Jak chronić włosy w saunie i pielęgnować po saunowaniu?

2015-08-21 12:55

Jak chronić włosy w saunie? O tym należy pomyśleć przed wizytą w tzw. łaźni rzymskiej czy saunie suchej. Odpowiednio przygotowane na działanie wysokich temperatur i suchego lub bardzo wilgotnego powietrza włosy, będą później mniej podatne na uszkodzenia. Ważna jest też pielęgnacja po wizycie w saunie. Sprawdź, jak chronić włosy w saunie.

Jak chronić włosy w saunie i pielęgnować po saunowaniu?
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Sauna sucha - kondycja włosów
  2. Sauna parowa - kondycja włosów
  3. Jak chronić włosy w saunie?
Jak chronić włosy w saunie?
Autor: Photos.com Częste saunowanie osłabia i niszczy włosy. Wysoka temperatura, zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze pozbawiają włosy nawilżenia. Co zrobić, aby utrzymać dobrą kondycję włosów po saunie?

Jak chronić włosy w saunie? Przede wszystkim przed wizytą w saunie należy zastosować odpowiednie kosmetyki, przeznaczone dla włosów wymagających. Najbardziej narażone na niekorzystne działanie sauny są bowiem włosy suche i przetłuszczające się. O specjalistycznej pielęgnacji powinny pomyśleć także posiadaczki włosów kręconych.

Sauna sucha - kondycja włosów

Najniebezpieczniejsze dla włosów są sauny suche, w których panuje temperatura ok. 100 st. C., a wilgotność powierza nie przekracza 15%. Wysoka temperatura (dla włosów będzie to powyżej 60 st. C.) prowadzi do wyparowania wody, która jest naturalną częścią włosa. W efekcie zostają one pozbawione nawilżających olejków, które nadają im blask, miękkość. Dlatego po częstych wizytach w saunie osoby z włosami suchymi mogą zauważyć brak połysku, utratę sprężystości, a w konsekwencji nadmierna kruchość i łamliwość włosów.

Z kolei osoby zmagające się z włosami przetłuszczającymi mogą zauważyć wzmożoną produkcję tłuszczu przez gruczoły łojowe. Takie niekorzystne procesy można zaobserwować już w temperaturze 75 st. C. Dłuższe traktowanie włosów wysoką temperaturą może doprowadzić łamliwości węzłowej, a w konsekwencji do łysienia. Niekorzystne jest także suche powietrze panujące w saunie fińskiej. Im bardziej suche powietrze, tym mniejsza wilgotność włosów (woda z kosmyków jest "ściągana" przez otoczenie). Efektem są matowe i elektryzujące się włosy. Wrażliwsza jest też skóra głowy. Z podobnych przyczyn niekorzystne dla włosów są seanse w saunie mokrej.

Ważne

Do sauny, zarówno suchej, jak i parowej, nie wolno wchodzić z mokrymi, dopiero co umytymi włosami. Kiedy włosy są mokre, ich łuski się otwierają, a wtedy bardzo łatwo o zniszczenie kosmyków. Ponadto woda spłukuje hydrolipidową powłokę ochronną włosów, przez co suche powietrze i para wodna działają mocniej, uruchamiając reakcję utleniania. Wolne rodniki, które biorą udział w tym procesie, uszkadzają wewnętrzną strukturę włosów i niszczą wiązania między łańcuchami keratynowymi.

Sauna parowa - kondycja włosów

W saunie parowej temperatura (do 60 st. C.) nie szkodzi włosom tak, jak wilgotność powietrza, która wynosi nawet 100%. Zbyt wiele wilgoci także powoduje przesuszenie i puszenie się włosów. Jest to problemem, z którym zmagają się przede wszystkim osoby o włosach kręconych.

Zobacz: Jak rozpoznać i pielęgnować włosy wysokoporowate?

Jak chronić włosy w saunie?

Z wizyty w saunie powinny zrezygnować przede wszystkim osoby, które niedawno poddały się koloryzacji włosów - włosy pozbawione barwnika są nadzwyczaj wrażliwe, a sztuczny pigment nie zapewnia żadnej ochrony.

Aby uchronić włosy przed działaniem niekorzystnych warunków, jakie panują w saunie, regularnie sięgaj po kosmetyki ochronne, które mają większe stężenie substancji pielęgnacyjnych, np. ceramidów. Pomocne będą także:

  • odżywki wygładzające - im gładsze otoczki włosów, tym mniejszy będzie wpływ wilgoci i suchego powietrza na wygląd włosów;
  • kosmetyki typu anti-frizz, które zawierają składniki chroniące włosy przed wilgocią;
  • kosmetyki na bazie wosku, szczególnie w formie pianek, które należy nałożyć na wilgotne włosy (najlepiej ich użyć przed wizytą w saunie).

W saunie, dla większej wygody, zaleca się związać włosy. W tym celu lepiej wybrać miękkie gumki do włosów, bez żadnych metalowych łączeń lub upinać włosy (niezbyt ciasno) przy pomocy spinek-żabek. W ten sposób unikniesz łamania i wypadania włosów.

Po powrocie z sauny umyj włosy oczyszczającym szamponem i użyj odżywki. Tego typu kosmetyki działają jak mleczko regenerujące suchą skórę. Warto wypróbować także jedną z domowych maczek regenerujących, które odżywią zniszczone sauną włosy. Ważne, aby maseczki domowej roboty aplikować na same włosy, a nie na skórę głowy, bo w ten sposób przyśpieszysz produkcję łoju.

  • Nasza rada. Zanim wejdziesz do sauny odpowiednio przygotuj włosy. Możesz wysmarować włosy odżywczym olejem - takim, jakiego używasz do olejowania włosów lub po prostu jednym z łatwo dostępnych np. olejem kokosowym. Wtedy zabezpieczysz włosy bez dużą utratą wody. Możesz również zaopatrzyć się w specjalną czapkę do noszenia w saunie i regularnie przykrywać nią włosy.