Maska LED na trądzik. Jak działa domowa terapia światłem?

2017-03-02 13:23 Katarzyna Zielińska

Maska ledowa na trądzik wykorzystuje znaną metodę leczenia światłem. Światło LED wykorzystuje się w leczeniu schorzeń dermatologicznych, w tym trądziku i blizn. Domowa maska ledowa na trądzik umożliwia codzienną terapię światłem w domu bez konieczności odwiedzania profesjonalnego gabinetu. Czy jest skuteczna? Dowiedz się więcej o właściwościach domowej maski LED.

Przeciwtrądzikowa maska ledowa to najnowsza metoda z pogranicza technologii i kosmetologii. Jej największa zaleta? Zabieg przeprowadza się samodzielnie w domu i trwa zaledwie 10 minut. Brzmi kosmicznie, ale odbywa się to na bardzo podobnej zasadzie co używanie tradycyjnej maseczki w płachcie. Terapia światłem LED stosowana jest od dawna. Potwierdzono, że wpływa zbawiennie na kondycję skóry. Zabiegi światłem, z których do tej pory można było korzystać jedynie w profesjonalnych gabinetach, teraz można wykonywać całkowicie bezpiecznie - na własną rękę.

Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?

Maska ledowa na trądzik - jak działa?

Zasadniczą różnicą pomiędzy popularnymi preparatami na wypryski a maską wykorzystującą terapię światłem LED jest to, że technologiczna nowinka ma za zadanie zwalczyć problem przede wszystkim u jego źródła. Czyli dosłowniej mówiąc, oprócz leczenia już powstałych zmian trądzikowych, zapobiega ich powstawaniu.

Ledowa maska jest wykonana z wysokiej jakości plastiku. Wyglądem przypomina szeroką maskę karnawałową i również tak się ją nakłada. Do urządzenia dołączony jest aktywator, który stanowi część maski. Działa na podobnej zasadzie co wkład do woskowej golarki i należy wymieniać go co miesiąc. Maski przeciwtrądzikowej używa się raz dziennie. Jedna sesja trwa 10 minut i nie należy tej granicy przekraczać. Zalecany czas terapii to trzy miesiące, ale możliwe, że niewielka poprawa stanu skóry nastąpi już po pierwszym tygodniu codziennego stosowania.

Jak to działa? Na oczyszczoną twarz należy nałożyć maskę z podłączonym aktywatorem, która po na 10 minutach sama zgaśnie. Następnie kontynuuje  się codzienną pielęgnację twarzy lub nakłada makijaż. Ledowe urządzenie do domowego użytku kosztuje ok. 40$ (160 zł), a wymienny wkład starczający na miesiąc 20$ (80 zł). Łączny koszt trzymiesięcznej kuracji to ok. 400 zł. Po tym czasie maska nadaje się do kolejnego użycia.

Na czym polega terapia światłem LED?

Terapia światłem przez kosmetologów i lekarzy używana była już od dłuższego czasu zarówno do zabiegów medycyny estetycznej, jak i pielęgnacyjnych. Dlatego tak naprawdę przełomem jest tu maska domowego użytku, która znacznie obniża koszty i czas potrzebny na kurację światłem. Urządzenie wykorzystuje technologię purpurowego światła LED, popularną właśnie w leczeniu trądziku i blizn.

Purpurowe światło jest połączeniem dwóch innych: niebieskiego i czerwonego. Umieszczone w masce punkciki światła niebieskiego mają za zadanie ograniczenie i wyeliminowanie bakterii typu P. Acnes, które są odpowiedzialne za powstawanie wyprysków. Niebieskie światło LED zatrzymuje też stan zapalny, a przy tym jest bardzo delikatne dla skóry. Z kolei punkciki czerwonego światła przyspieszają regenerację naskórka, stymulując komórki do produkcji kolagenu, wspomagają krążenie krwi i elastyczność skóry. Dzięki temu maska redukuje wypryski u źródła i wygładza zmiany potrądzikowe. Należy jednak zauważyć, że czerwone i niebieskie światło ​​są bardzo skuteczne w usuwaniu pryszczy, ale już w mniejszym stopniu poradzą sobie z torbielami i czyrakami. Jeśli zmagasz się z tymi problemami, od razu skonsultuj się z lekarzem dermatologiem.

Inne światła LED stosowane w kosmetologii to:

 • żółte – energizujące głębokie warstwy skóry i pobudzające proces przemian komórkowych,
 • zielone – działające łagodząco, zmniejszające podrażnienia i opuchliznę,
 • pomarańczowe – podobnie jak żółte działa energizująco na pracę komórek skórnych.

Przewidywane efekty używania maski przeciwtrądzikowej LED

 • gładsza skóra twarzy,
 • mniej widoczne wypryski,
 • ograniczona ilość zaskórników,
 • mniejsza ilość ropnych zmian skóry,
 • zniwelowanie przebarwień,
 • ograniczenie błyszczenia skóry.

Gdzie wykorzystuje się terapię światłem LED?

 • zabiegi typu anti-aging,
 • zabiegi nawilżające,
 • zabiegi poprawiające pigmentację,
 • zabiegi regenerujące,
 • kuracja przeciwtrądzikowa,
 • kuracja stanów zapalnych mieszka włosowego,
 • kuracja hamująca łysienie.
Warto wiedzieć

Czy maska LED jest bezpieczna?

Obecnie bardzo dużo mówi się o niebezpieczeństwie światła UV i nawet mieszkańcom rejonów o mniejszym nasłonecznieniu zaleca się używanie kremów z filtrem. Dlaczego zatem celowo nastawiać się na działanie światła? Maska ledowa jest bezpieczna i nie ma wiele wspólnego z solarium. Nie myśl, że dzięki niej się opalisz. Jest odpowiednia dla wszystkich typów cery oraz dla osób skłonnych do uczuleń. Na maskę powinny uważać jedynie osoby ze świeżą opalenizną.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE