Kurze łapki: czym są i jak się ich pozbyć domowymi sposobami?

2019-01-17 12:09

Kurze łapki - czym są? To zmarszczki wokół oczu - każdy je ma i każdy próbuje coś z nimi zrobić! Czy rzeczywiście należy przejmować się kurzymi łapkami? Kto ma większe, a kto mniejsze? Sprawdź, jak powstają kurze łapki i co musisz zrobić, aby się ich pozbyć. Poznaj domowe sposoby na poradzenie sobie z tym rodzajem zmarszczek!

Kurze łapki: czym są i jak się ich pozbyć?
Autor: gettyimages.com W walce z kurzymi łapkami pomogą masaże i ćwiczenia twarzy.

Spis treści

  1. Czym są kurze łapki?
  2. Jak powstają kurze łapki?
  3. Jak się pozbyć kurzych łapek?

Czym są kurze łapki?

Kurze łapki – niczym łapki kury – strzeliście promieniują z zewnętrznych kącików oka. U młodych osób są ledwo widoczne, ale ma je każda często uśmiechająca się osoba. Z wiekiem mogą stać się głębsze i bardziej widoczne. Oprócz wyrażania emocji mimiką, za powstawanie kurzych łapek odpowiadają również inne czynniki.

Najlepszym sposobem na pielęgnację skóry wokół oczu jest jej regularne nawilżanie dobrej jakości kremami i żelami, a także stosowanie sprawdzonych domowych okładów. Niekonwencjonalne metody jak masaż twarzy i ćwiczenia mięśni twarzy również mogą przynieść poprawę.

Jak powstają kurze łapki?

Utrata kolagenu wraz z wiekiem

Kurze łapki początkowo są efektem wyrażania emocji poprzez śmiech, płacz, wykrzywianie się. Skóra otaczająca oczy jest bardzo cieniutka i uboga w tkankę tłuszczową. Kiedy z wiekiem następuje spadek produkcji kolagenu i jego zmniejszona zdolność do syntezy, zmarszczki nazywane kurzymi łapkami stają się bardziej wyraźne i głębokie. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie kolagen utrzymuje gładkość i stabilność skóry.

Zbyt małe nawodnienie organizmu

Częstą przyczyną pogłębiania się lub powstawania kolejnych kurzych łapek jest zbyt małe nawodnienie organizmu. Należy pamiętać o przyjmowaniu płynów, również takich jak woda kokosowa, które naturalnie nawadniają organizm i pomagają zachować skórze odpowiednie nawilżenie.

Skóra wysusza się od wiatru, mrozu i wysokich temperatur, dlatego w takich warunkach najlepiej sięgnąć po krem i monitorować stan skóry wokół oczu.

Niebezpieczne słońce

Trudno zabezpieczyć przed słońcem całe ciało, ale jeśli mowa o oczach, nie ma nic prostszego. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne oraz krem z filtrem 50, nieodzownych partnerów bezpiecznego wypoczynku.

Dieta uboga w aminokwasy

Aminokwasy i proteiny to elementy niezbędne do produkcji oraz syntezy kolagenu. Dieta uboga w tłuszcze i białko oraz szybki spadek wagi sprawiają, że skóra na całej twarzy staje się sucha, zwiotczała. Co za tym idzie, kurze łapki nagle są bardziej wyraźne. Do jadłospisu dobrze włączyć też produkty bogate w witaminę A, witaminę E, witaminę K oraz beta-karoten. Jeśli wydaje się to skomplikowane, niektóre z produktów spożywczych można potraktować jak maseczki. Poniżej przepisy na kilka sprawdzonych domowych okładów.

Jak się pozbyć kurzych łapek?

Mleczne okłady

Krowie mleko, w szczególności to najmniej przetworzone, zawiera w sobie aminokwasy i lipidy, w tym argininę, glicynę, prolinę, które biorą udział w procesie tworzenia kolagenu. Prolina jest również jedną z substancji odgrywających kluczową rolę w utrzymaniu stabilności kolagenu w skórze. Dzięki temu, że mleko jest tłuste, wymienione substancje są lepiej wchłaniane. Dodatkowo zawiera ono witaminę A i E pomagające w odbudowie komórkowej naskórka.

Do zabiegu nie używaj mleka chudego ani pasteryzowanego. Wybierz to jak najbardziej naturalne, które nie było poddane obróbce chemicznej. Ręcznik lub myjkę do twarzy zanurz głęboko w tłustym mleku, najlepiej lekko podgrzanym. Pozostaw na 15 minut, a następnie umyj twarz wodą. Jeśli masz skórę suchą, dodaj do mleka łyżkę oliwy z oliwek lub olejku migdałowego.

Jajeczny okład

I znowu mowa o aminokwasach! Białko jajka, podobnie jak krowie mleko, zawiera argininę, glicynę oraz prolinę. Dodatkowo ma w sobie magnez niezbędny do detoksyfikacji skóry i relaksacji mięśni, który szybko wchłania się przez skórę. Białko, kiedy zasycha, ściąga się i dzięki temu napina skórę. Działa również oczyszczająco.

Ubij jedno białko. Nałóż cienką warstwę na oczyszczoną twarz. Poczekaj, aż wyschnie. Nałóż drugą warstwę jak maseczkę i trzymaj przez 15 minut. Umyj twarz ciepłą wodą.

Kokosowy okład

Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym działają przeciwutleniająco oraz przeciwbakteryjnie. Pomagają też w przyswajaniu witamin E i K, które kryje w sobie olej z palmy kokosowej. Witamina K redukuje opuchliznę, z kolei witamina E nawilża skórę.

Umyj twarz, a następnie przyłóż do powiek rozgrzany ręcznik na 10 minut. To sprawi, że olej będzie lepiej się wchłaniał, a dodatkowo gruczoły łojowe znajdujące się pod dolną powieką zostaną pobudzone do działania. Następnie ogrzej odrobinę oleju w dłoniach i masuj palcami powieki. Zacznij od wewnętrznego kącika, następnie prowadź palce pod brwiami do zewnętrznego kącika i w dół, aż zatoczysz koło. Dla osób mających skłonność do "zapychania" taki okład nie będzie odpowiedni. Nie należy też zostawiać oleju kokosowego na skórze przez całą noc.

Zielony okład

Zielona herbata jest jednym produktów spożywczych najbogatszych w katechiny, z czego najsilniejszym z nich jest EGCG. Katechiny działają oksydacyjnie, zmniejszają skurcze mięśni oraz wzmacniają mięśnie. Okład z herbaty działa dotleniająco, a z dodatkiem cytryny może rozjaśnić cienie pod oczami.

Zintensyfikowaną kurację otrzymasz, jeśli do tego zabiegu użyjesz matchę, sproszkowaną zieloną herbatę. Zaparz ją w 80 stopniach, ostudź lub dodaj odrobinę migdałowego mleka. Zanurz w herbacie płatki kosmetyczne i przyłóż do powiek. Leż przez 10-15 minut, po czym przemyj oczy płynem micelarnym.