Farbowanie włosów - 7 największych błędów popełnianych podczas domowej koloryzacji

2016-06-22 12:44

Większość kobiet farbuje włosy w domu. Kiedy brak wprawy lub umiejętności, efekt farbowania bywa daleki od oczekiwanego. Oto najczęstsze błędy popełniane podczas farbowania włosów. Sprawdź, jak ich unikać i jak wykonać poprawną koloryzację.

Farbowanie włosów - 7 największych błędów popełnianych podczas domowej koloryzacji
Autor: Thinkstockphotos.com Nigdy nie trzymaj farby na włosach dłużej, niż zaleca producent. Możesz nie tylko podrażnić skalp, ale i stracić włosy.

Spis treści

  1. 1. Brak próby uczuleniowej przed zastosowaniem farby
  2. 2. Za wczesne rozrobienie farby
  3. 3. Koloryzacja włosów za bardzo zniszczonych
  4. 4. Niedokładne rozrobienie farby
  5. 5. Nakładanie zbyt dużej ilości farby
  6. 6. Niewłaściwe liczenie czasu podczas farbowania włosów
  7. 7. Nieumiejętne zmywanie farby
  8. Jak w prosty sposób ufarbować włosy?

Farbowanie włosów wydaje się bardzo proste, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami zawartymi w ulotce. Jednak brak wprawy i podstawowej wiedzy na temat koloryzacji może skutkować prawdziwą katastrofą na głowie. Pierwszą koloryzację najlepiej wykonać w profesjonalnym salonie fryzjerskim - można wtedy podpytać o wszystkie szczegóły i poradzić się fryzjera. W przypadku domowej koloryzacji, najlepiej zacząć od mniej trwałych i mniej wymagających farb sklepowych (drogeryjnych). Nie baw się w mieszanie profesjonalnych składników, jeśli nie masz wiedzy na temat ich działania i dobierania proporcji.

Kolor, który uzyskasz, zależy od wybranej farby i naturalnej barwy włosów. Na włosach blond farba kasztanowa będzie ruda, u szatynki jedynie ożywi odcień.

Po kilku próbach możesz przystąpić do profesjonalnej koloryzacji włosów. Przed przystąpieniem do farbowania, weź sobie do serca kilka profesjonalnych rad i jak ognia unikaj podobnych sytuacji. Jeśli nie popełnisz poniższych błędów, efekt farbowania powinien być zniewalający.

1. Brak próby uczuleniowej przed zastosowaniem farby

Przed użyciem farby do włosów należy wykonać test uczuleniowy, nawet jeśli produkt jest doskonale znany. W tym celu nanieś niewielką ilość rozrobionej farby (tubkę dokładnie zakręć) na delikatną skórę w zgięciu łokcia, odczekaj 15 minut i dokładnie spłucz. Jeśli w ciągu następnych 48 godzin wystąpi reakcja alergiczna (pieczenie, wysypka, świąd), zrezygnuj z użycia produktu.

2. Za wczesne rozrobienie farby

Gotowa farba szybko zaczyna się utleniać (zmienia kolor, pęcznieje) i traci swoje właściwości, dlatego najlepiej rozrabiać ją dwa razy. Pierwszą część zużyj na odrosty, a kolejną na końce. Niewykorzystaną farbę wyrzuć.

3. Koloryzacja włosów za bardzo zniszczonych

Łuski zniszczonego włosa nie otulają szczelnie jego rdzenia, co sprzyja szybkiemu wypłukiwaniu się farby. A wówczas włosy wyglądają dużo gorzej niż przed farbowaniem. Jeśli zamierzasz poddać takie włosy koloryzacji, kilka tygodni przed zabiegiem zadbaj o ich kondycję, systematycznie nakładając regenerujące maski, natłuszczający olej i silikonowe serum, które dodatkowo wzmocni osłabione końce. Wskazane jest również podcięcie zniszczonych końcówek i ograniczenie kontaktu z czynnikami, które niszczą włosy – myciem włosów gorącą wodą, suszeniem gorącym nawiewem suszarki czy prostowaniem.

