Kosmetyki dla mężczyzn: jakiej pielęgnacji potrzebuje mężczyzna?

2019-01-25 8:54

Kosmetyki dla mężczyzn stają się coraz popularniejsze, bo nie tylko panie, wbrew stereotypowi, dbają o urodę. Z myślą o panach powstają specjalne kosmetyki dla mężczyzn o lekkiej konsystencji, odpowiednich właściwościach i prawdziwie "męskich" opakowaniach i zapachach.

Kosmetyki dla mężczyzn - jakiej pielęgnacji potrzebuje mężczyzna?
Autor: Thinkstockphotos.com Pielęgnacja męskiej skóry wymaga używania typowych kosmetyków dla mężczyzn

Spis treści

  1. Kosmetyki dla mężczyzn: kosmetyki do golenia
  2. Kosmetyki dla mężczyzn: pielęgnacja twarzy
  3. Kosmetyki dla mężczyzn: kosmetyki do włosów

Kosmetyki dla mężczyzn różnią się od tych dla kobiet, bo i skóra męska różni się od skóry damskiej. A wszystko za sprawą testosteronu, męskiego hormonu, który sprawia, że po pierwsze: mężczyźni mają grubszą skórę (o ponad 25 proc.), po drugie: więcej gruczołów łojowych, a po trzecie: bujniejsze owłosienie. To między innymi dlatego panowie z jednej strony są odporniejsi na działanie czynników zewnętrznych, ale z drugiej łatwiej w ich przypadku o wykwity, zaskórniki czy przewlekły trądzik.

Z wielu powodów mężczyźni powinni używać swoich kosmetyków, a nie dzielić się przyborami ze swoją kobietą. Kosmetyki dla kobiet mają nie tylko inny zapach, ale również skład. Ważne jest, aby mężczyzna umiał rozpoznać swoje potrzeby (typ cery, skóry, jakość włosów) i dostosował kosmetyki pielęgnacyjne według określonych kryteriów. Być może wielu panów oburzy się na stwierdzenie, że mężczyzna powinien dbać o siebie w równej mierze jak kobieta. Nie zmienia to jednak faktu, że odżywiona, nawilżona i zadbana skóra jest inwestycją na przyszłość.

Warto wiedzieć

Dbałość o męskie ciało doskonale widać na przykładzie starożytnych Egipcjan. I chociaż to nie zmarszczki, lecz nadmierne łysienie przysparzało im najwięcej zgryzot, to mikstury, jakie stosowali aby zachować owłosienie nawet dzisiaj budzą podziw. Jednym z ich odkryć było połączenie aloesu w odpowiednich proporcjach z roślinnymi tłuszczami - co stało się prototypem wielu sprawdzonych kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Kosmetyki dla mężczyzn: kosmetyki do golenia

Nie bez znaczenia jest regularne golenie zarostu. Bo chociaż dla wielu panów jest to czynność niemal fizjologiczna, to i w tym przypadku należy przestrzegać pewnych zasad. Chociażby nie golić się tuż po przebudzeniu (skóra jest wtedy wyjątkowo wrażliwa i łatwo o skaleczenie) - źle dobrany krem do golenia lub nieodpowiednia maszynka do golenia mogą powodować podrażnienia, a czasem nawet alergie.

Golenie jest sprawą indywidualną. Przyjemność z golenia osiąga się z wiekiem i doświadczeniem. Każdy mężczyzna, drogą prób i błędów, musi dobrać odpowiedni dla siebie sposób golenia (brzytwa, maszynka jednorazowa, golarka elektryczna).

Nie istnieje przewaga jednej metody nad drugą, ponieważ ich skuteczność uzależniona jest od typu męskiej skóry i jakości zarostu. Dla niektórych panów golenie będzie najskuteczniejsze i najprzyjemniejsze po porannym prysznicu lub kąpieli. Natomiast inni preferują golenie na zimno, a wręcz na schłodzonej wcześniej skórze.

Najlepiej wybierać delikatne pianki lub kremy do skóry wrażliwej, a po goleniu balsamy nawilżająco-kojące. Specjaliści nie zalecają natomiast zbyt częstego stosowania wód po goleniu, które zazwyczaj bazują na alkoholu i działają wysuszająco. Aby efekt gładkiej i zdrowej skóry utrzymywał się na dłużej, raz na kilka dni wykonuj delikatny peeling twarzy. Dzięki temu unikniesz wrastania się włosów i pomożesz tym już wrośniętym wyjść na powierzchnię. Do zatamowania krwawienia po zacięciu stosuj ałun. Ten naturalny kosmetyk jest wyjątkowo tani, wydajny i ogólnodostępny.

