiste, a jednak…

  • Oszczędnie! Jedna kropla wystarczy. Zbyt duża ilość szamponu nie wpływa korzystnie na skórę głowy. Ten sposób używania szamponu będzie natomiast korzystny dla twojego portfela.
  • Szampon powinien się pienić powyżej skóry głowy. Rób tak, by jej nie dotykać i w związku z tym nie eliminować sebum. Jeśli naruszysz tę równowagę – ono będzie się musiało odtworzyć, a twoje włosy zaczną się przetłuszczać.
  • Uwaga! Należy bardzo dokładnie spłukiwać głowę, tak by nawet niewielka ilość szamponu nie pozostawała na włosach.
  • Włosy zawsze myj dwukrotnie - po pierwszym spłukaniu nałóż szampon do włosów ponownie i delikatnie rozmasuj, a następnie spłucz. 
  • Maska i odżywka sprawiają, że włosy stają się zbyt przeciążone. Raz w tygodniu taka kuracja zupełnie im wystarczy. Codzienne używanie maski  sprawia, że włosy mogą się szybciej przetłuszczać. Jeśli masz bardzo suche włosy i delikatną skórę, lekkiej odżywki używaj przy każdym myciu.
To ci się przyda

Co z szamponem na łysienie, wypadanie włosów?

Szampony lecznicze/specjalistyczne mają to do siebie, że ich stosowanie wymaga regularności. Nic więc dziwnego, że myć włosy takim szamponem trzeba codziennie (a przynajmniej 5 razy w tygodniu). Aby efekty były zauważalne, szampon na porost włosów, na łysienie, czy wzmocnienie cebulek trzeba stosować przy każdym myciu.

Myj włosy codziennie, jeśli musisz. Łój znajdujący się na skórze zawiera szkodliwe DHT (dihydrotestosteron). Jego nadmiar zmniejsza ilość tlenu dostarczanego do mieszków włosowych, co znacznie osłabia włosy. Jeśli włosy się przetłuszczają i wypadają to sygnał, że trzeba myć je bardzo często.

Codzienne oczyszczanie skóry głowy z łoju pozwoli dotlenić mieszki włosowe i za razem wzmocni włosy. To szczególnie ważne przy łysieniu androgenowym. Nie doprowadzaj to nadmiernego przetłuszczania się skóry głowy, bo osłabisz włosy i uniemożliwisz im naturalny wzrost.

  • Jak stosować szampon na łysienie? Szampon na łysienie należy nakładać dwukrotnie podczas jednego mycia włosów (lub według specjalnych zaleceń producenta). Szampon nałóż na mokre włosy i masuj delikatnie włosy oraz skalp, pozostaw szampon na włosach przez 1-2 minuty. Następnie spłucz kosmetyk i nałóż go ponownie, tym razem na 3-5 minut.

Mycie włosów i peeling głowy

Coraz częściej specjaliści zwracają uwagę na potrzebę pielęgnacji nie tylko włosów, ale także skóry głowy, ponieważ to od jej kondycji zależy, czy włosy są zdrowe, lśniące i bujnie rosną. Dlatego ważnym elementem pielęgnacji, poza wcieraniem toniku i serum, jest złuszczanie.

Odpowiednio wykonany peeling pozwala pozbyć się nie tylko komórek martwego naskórka, ale też pozostałości trudnych do zmycia składników produktów do włosów, np. silikonów. Dobrze oczyszczona skóra lepiej przyjmuje składniki kosmetyków, a masaż poprawi jej ukrwienie. Poza tym peeling skóry głowy jest bardzo przyjemnym i relaksującym zabiegiem.

Spróbuj peelingu, jeśli borykasz się z wypadającymi lub wolno rosnącymi włosami, także z łupieżem i nadmiernym przetłuszczaniem

Jak często i czym złuszczać skórę głowy?

Na rynku są specjalne kosmetyki do tego celu (np. oczyszczające maski do włosów, scrub do skóry głowy), ale możesz też użyć cukru zmieszanego z szamponem (jego zaletą jest to, że się rozpuszcza, nie ma więc problemu ze zmyciem), ewentualnie z dodatkiem sypkiej glinki. Peeling najlepiej wykonywać co kilka tygodni, np. raz w miesiącu.