Co Polacy mają na głowie? Badanie opinii i postaw na temat łupieżu

2021-06-21 12:44 Materiał sponsorowany

Łupież jest powszechny i dokuczliwy - utrudnia życie nieraz tak bardzo, że potrafi skutecznie wpłynąć na życie towarzyskie i na decyzje, w tym na wybór partnera i drogi zawodowej. To jeden z tych problemów z włosami i skórą głowy, które - jak wynika z badania przeprowadzonego przez markę Head&Shoulders wspólnie z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym - najczęściej przydarzają się Polakom. Ilu z nas ma łupież? Jak z nim walczymy i które metody, zdaniem ankietowanych, są najskuteczniejsze?

Białe płatki, sypiące się z włosów - kto nie zetknął się z tym problemem? Z szacunków wynika, że przynajmniej połowa ludzi na świecie doświadczyła łupieżu przynajmniej raz w życiu. Łupież to jednak nie tylko problem natury estetycznej: może również znacząco obniżyć samopoczucie i mieć negatywny wpływ na samoocenę oraz pewność siebie.

A jak jest w Polsce? Zbadała to marka Head&Shoulders wraz z Polskim Towarzystwem Dermatologicznym. Poznaj fakty na temat skali tego zjawiska i metod walki z łupieżem w naszym kraju.

Częściej suchy niż tłusty. I bardziej powszechny, niż nam się wydaje

Z badania "Co Polacy mają na głowie" wynika, że problem z łupieżem przynajmniej raz w życiu miało aż 73 proc. Polaków - aż 41 proc. doświadczyło go w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, w porównywalnym stopniu dotyka on kobiet i mężczyzn. Obecne problemy z łupieżem nieco częściej deklarują osoby w wieku 25-34 lat; najrzadziej zaś narzekają na niego najstarsi badani.

Zdecydowana większość - bo aż 83 proc. osób borykających się z łupieżem - ma jego suchą postać.

Nie tylko białe płatki. Z czym najczęściej zmagają się osoby z łupieżem?

Łupież przeważnie nie jest jednak dolegliwością całoroczną: u 51 proc. badanych z reguły pojawia się okresowo; co piąta osoba doświadcza go w określonych porach roku, tylko u 16 proc. badanych występuje on stale. U co 6 badanego nasila się pod wpływem stresu.

Najczęściej przypadłość ta ma średnie nasilenie. Nie znaczy to jednak, że jest niezauważalna: niemal połowie badanych osób (42 proc) najbardziej przeszkadzają widoczne na włosach i odzieży białe płatki. Co trzeciego badanego irytują towarzysząca łupieżowi suchość skóry głowy i uczucie swędzenia, co czwartego natomiast - przetłuszczanie się włosów i skóry głowy.

Łupież, a życie codzienne: jak bardzo nam on przeszkadza?

Jak mocno łupież wpływa na nasze codzienne życie i postrzeganie siebie, a także na kontakty towarzyskie? Okazuje się, że bardzo, co dla osób mających łupież raczej nie jest żadnym zaskoczeniem. Badanie pokazało, że aż u 80 proc. ankietowanych łupież jest przyczyną złego nastroju lub dyskomfortu psychicznego.

Wnioski z badania są smutne: okazuje się, że łupież to częsta przyczyna kompleksów i wyizolowania. Aż co dziesiąty badany z jego powodu doświadczył nieprzyjemnej sytuacji (najczęściej w młodości), również co dziesiąty badany z powodu łupieżu rozważał rezygnację bądź wręcz zrezygnował z udziału w jakimś towarzyskim wydarzeniu.

Łupież potrafi również wpłynąć nie tylko na pozycję społeczną w klasie, szkole czy towarzystwie, ale także na kwestie tak istotne jak wybór rodzaju pracy, poczucie zawodowej pewności, dobór znajomych, czy nawet życiowego partnera.

Co wiemy o łupieżu i jak z nim walczymy?

Niestety, na temat łupieżu wiemy niewiele. Nieco ponad połowa badanych wie, że to schorzenie wywołują grzyby. Niemal 40 proc. jest świadoma, że jego przyczyną może być zła dieta, 23 proc. - że może być objawem alergii. Aż 62 proc, sądzi, że to choroba zakaźna, 22 proc. - że przyczyną jest niedostateczna higiena. 9 proc. uważa, że wywołuje go wirus. Nieco więcej o łupieżu wiedzą ci, którzy są nim bezpośrednio zainteresowani, jednak - zdaniem autorów badania - różnica jest na tyle niewielka, że można sądzić, iż osoby mające łupież nie szukają informacji na jego temat.

Autorzy badania sprawdzili również, w jaki sposób Polacy starają się pozbyć tej uciążliwej przypadłości. Co się okazało? Aż 36 proc. osób decyduje się na zmianę fryzury (odpowiednie upięcie włosów lub wręcz na ich obcięcie). Niemal 28 proc. badanych z kolei unika ciemnych ubrań, dobierając garderobę w taki sposób, by białe płatki były jak najmniej widoczne, albo inwestuje w odzież, z której można szybko je strącić (np. kurtki z ortalionu). Metody walki z łupieżem są zresztą różne - niektórzy badani starają się nie odwracać plecami do rozmówców, używają żelu do włosów, trą mokrym ręcznikiem, często się czeszą, albo unikają ludzi tak często, jak to możliwe. Osoby ankietowane przez markę Head&Shoulders i Polskie Towarzystwo Dermatologiczne w walce z łupieżem najchętniej sięgają po szampony z drogerii - korzysta z nich aż 80 proc. badanych osób. Jak wynika z badania, najczęściej wybieraną marką drogeryjnych szamponów przeciwłupieżowych jest Head&Shoulders - stosowało ją 70 proc. badanych osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.