Pierwsze ZMARSZCZKI. Jak opóźnić proces starzenia się skóry?

2016-11-03 21:00

Nie zamartwiaj się, jeśli w lustrze ujrzałaś już pierwsze zmarszczki. Zamiast myśleć o chirurgii plastycznej, sięgnij po nieco mniej drastyczne środki. Kremy z antyoksydantami wymiotą wolne rodniki, które są głównymi sprawcami starzenia, a odpowiednia dieta wzmocni skórę od wewnątrz.

Pierwsze ZMARSZCZKI - jak opóźnić ich pojawienie się?
Autor: Thinkstockphotos.com Aby powstrzymać starzenie, nie wystarczą kremy - ważna jest także dieta, suplementy i pozytywne nastawienie do życia.

Spis treści

  1. Słońce to wróg młodej skóry
  2. Dobry krem na zmarszczkę
  3. Hormony roślinne na zmarszczki
  4. Dieta na zmarszczki
  5. Krem zamiast zabiegów odmładzających

Pierwsze zmarszczki pojawiają się zupełnie nieoczekiwanie. U każdego człowieka, głównie ze względu na jakość skóry, pojawiają się w innym wieku. Skóra jędrna ma gruby i elastyczny naskórek z cienką i gładką warstwą rogową. Jest on prawidłowo nawilżony, dzięki czemu może pochwalić się sprężystością. Prawidłowo reaguje na ucisk, a co najważniejsze ma jedyną w swoim rodzaju gładkość. W przypadku skóry zwiotczałej, naskórek jest już dużo cieńszy, a jego komórki odnawiają się wolniej. Skóra nabiera ziemistego koloru. Katastrofy dopełniają pojawiające się co i rusz pękające naczynka i nadmierne wysuszenie, które zapowiada rychłe nadejście zmarszczek.

Skóra zaczyna się starzeć po 25. roku życia. Po trzydziestce proces ten postępuje już bardzo szybko.

Proces starzenia się obejmuje całe ciało. Bo wprawdzie rozstępy i pomarańczowa skórka dotykają już osiemnastolatek, to mimo wszystko, z biegiem lat, coraz trudniej się z tymi zmianami rozprawić. Na dodatek te nieszczęsne brązowe plamki i przebarwienia - skutek niejednolitego wydzielania się melaniny.

Słońce to wróg młodej skóry

Wpływ promieni UV i solarium na skórę jest nieodwracalny. To właśnie z powodu słońca nastolatka potrafi wyglądać starzej niż jej zadbana mama lub ciotka. Promieniowanie ultrafioletowe powoduje powstawanie ogromnych ilości wolnych rodników. Organizm atakowany jest przez nie również od środka, ale potrafi sobie z nimi dobrze radzić. Jednak wystawiony na wielogodzinne działanie słońca jest bezbronny - wolne rodniki uszkadzają tłuszcze w naskórku (przez co skóra traci wilgoć), naruszają włókna kolagenowe i elastynowe (dzięki czemu zmniejsza się elastyczność skóry i powstają zmarszczki).

Dobry krem na zmarszczkę

Aby przywrócić jędrność skórze i powstrzymać efekty starzenia, musimy przygotować się na długą i ryzykowną walkę. W unieszkodliwieniu genu starzenia pomogą nam nie tylko specjalistyczne balsamy, mleczka, czy serum ujędrniające, ale także różnego rodzaju preparaty apteczne. Część z nich bazuje na koenzymie Q10, zwanym cudowną witaminą przedłużającą życie komórek.

Wraz z witaminą E, koenzym Q10 pobudza układ immunologiczny i rozprawia się z wolnymi rodnikami – głównymi winowajcami starzenia się. Inne preparaty stawiają na selen i witaminę F - tylko stosowane razem skutecznie zapobiegają starzeniu się komórek. Bogatym źródłem selenu są owoce morza, kiełki pszenicy, kukurydza, pomidory oraz drożdże. Witamina F to przede wszystkim oleje roślinne, ziarna zbóż, orzechy.

Warto wiedzieć

Jak zapewnić sobie wieczną młodość?

Światełkiem w tunelu mogą okazać się badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Howard Hughes Medical Institute (USA). Katrin Chua i Raul Mostoslavsky twierdzą bowiem, że w komórkach myszy odkryli gen odpowiedzialny za starzenie się. Gen, nazwany SIRT1, jest aktywny w procesie starzenia się, jego zneutralizowanie zapewniało myszom długowieczność i to bez starzenia się. Wprawdzie naukowcy przestrzegają przed nadmiernym optymizmem, to niewykluczone jednak, że dzieli ich już tylko krok od znalezienia eliksiru albo chociażby recepty na młodość.

Hormony roślinne na zmarszczki

Nowością na kosmetycznym rynku jest kinetyna - naturalny, roślinny hormon wzrostu, odpowiedzialny za podziały komórek. Jak wykazali uczeni, kinetyna zawarta w kremach ma zdolność do opóźniania i zapobiegania niekorzystnym zmianom spowodowanym starzeniem się skóry. Pomaga również w usuwaniu zniszczeń skóry wywołanych nadmiernym opalaniem się. Poza tym, w odróżnieniu od stosowanych w ostatnich latach retinolu, czy kwasów owocowych AHA, kinetyna nie powoduje podrażnienia skóry i nadaje się także dla skóry wrażliwej.

Dieta na zmarszczki

Możemy też, śladem Austriaków zastosować program tzw. czterech elementów, oparty na zdrowej diecie, otaczaniu się pięknymi przedmiotami, ruchu i odnowie psychicznej. W przypadku pierwszego elementu, czyli diety, nie zapominajmy o naturalnych przeciwutleniaczach: warzywach (seler, czosnek, papryka, brukselka, marchew), czerwonym winie, a także witaminie A, C i E oraz selenie. Witamina A odmładza skórę, pomaga zachować zdrowy wygląd paznokci i włosów, witamina C bierze udział w syntezie kolagenu oraz ujędrnia skórę.

Krem zamiast zabiegów odmładzających

W odpowiedzi na coraz większą modę na zachowanie młodego wyglądu do późnych lat, powstało również szereg kremów symulujących działanie botoksu czy laseru. I chociaż daleko im do laserowego efektu, to rzeczywiście zmniejszają napięcie i pomagają skórze się „odprężyć”.

Podobna zasada dotyczy korekty owalu twarzy. U chirurga plastycznego taka korekta polega na fizycznym naciąganiu i nacinaniu skóry. Wprawdzie „chirurg ze słoiczka” ogranicza się jedynie do mocnego ściągnięcia skóry, to panie korzystające z jego pomocy są usatysfakcjonowane.