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

80% polskich mężczyzn kupuje kosmetyki."Prawdziwy mężczyzna powinien ładnie pachnieć i być czysty"

Z badań przeprowadzonych przez jedną z męskich marek kosmetycznych wynika, że polscy mężczyźni nie uznają dbałości o wygląd za rzecz niemęską. Co więcej, dla 56 proc. ankietowanych panów wygląd ma bardzo duże znaczenie. 42 proc. badanych stwierdziło, że prawdziwy mężczyzna powinien ładnie pachnieć i być czysty, 28 proc. jest zdania, że powinien także dbać o skórę twarzy i ciała. Tylko 11 proc. ankietowanych zadeklarowało, że dbanie o siebie to domena kobiet, a mężczyznom nie wypada poświęcać na to czasu.

– Ponad 50 proc. mężczyzn uważa, że pielęgnacja męska nie kończy się na przysłowiowym Warsie, że jednak wchodzi trochę dalej. Czyli używanie perfum, dezodorantów, korzystanie z szeroko rozumianej kosmetologii. Ten temat coraz szerzej jest rozwijany w naszym społeczeństwie, co jest bardzo korzystne dla nas, ponieważ dzięki temu starzejemy się wolniej – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Kamil Pawelski, autor bloga Ekskluzywny Menel.

Kosmetyki dla mężczyzn: pielęgnacja twarzy

"Statystyczny" mężczyzna ma na ogół tłustą skórę, niekiedy z wypryskami, chociaż pewne partie twarzy i u niego mogą być suche i wrażliwe. Dlatego prawidłowe oczyszczanie jest dla niego podstawą pielęgnacji. Bez względu na porę roku. Najlepiej używać do tego celu żelu z mikrogranulkami, a następnie przecierać skórę tonikiem.

Kremem pan powinien smarować się rano i wieczorem, zarówno twarz, jak i szyję. Może to być preparat nawilżająco-matujący do cery przetłuszczającej się, odżywczy lub chroniący przed zgubnym działaniem promieni słonecznych. Pod oczy warto zaaplikować lżejszy preparat przeciwzmarszczkowy, zmniejszający sińce i obrzęki. Raz, dwa razy w tygodniu przyda się wykonać peeling, który pozwoli pozbyć się martwego naskórka i prawidłowo odżywić skórę.

Nowoczesny facet wie, że nie tylko jego twarz wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Zimą na przesuszenie narażone są także ręce, zwłaszcza, że wielu panów nie uznaje rękawiczek, dopóki temperatura nie spada grubo poniżej zera. Krem do męskich rąk powinien przede wszystkim odżywiać skórę, ale bez skrępowania można sięgnąć po krem partnerki.

Grunt, żeby był natłuszczający i regenerujący. To samo tyczy się stóp i pięt. Twarde, zrogowaciałe pięty są często wizytówką tzw. ''twardego faceta''. Żeby nie najeść się wstydu zakładając klapki lub sandały, wystarczy regularnie podczas kąpieli szorować pięty specjalną tarką z powierzchnią ścierającą. Po kąpieli należy nałożyć krem do stóp i gotowe.

Kosmetyki dla mężczyzn: kosmetyki do włosów

Mężczyźni zdecydowanie częściej wykazują dbałość w pielęgnacji włosów niż reszty ciała. Większość panów posiada szampon przeznaczony do mycia męskich włosów i korzysta z niego regularnie. To bardzo ważne, aby również w pielęgnacji włosów mieć na uwadze przeznaczenie kosmetyków.

Męskie włosy są grubsze i sztywniejsze niż włosy kobiety. Mężczyźni mają również szczególną skłonność do nadmiernego złuszczania naskórka, czyli łupieżu. Dlatego oprócz zwykłego szamponu warto mieć pod ręką szampon przeciwłupieżowy. Poza szamponami dobrze jest stosować maskę lub odżywkę. Sterczące jak druty włosy trudno wymodelować nawet dobrą pastą lub żelem. Natomiast regularne nakładanie odżywki pomoże zmiękczyć niesforną czuprynę. Włosy będą również zdrowe i bardziej lśniące.

Niestety, panowie mają również skłonność do wczesnego łysienia i tu należałoby skłaniać się ku kuracjom stymulującym porost włosów. W sprzedaży dostępne są ampułki i szampony dla mężczyzn borykających się z nadmierną utratą włosów. Na siwiznę pojawiającą się z wiekiem nie ma antidotum. Można pokusić się o regularne farbowanie włosów lub stosowanie preparatów odsiwiających. Chociaż kobiety cenią sobie klasę i wdzięk z jakimi prezentują się szpakowaci mężczyźni.

Naturalny skręt włosów często determinuje poranną fryzurę, która w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Trudno udać się na spotkanie ze sterczącą na głowie grzywą koguta. Jeśli myjesz włosy wieczorem, to pomyśl o ich dokładnym suszeniu. Jak wysuszysz włosy od razu, nie będziesz musiał układać ich rano. Stosując mocny żel narażasz się na nienaturalny, sztywny wygląd fryzury.