4. Niedokładne rozrobienie farby

Tuż przed farbowaniem należy połączyć krem koloryzujący z kremem utleniającym w taki sposób, aby powstała gładka, pozbawiona grudek, jednolita kolorystycznie masa. Co ważne, oba komponenty muszą zostać połączone we właściwej proporcji, nie wolno odmierzać ich na oko – tylko wtedy mieszanka będzie miała odpowiednią konsystencję i zapewni włosom właściwy kolor. Farbę rozrabiamy w plastikowej, szklanej bądź ceramicznej miseczce, bo metalowa może wejść w reakcję z utleniaczem i zaburzyć proces farbowania. Do mieszania używamy pędzelka z plastikowym trzonem.

5. Nakładanie zbyt dużej ilości farby

Aby koloryzacja przyniosła pożądany efekt, włosy muszą być dokładnie i równomiernie pokryte taką ilością farby, by z nich nie spływała (większa ilość farby nie wpływa na jakość farbowania, ale marnujemy produkt).

6. Niewłaściwe liczenie czasu podczas farbowania włosów

Bardzo ważne jest przestrzeganie zalecanego przez producenta czasu trzymania farby na włosach: zbyt krótki sprawi, że kolor będzie niewyraźny i nietrwały, natomiast zbyt długi może pogorszyć kondycję włosów. Proces rozprowadzania farby na włosach powinien trwać 10-15 minut i dopiero po jego zakończeniu zaczynamy liczyć czas trzymania produktu.

7. Nieumiejętne zmywanie farby

Tuż przed wypłukaniem włosów zwilżamy je odrobiną ciepłej wody, a następnie – delikatnie masując – spieniamy farbę. To dodatkowo wzmocni efekt koloryzacji i ułatwi oczyszczenie włosów. Po upływie 2-3 minut dokładnie płuczemy włosy (do momentu, aż spływająca woda będzie całkowicie czysta), odsączamy nadmiar wody i rozprowadzamy dołączoną do farby odżywkę, która nawilży i wygładzi pasma oraz doda im blasku.

To ci się przyda

Jak poprawić wygląd włosów bez farbowania?

Często nawet jeśli nie walczymy z siwizną, nie chcemy zmienić koloru włosów, farbujemy je na odcień zbliżony do naturalnego, aby dodać im witalności. Rzeczywiście tuż po farbowaniu nabierają one blasku, głębokiego odcienia, stają się bardziej sypkie, miękkie i podatne na układanie. Ale radzimy inaczej zadbać o wygląd włosów. Dzięki naturalnym olejom, regenerującym maskom i silikonowym olejkom włosy staną się gładkie, błyszczące i nawilżone, przestaną się plątać, elektryzować i łamać. Co najważniejsze, z czasem ich kolor nabierze głębi i blasku, więc farbowanie przestanie już być potrzebne.

Jak w prosty sposób ufarbować włosy?

  • Nakładanie farby należy rozpocząć od włosów u nasady, które jako najmłodsze i najzdrowsze są najbardziej odporne na koloryzację. Im cieplej, tym produkt szybciej zmienia kolor włosów, dlatego jego aplikację rozpoczynamy od włosów wyrastających nad karkiem i kończymy na szczycie głowy, który jest najcieplejszy.
  • W przypadku siwienia w pierwszej kolejności rozprowadzamy mieszankę na siwych włosach, które pozbawione są pigmentu i tym samym stają się najmniej podatne na działanie farby.
  • Jeśli regularnie poddajemy włosy koloryzacji, najpierw nakładamy produkt na odrosty (a nawet pół centymetra poza linią odrostów), a dopiero po upływie 20 minut przeciągamy farbę w kierunku końcówek i zmywamy ją dopiero po 10 minutach.
  • Jeśli farbujemy włosy po raz pierwszy bądź drastycznie zmieniamy kolor włosów, najpierw rozprowadzamy produkt na odrostach, a następnie od razu na końcach i zmywamy po 30 minutach. Dokładny czas trzymania farby na włosach uwzględnia dołączona do produktu instrukcja. Od którego momentu go liczyć — patrz obok.
miesięcznik "Zdrowie"