Krem pod oczy: jak działa i jak go używać? Jakie składniki powinien zawierać krem pod oczy?

2017-12-27 6:00

Krem pod oczy ma wyjątkowe zadanie do spełnienia. Nie tylko pielęgnuje skórę w tak delikatnej okolicy, ale też nadaje spojrzeniu wyrazistość, wszak oczy są zwierciadłem duszy. Kremy pod oczy to kosmetyki bardzo specjalistyczne – nawilżają, rozświetlają, zmniejszają opuchliznę, liftingują. A do tego wszystkiego są bardzo delikatne, dlatego, by uzyskać pożądany efekt, krem pod oczy trzeba stosować systematycznie. Przeczytaj, jak działa i jakie składniki powinien zawierać krem pod oczy i dowiedz się, jak go używać.

Krem pod oczy: jak działa i jak go używać? Jakie składniki powinien zawierać krem pod oczy?
Autor: thinkstockphotos.com Krem pod oczy należy delikatnie wmasowywać w czystą skórę.

Spis treści

  1. Jak działa krem pod oczy?
  2. Jakie składniki powinien zawierać krem pod oczy?
  3. Jak używać kremu pod oczu?

Krem pod oczy to niezbędny element pielęgnacji twarzy. Skóra wokół oczu jest cieńsza niż na pozostałej powierzchni twarzy, jest też bardziej wrażliwa i delikatna. Dlatego dużo szybciej reaguje na wszelkie braki w prawidłowym odżywieniu i nawilżeniu, a to po prostu od razu widać. Wystarczy jedna nieprzespana noc, a rano mamy cienie pod oczami lub opuchliznę w postaci tzw. "worków". Skóra pod oczami szybciej traci elastyczność, to właśnie w tej okolicy pojawiają się pierwsze zmarszczki, głównie te mimiczne, ale i te związane z naturalnym procesem starzenia się skóry. Tak więc kremy pod oczy mają cały szereg ważnych zadań do wykonania.

Jak działa krem pod oczy?

1. Odżywia i nawilża

Nasza skóra lubi wodę. Jej utrata powoduje, że skóra traci elastyczność, zatem kremy pod oczy powinny być silnie nawilżające.

2. Napina, ujędrnia, liftinguje

Sprężysta i jędrna skóra, także (a może – przede wszystkim?) ta pod oczami, to ideał każdej kobiety. Jeśli obserwujesz w tej okolicy przejawy zwiotczenia, szukaj produktów przeciwdziałających tym niechcianym procesom.

3. Zapobiega powstawaniu zmarszczek

Krem pod oczy nie usunie już istniejących zmarszczek, cudów nie ma! Ale może je wyraźnie spłycić i zapobiec pojawieniu się nowych.

4. Rozjaśnia cienie

Konkretnie te wywołane zmęczeniem czy nieodpowiednim odżywieniem. Cienie pod oczami mogą pojawiać się także z powodów zdrowotnych (kłopoty z sercem, nerkami) i wtedy krem nie pomoże – trzeba zgłosić się do lekarza.

Warto wiedzieć

Kremy pod oczy - kosmetyki wyjątkowe

Kremy pod oczy działają w niezwykle wrażliwej okolicy oczu, muszą przejść szereg restrykcyjnych badań, zanim zostaną dopuszczone do obrotu. Jednym z nich jest Raport Bezpieczeństwa Produktu Kosmetycznego. Znajdują się w nim wszelkie informacje dotyczące składu chemicznego produktu, profilu toksykologicznego jego komponentów, właściwości fizykochemicznych, czystości mikrobiologicznej, procesu produkcyjnego, stopnia kontaktu z ciałem człowieka, zastosowania i bezpieczeństwa użytkowania. Ocena wpływu kosmetyku na zdrowie ludzi to bardzo skomplikowany proces wymagający współpracy przedstawicieli różnych dziedzin, m.in. chemików, biologów, toksykologów. Co z tego wynika? By uniknąć ewentualnych efektów ubocznych, np. podrażnień oczu, kremy pod oczy są bardzo delikatne, a zawartość w nich składników czynnych jest niewielka i działają one tylko na powierzchniowe warstwy skóry. Dlatego, by uzyskać pożądany efekt, musimy stosować krem cierpliwie i systematycznie.

Jakie składniki powinien zawierać krem pod oczy?

By krem pod oczy był skuteczny, powinien być dobrany do typu cery oraz do naszego wieku, aczkolwiek jest wiele produktów tzw. "ogólnych", które z powodzeniem można stosować niezależnie od tego, czy ma się 20 lat (tak, już wtedy można zacząć używać kremu pod oczy – jest to nasza inwestycja w urodę w przyszłości), 30 czy 50. Takich informacji w pierwszej kolejności należy szukać na opakowaniu. Nieco inne właściwości mają także kremy po oczy na noc i na dzień. Te pierwsze charakteryzują się bardziej skoncentrowaną formułą, o większej zawartości składników pielęgnacyjnych, natomiast kremy na dzień są lżejsze i tak skomponowane, by nie przeszkadzały w nakładaniu makijażu.

