Domowy peeling do twarzy. Jaki peeling do skóry trądzikowej, wrażliwej, tłustej lub mieszanej?

2016-06-29 15:45

Peeling twarzy to jeden z najczęściej i najchętniej wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Regularne złuszczanie naskórka oczyszcza, wygładza i poprawia koloryt skóry. Największym wyzwaniem jest jednak dobór peelingu do indywidualnego typu skóry. Jaki peeling wybrać, by nie zaszkodzić skórze?

Domowy peeling do twarzy. Jaki peeling do skóry trądzikowej, wrażliwej, tłustej lub mieszanej?
Autor: Thinkstockphotos.com Zawsze dobieraj rodzaj peelingu i jego moc ścierania do typu skóry

Spis treści

  1. Jakie peelingi do CERY WRAŻLIWEJ?
  2. Jaki peeling do CERY TRĄDZIKOWEJ?
  3. Jaki peeling do CERY TŁUSTEJ?
  4. Jaki peeling do CERY MIESZANEJ?

Pielęgnacja każdego typu cery wymaga usuwania warstw martwego naskórka. Przyspiesza to proces regeneracji skóry, stymuluje produkcję kolagenu i odblokowuje pory, zapobiegając powstawaniu zaskórników. Skutki wykonania peelingu są natychmiastowe - wyglądamy świeżo i promiennie. Eksfoliacja (złuszczanie naskórka) poprawia także koloryt skóry, pobudza krążenie i oczyszcza.

Jednak zabiegu nie powinno wykonywać się zbyt często - w zależności od typu cery nie więcej niż 1 - 2 razy w tygodniu. Peelingu nie zaleca się po depilacji i przed wyjściem na ostre słońce. Stworzony przez ciebie, domowy peeling, może być równie skuteczny jak ten kupiony w drogerii, a zarazem o wiele tańszy i ekologiczny. Możesz dobrać składniki według swoich upodobań i dostosować je do indywidualnych potrzeb cery.

Czytaj też: Peeling enzymatyczny dla skóry wrażliwej. Jak działa i kiedy go stosować?

Jakie peelingi do CERY WRAŻLIWEJ?

Jeśli często czujesz, że twoja skóra jest przesuszona i ściągnięta, łatwo się czerwieni lub łuszczy, powinnaś unikać peelingów ziarnistych - masowanie twarzy granulkami od razu spowoduje podrażnienie. Najbardziej odpowiednią pielęgnacją będzie stosowanie peelingu enzymatycznego. W jego skład wchodzą enzymy roślinne, takie jak papaina - uzyskiwana z papai, czy bromelaina - z ananasa. Papaina pomaga zwalczyć przebarwienia, zaś bromelaina dobrze złuszcza i wygładza skórę. Enzymem o silnym działaniu jest ficyna (z figi). Stosuje się też ekstrakty z aloesu, mango, kiwi i zielonych jabłek. Substancje te zmniejszają spoistość komórek naskórka, delikatnie rozpuszczając jego obumarłe warstwy. Po zastosowaniu takiego peelingu skóra jest zmiękczona i łatwiej będzie wchłaniać nawilżające i odżywcze kosmetyki. Dlatego po zabiegu warto nałożyć dodatkowo maseczkę wzmacniającą.

  1. Peeling należy nałożyć na twarz delikatnie za pomocą pędzelka (dbając o to, by kosmetyk nie wysechł ) i po 10 - 20 minutach (według instrukcji na opakowaniu) zmyć letnią wodą. W przypadku cery wrażliwej, dobrze jest używać wody filtrowanej lub mineralizowanej.
  2. Peeling wykonuj raz w tygodniu.
  3. Przygotowując domową miksturę, uważaj na stosowanie surowych owoców i warzyw - zawarte w nich kwasy mogą podrażnić delikatną skórę.

Domowy peeling odpowiedni do cery wrażliwej

Składniki:

  • trzy łyżki płatków owsianych,
  • łyżka miodu,
  • łyżka śmietanki,
  • pół łyżeczki bardzo drobno zmielonych, namoczonych wcześniej migdałów.

Wszystkie składniki zmiel w blenderze. Nałóż delikatnie na twarz i dekolt. Po upływie kilku minut delikatnie wmasuj w skórę, następnie spłucz wodą mineralizowaną. Osusz skórę, nałóż regenerującą maseczkę (na przykład z zieloną glinką).

Czytaj też: Kwas glikolowy nawilża skórę i spłyca zmarszczki

Jaki peeling do CERY TRĄDZIKOWEJ?

Regularne stosowanie peelingów jest bardzo ważne w prawidłowej pielęgnacji cery trądzikowej. W przypadku tego typu cery zaburzony jest cykl złuszczania się naskórka, przez co pory są zatkane i pojawiają się krostki. Peeling pomaga usunąć obumarłe warstwy naskórka, lecz wykonany nieprawidłowo tylko pogłębi stan zapalny.

Jeśli zmagasz się z poważnymi problemami skórnymi, takimi jak trądzik różowaty lub trądzik młodzieńczy, a po wykonaniu peelingu pojawia się podrażnienia, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Powinno się całkowicie zrezygnować z peelingów ziarnistych - mechanicznie pocierając twarz rozprowadzisz bakterie i zakazisz kolejne, zdrowe obszary. Nie należy też wykonywać zabiegu zbyt często, ponieważ wysuszy to skórę i przyniesie efekt odwrotny od zamierzonego. Zwiększy się produkcja sebum i pojawi się więcej wyprysków. Wystarczy stosowanie delikatnego peelingu dwa razy w tygodniu. Najlepszy będzie peeling enzymatyczny lub maseczka typu peel-off. Maska peel-off to bardzo skuteczny sposób na wągry i trądzik.

