Stopy przed i po imprezie

2021-12-30 7:45

To głównie nogi będą znosić trud sylwestrowej zabawy do białego rana. Co zrobić, by naciągnięte ścięgna, obolałe stopy i rwące łydki nie psuły wspomnień z udanego balu?

Stopy przed i po imprezie
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Zabezpiecz stopy przed imprezą
  2. Jakie buty do tańca i na imprezę?
  3. Jak zadbać o stopy na imprezie?
  4. Jak zadbać o stopy po imprezie?
Poradnik Zdrowie: cienie i blaski social mediów

Nieważne, czy na parkiecie tańczyłaś ognistą sambę, czy dostojnego walca. Liczy się tylko to, że w sylwestra fundujesz nogom potężny wysiłek. Eksperci z Amerykańskiego Stowarzyszenia Chirurgów Ortopedycznych porównują kilkugodzinne wirowanie na parkiecie do biegu na długim dystansie - z tym, że taniec jest dla stóp bardziej męczący. Dlaczego?

Najmocniejszą kością stopy jest kość piętowa. To ona stanowi podporę wystarczającą do utrzymania ciężaru ciała. Przyjmuje na siebie prawie połowę obciążenia, podczas gdy cała reszta rozkłada się na palce i kości śródstopia.

Po pierwsze na bal zakładasz zwykle pantofle na wysokim obcasie, które obciążają stopy ponad miarę, dlatego kilka godzin tańca na szpilkach powoduje silny ból. Po drugie brak ruchu na co dzień sprawia, że podczas tańca łatwo o urazy mięśni, ścięgien i stawów. Co więc zrobić, by bilans roztańczonej nocy wypadł dla ciebie korzystnie i byś zachowała jak najlepsze wspomnienia z balu?

Zabezpiecz stopy przed imprezą

    1. Rano nie zakładaj skarpet ze ściągaczem ani obcisłych rajstop, bo ich ucisk zaburza krążenie i w efekcie na nogach pojawią się obrzęki. Jeśli nie jest to absolutnie konieczne, w ciągu dnia nie zakładaj butów na obcasie.
    2. Zafunduj stopom odprężającą 10-minutową kąpiel. Do miski wlej ciepłą wodę i wsyp do niej dwie garście specjalnej relaksującej soli do kąpieli stóp.
    3. Jeśli masz skłonność do obrzęków, w składzie soli powinien być wyciąg z kasztanowca, który uszczelnia naczynka włosowate. Jeśli chcesz zapobiec nadmiernemu poceniu się stóp, wybierz sól z wyciągiem z szałwii.
    4. Potem w stopy i łydki kolistym ruchem mocno wmasuj żel z kasztanowcem, który skutecznie zapobiega powstawaniu obrzęków.
    5. Każdą wolną chwilę, jaka się nadarzy w ciągu dnia, wykorzystuj na relaks z nogami w górze. Jeśli to możliwe, kilka razy dla poprawy krążenia przez pięć minut poleż na kanapie ze stopami opartymi o poduszkę.
    6. Mniej więcej na godzinę przed wyjściem rozgrzej mięśnie ćwiczeniami: zrób po pięć przysiadów i skłonów, serię ćwiczeń stóp (zataczanie kółek palcami, podciąganie stóp do przodu, marsz na przemian na palcach i piętach).
    7. Potem w stopy i łydki wmasuj chłodzący żel, w sprayu, który zapobiega obrzękom. Nie zapomnij zabrać go ze sobą na imprezę i nakładaj co dwie godziny (przez rajstopy).
    Zrób to koniecznie

    Jakie buty do tańca i na imprezę?

    • Na zakupy wybierz się po południu (rano stopy są nieco mniejsze).
    • Załóż takie rajstopy, jakie włożysz na bal, by buty nie były zbyt luźne (wtedy będą obcierać) ani za ciasne (spowodują nagniotki).
    • Obcas nie powinien być wyższy niż 6 cm.
    • Powinny być o ok. 1 cm dłuższe od stopy - to zapewni właściwą ilość miejsca. Ważna jest również głębokość pantofla, zwróć uwagę, żeby wierzchnia część buta nie uciskała podbicia ani palców.
    • Nie kupuj pantofli bez palców (ryzykujesz kontuzję, jeśli partner myli kroki) ani butów z długimi noskami, bo będziesz nimi zawadzać o stopy partnera, ponadto takie czuby deformują stopę, klamerki, sprzączki i wiązania pomagają precyzyjnie dopasować szerokość pantofla do wymiarów stopy.
    • Podeszwa musi być antypoślizgowa, a od środka elastyczna, najlepiej skórzana, lekko uniesiona w okolicy śródstopia po to, by dać oparcie naturalnym łukom stopy. Wyściółka ma być gładka, bez żadnych wystających szwów. Do butów dokup specjalne żelowe wkładki, które zamortyzują nacisk na śródstopie.

    Jak zadbać o stopy na imprezie?

    • Na przyjęciu nie stój, jeśli to nie jest konieczne. Przechadzając się, rozmawiaj z gośćmi. W ten sposób unikniesz obrzęków wywołanych zastojami limfy. Znajdź sposobność, by na parę minut zaszyć się w ustronnym miejscu i zdjąć buty.
    • Jeśli bolą cię nogi, usiądź na chwilę i zrelaksuj się. Opuchniętym, obolałym stopom pomagają takie ćwiczenia, jakie zalecane są podczas długiego lotu samolotem. Oprzyj stopy o podłogę i na zmianę unoś i opuszczaj pięty. Potem, nie odrywając palców nóg od podłogi, zataczaj piętami koła.
    • Gdy masz już dość, zmień buty na wygodniejsze. Na bal warto zabrać drugą parę, w której czujesz się swobodnie. Po kilku godzinach zabawy nikt nie zauważy, że zmieniłaś buty, ale wszyscy zwrócą uwagę, że utykasz.

    Jak zadbać o stopy po imprezie?

    • Zafunduj sforsowanym stopom odprężającą, co najmniej 15-minutową kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem aromatycznej soli do kąpieli stóp. Taki zabieg przyniesie natychmiastową ulgę i zmniejszy opuchliznę.
    • Obolałym stopom pomoże automasaż. Po kąpieli wetrzyj w stopy oliwkę albo balsam, zacznij od palców w kierunku kostki. W ten sposób zapewnisz palcom odpowiedni poślizg. Pod stopami połóż ręcznik, pod ręką miej dodatkowe chusteczki lub papierowe ręczniki do wytarcia dłoni. Najpierw rozgrzej stopę, delikatnie pocierając ją ze wszystkich stron: z wierzchu, po bokach, od spodu. Kieruj się od pięty do kostki i z powrotem. Następnie po kolei lekko uciskaj kciukami poduszeczki palców. By usunąć napięcie, wykonuj małe, okrężne ruchy. Potem posuwistym, wolnym ruchem kciuka pocieraj stopę od pięty do dużego palca, kierując się wzdłuż wewnętrznego łuku stopy. Powtórz to samo po zewnętrznej stronie, po czym w ten sam sposób wymasuj drugą stopę. Od razu po masażu w stopy i łydki wmasuj żel chłodzący, a potem chociaż przez kwadrans poleż z uniesionymi nogami.
    • W najbliższym czasie postaraj się unikać szpilek.

    miesięcznik "Zdrowie"