Kremy pod oczy zwykle mają jeden lub dwa wiodące składniki, które sprawiają, że zyskują one właściwości: regenerujące, ujędrniają, odmładzające, przeciwzmarszczkowe, redukujące cienie lub nawilżające.

Wśród dominujących składników w kremach pod oczy najczęściej znajdują się: witamina A, witamina E, witamina C – wymiatają wolne rodniki, naprawiają błony komórkowe. Poprawiają wygląd skóry, odmładzają i ożywiają naskórek. Wspomagają działanie innych substancji odżywczych.

Witamina E (witamina młodości) nawilża, działa przeciwzapalnie i wzmacniająco.

Witamina C – zwalcza efekt podkrążonych oczu i rozświetla skórę.

Witamina A – wspomaga proces regeneracji naskórka, opóźnia starzenie się skóry, w tym powstawanie zmarszczek.

Prowitamina B5 (D-panthenol) – w skórze przekształca się w witaminę B5. Intensywnie nawilża i skutecznie łagodzi podrażnienia.

Wyciągi z zielonej lub białej herbaty – już nasze babcie wiedziały, że na zmęczone oczy nic tak dobrze nie pomaga jak torebka herbaty. Bogactwo witamin, soli mineralnych i antyoksydantów sprawia, że po kwadransie takiego okładu, oczy są odświeżone i nawilżone, opuchlizna ustępuje, a zmęczenie znika. Zielona herbata działa intensywniej, a biała – jeszcze intensywniej!

Kwas hialuronowy – posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody. Daje efekt liftingu, zapewnia jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Kremy pod oczy z kwasem hialuronowym redukują "kurze łapki".

Kwas laktobionowy – nowej generacji kwas PHA, który w rewolucyjny sposób stymuluje naskórek do regeneracji dając efekt "nowej skóry".

Olej z wiesiołka – zawarte w nim kwasy omega-6, często wraz z kwasem hialuronowym tworzą na skórze rodzaj ochronnego filmu, ograniczają utratę wody zatrzymując ją w naskórku.

Olej sojowy, olej migdałowy, olej z orzechów makadamia, olej z awokado – wspomagają barierę lipidową skóry, regenerują, odżywiają i natłuszczają ją. Ponadto oleje zawierają wszystkie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E i K.

Masło shea – regeneruje osłabiony naskórek i sprawia, że skóra staje się delikatna i elastyczna.

Kofeina – ujędrnia zwiotczałe partie skóry wokół oczu, stymuluje mikrokrążenie i zmniejsza obrzęki pod oczami.

Ekstrakty z kory brzozy czy bławatka działają łagodząco, kojąco i zmniejszają obrzęki.

Świetlik – to chyba najważniejszy składnik pielęgnujący, a także leczący skórę wokół oczu. Zawiera kwasy o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych, uszczelnia naczynia krwionośne oczu, likwiduje obrzęki, łagodzi oznaki zmęczenia i stresu. Picie naparu ze świetlika wpływa na poprawę sprawności narządu wzroku i ostrości widzenia oraz przynosi ulgę zmęczonym oczom.

Ekstrakt z aksamitki – jest bogatym źródłem luteiny, która zwiększa elastyczność i nawodnienie naskórka, ogranicza peroksydacje lipidów i w znaczący sposób poprawia kondycję cery.

Ekstrakt z borówki czernicy – zawiera m. in. antocyjany – fioletowe barwniki, które uszczelniają oraz poprawiają elastyczność i kondycję naczyń włosowatych. Ekstrakty z borówki i aronii stosuje się często w suplementach diety wraz z luteiną i witaminami na poprawę ostrości widzenia.

Koenzym Q10 – poprawia natlenienie komórek, chroni przed niszczącym działaniem wolnych rodników, ma pozytywny wpływ na uszkodzenia wywołane promieniowaniem UV, wspomaga regenerację komórek.

Kolagen – białko młodości, naturalnie występujące w skórze. Wspomaga procesy odnowy skóry, a więc działa przeciwzmarszczkowo i wygładzająco.

Warto wiedzieć

Jak używać kremu pod oczu?

By kosmetyk działał tak, jak tego od niego oczekujemy, ważny jest także odpowiedni sposób jego aplikacji. Po pierwsze, krem pod oczy nakładamy go zawsze na czystą twarz. Nie można go mocno wsmarowywać, rozciągając przy okazji skórę na wszystkie strony, bo w ten sposób przyspieszamy tylko powstawanie zmarszczek. Tutaj potrzebna jest odrobina wyczucia. Produkt należy delikatnie wklepać, rozpoczynając od zewnętrznej strony skóry pod okiem i przesuwać się stopniowo w kierunku kącika. Krem pod oczy można także rozprowadzić na powiekach. Pamiętajmy jednak by nie dotykać linii rzęs. Po kilku minutach możemy przystąpić do wykonania makijażu.