  1. Maska ma żelową konsystencję. Należy równomiernie rozprowadzić na twarzy cienką jej warstwę. Po upływie od kilku, do kilkunastu minut substancja wysycha, tworząc na twarzy powłokę przypominającą folię.
  2. Należy ją wówczas delikatnie usunąć. Zdejmując maskę odrywamy obumarłe komórki naskórka.
  3. Po zabiegu nie ma potrzeby mycia twarzy - skóra jest gładka i oczyszczona. Warto przetrzeć ją tonikiem i nałożyć krem.
  4. Wykonując domowy peeling, nakładaj go na twarz powoli bardzo delikatnymi, okrężnymi ruchami. Nie zostawiaj go na zbyt długi czas.

Nie poleca się stosowania potem dodatkowych kosmetyków. Pod żadnym pozorem nie używaj soli, która podrażni rany. Drobno zmielony cukier będzie lepszym eksfoliantem. Zbawienne działanie na cerę trądzikową ma kawa, ekstrakt z zielonej herbaty i płatki owsiane.

Domowy peeling odpowiedni do cery trądzikowej

Składniki:

  • 2 łyżki mleka,
  • 5 gram żelatyny spożywczej / gumy ksantanowej,
  • 2 krople olejku eterycznego (na przykład z drzewa herbacianego, cynamonowego, szałwiowego).

Do miseczki wsyp żelatynę i dodaj olejek eteryczny. Podgrzej mleko i dodaj je do żelatyny, mieszaj do rozpuszczenia. Zaczekaj, aż masa trochę wystygnie, przez ten czas możesz umyć i osuszyć skórę twarzy. Gdy maź zgęstnieje, nałóż ją na twarz cienką warstwą. Zaczekaj aż maska zaschnie, czyli ok. 20 minut. Delikatnie ściągnij ją z twarzy. Zmyj pozostałości wodą.

Jaki peeling do CERY TŁUSTEJ?

Gdy twoja cera świeci się z powodu wydzielania nadmiaru sebum, bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Peeling wykonuj nie więcej niż 1 - 2 razy w tygodniu i pamiętaj o stosowaniu odpowiednich kremów - wbrew pozorom cera tłusta też potrzebuje odpowiedniego nawilżania. Jeśli nie masz problemów z wypryskami, latem, gdy gruczoły łojowe pracują intensywniej, możesz używać peelingów ziarnistych, zaś zimą, najbardziej odpowiedni dla ciebie będzie peeling typu gommage. Ten peeling działa podobnie jak peeling enzymatyczny, lecz oprócz enzymów zawiera też fragmenty drobno zmielonych zbóż, które delikatnie złuszczają skórę.

  1. Po kilku minutach od aplikacji peeling zasycha.
  2. Usuwamy go, delikatnie masując skórę kolistymi ruchami.
  3. Ponieważ zaschnięta substancja kruszy się, pozostałości należy zmyć ciepłą wodą i na koniec przetrzeć twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym (dobrze sprawdzi się hydrolat rumiankowy).

Cotygodniowe stosowanie peelingu gommage pomaga oczyścić skórę z niedoskonałości i lepiej ją dotlenić, co zapobiega szarzeniu (szarawy koloryt jest częstym problemem w przypadku tego typu cery).

Domowy peeling odpowiedni do cery tłustej

Składniki:

  • 2 łyżki mielonej kawy,
  • łyżka oliwy,
  • łyżka cukru,
  • pół łyżeczki zmielonego cynamonu.

Wszystkie składniki wymieszaj i delikatnie masuj twarz przez co najmniej 5 minut. Zmyj letnią wodą, przetrzyj twarz tonikiem lub hydrolatem roślinnym.

Jaki peeling do CERY MIESZANEJ?

Dbanie o cerę mieszaną jest problematyczne - musimy dobrać odpowiednie preparaty do miejsc przetłuszczonych (znajdują się one w tzw. strefie T, obejmującej czoło, nos i brodę) i inne do miejsc suchych. Jeśli masz cerę mieszaną, możesz korzystać ze wszystkich rodzajów peelingów. Najlepiej sprawdzi się nakładana na całą twarz maseczka peel-off i delikatny ziarnisty peeling - czyli scrub. Peeling ziarnisty polega na tym, że skóra jest złuszczana przez zawarte w kosmetyku drobinki. Mogą być one różnej wielkości - syntetyczne (z polietylenu) lub naturalne (ze sproszkowanych pestek brzoskwiń i moreli, zmielonych łupin orzechów, otrębów, soli mineralnych lub kryształków cukru). Ten rodzaj peelingu nakłada się na zwilżoną twarz i przez kilka minut wykonuje się masaż, za pomocą delikatnych i kolistych ruchów. Następnie spłukuje się wodą, stosuje się tonik i nakłada krem nawilżający. Skórę w strefie T powinno się masować intensywniej. Eksfoliację wykonuj w ten sposób raz w tygodniu.

Domowy peeling odpowiedni dla cery mieszanej

Składniki:

  • 2 łyżki świeżej żurawiny,
  • 2 łyżki płatków owsianych,
  • łyżka oliwy z oliwek,
  • łyżeczka soku z cytryny,
  • łyżeczka miodu.

Blenderem zmiksuj umytą żurawinę i płatki owsiane (możesz dodać odrobinę wody). Dodaj pozostałe składniki i dokładnie wymieszaj. Potem nałóż na twarz i przez kilka minut delikatnie masuj skórę, zwłaszcza w strefie T. Spłucz letnią wodą, oczyść twarz tonikiem i nałóż krem.