Stopy po pięćdziesiątce - najczęstsze dolegliwości

2019-09-27 14:53

Stopy po pięćdziesiątce, jeśli wcześniej je zaniedbywaliśmy, mogą w końcu dać o tym znać w postaci poważnych dolegliwości. Nadmiernie rogowaciejący naskórek, infekcje bakteryjne i grzybicze, deformacje – to tylko czubek góry lodowej mogący powodować dyskomfort, ból, a nawet problemy z chodzeniem. Sprawdź, co może czekać stopy po pięćdziesiątce!

Stopy po pięćdziesiątce - najczęstsze dolegliwości
Autor: gettyimages.com W radzeniu sobie z dolegliwościami stóp po pięćdziesiątce może pomóc podolog.

Spis treści

  1. Stopy po pięćdziesiątce: zaburzenia rogowacenia
  2. Stopy po pięćdziesiątce: wrastające paznokcie
  3. Stopy po pięćdziesiątce: paluch koślawy (haluks)
  4. Stopy po pięćdziesiątce: ostroga piętowa

Spis treści:

      1. Stopy po pięćdziesiątce: zaburzenia rogowacenia
      2. Stopy po pięćdziesiątce: wrastające paznokcie
      3. Stopy po pięćdziesiątce: paluch koślawy (haluks)
      4. Stopy po pięćdziesiątce: ostroga piętowa

Stopy po pięćdziesiątce, jeśli wcześniej o nie nie dbaliśmy, mogą zacząć sprawiać zdrowotne kłopoty. O stopy należy dbać z taką samą częstotliwością jak o inne części ciała, a w przypadku osób starszych codzienna pielęgnacja i regularne wizyty u podologa mogą okazać się niezbędne. Z wiekiem skóra, również na stopach, zaczyna tracić ważne białko – kolagen. Staje się podatna na przesuszania, powstawanie pęknięć i zmian, a paznokcie stają się grubsze i twardsze. Po pięćdziesiątce dają o sobie znać również zaniedbane wady stóp w postaci szybko postępujących deformacji.

Stopy po pięćdziesiątce: zaburzenia rogowacenia

- Zaburzenia rogowacenia (hiperkeratozy) takie jak: modzele, odciski, rozpadliny, mogą być związane z problemami z układem krążenia lub z zanikającą tkanką tłuszczową, odpowiadającą za naturalną amortyzację stopy. Ich powstawanie wiąże się z suchością skóry, współistniejącymi chorobami takimi jak cukrzyca czy reumatyzm, nadwagą, wadami postawy, a także deformacjami stóp – wyjaśnia Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Kilniki Zdrowej Stopy.

Odciski to najczęściej małe, wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry zrogowaciałe zmiany. Charakteryzują się obecnością czopa rogowego lub rdzenia wnikającego w głąb naskórka. Sprawiają ból o charakterze kłucia lub ucisku. Z kolei modzele są to zgrubienia naskórka nieodgraniczone tak wyraźnie, zazwyczaj występują w formie kulistej o żółtym lub żółtobrunatnym zabarwieniu. Sprawiają piekący ból.

Może również pojawić się problem pękających pięt wynikający z deformacji kostnych lub niedoboru witaminy A. Są to szczeliny powstałe w suchym, często przerośniętym naskórku.

Czytaj też:

Jak zadbać o stopy? Poradnik pielęgnacji stóp

Jak przynieść ulgę zmęczonym nogom? Zabiegi i ćwiczenia

Jak dobrać buty, by były wygodne i zdrowe?

Jak zapobiegać i leczyć zrogowacenia w starszym wieku?

Pedicure podologiczny – wszelkie zmiany skórne na stopach, takie jak modzele i odciski należy usuwać w gabinecie podologicznym za pomocą profesjonalnych i sterylnych narzędzi, np. skalpela czy dłuta. W czasie wizyty, podolog nie tylko opracowuje zmiany na skórze czy paznokcie, ale także poddaje stopy kompleksowej pielęgnacji, przez co sam zabieg może trwać nawet 1,5 godziny. Specjaliści odradzają usuwanie odcisków na własną rękę za pomocą plastrów. Silne kwasy zawarte w plastrach sprawiają, że skóra zaczyna się macerować, niszcząc także zdrową tkankę otaczającą odcisk. Rdzeń, znajdujący się w centrum zrogowacenia, zazwyczaj pozostaje na miejscu.

Badanie stóp – jeśli zmiany systematycznie powracają, może to świadczyć o obecnych wadach stóp. Powstające na skórze zgrubienia i zrogowacenia skóry świadczą o nadmiernym ucisku tego miejsca stopy. Na podstawie badania fizjoterapeuta może zalecić noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Indywidualne wkładki korygujące – korekty stosowane we wkładkach mają na celu odciążenia miejsc, w których jest nadmierny ucisk.

Stopy po pięćdziesiątce: wrastające paznokcie

- Osobom w późniejszym wieku może być trudno samodzielnie prawidłowo zadbać o płytkę paznokcia, która w wyniku nieprawidłowego skracania czy za ciasnych butów może zacząć wrastać. Na początku ból nie jest wyraźny i przypomina dyskomfort przy noszeniu za ciasnych butów. Paznokieć zaczyna rosnąć w niewłaściwym kierunku i skręca ku wałom paznokciowym, podrażniając je – wyjaśnia podolog Sylwia Śląskiewicz.

Jak zapobiegać i leczyć wrastające paznokcie w starszym wieku?

Właściwe skracanie paznokcia - na prosto, bez nadmiernego zaokrąglania brzegów, które należy jedynie wygładzić pilnikiem, tak by nie pozostawić ostrych krawędzi.

Pedicure podologiczny – jeśli pochylanie się sprawia nam trudność, warto umówić się na skracanie paznokci do podologa.

Korekta paznokcia u podologa - jeśli wrastanie paznokcia dopiero się rozpoczęło, specjalista może spróbować tzw. tamponowania. Pomiędzy wałem paznokciowym a płytką podolog umieszcza opatrunek lub włókninę, które zminimalizują powstałe podrażnienie. W przypadku wyraźnego stanu zapalnego, podolog może założyć na paznokieć specjalną klamrę ortonyksyjną, która przez kilka miesięcy będzie wyciągać i prostować płytkę. Może być ona plastikowa, silikonowa lub metalowa. Żadna z nich nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu.

Stopy po pięćdziesiątce: paluch koślawy (haluks)

Paluch koślawy jest deformacją przodostopia i śródstopia, która można dojrzeć gołym okiem pod postacią wystającej i zaczerwienionej narośli w okolicy stawu palucha i skrzywienia palucha. Występowaniu haluksa sprzyjają wady stóp jak płaskostopie poprzeczne, ale również stopa Mortona, koślawość stawu skokowo-piętowego oraz nadmierna ruchomość stawów (hipermobilność konstytucjonalna).

- Paluch koślawy z początku może dostarczać nieznaczne dolegliwości bólowe, ale nieleczony, może dać o sobie znać na jesień życia, gdy ból może utrudniać codzienne poruszanie się – wyjaśnia Karolina Grzywacz, fizjoterapeuta z FootMedia Kliniki Zdrowej Stopy.

Jak zapobiegać pogłębianiu się haluksów w starszym wieku?

Badanie stóp – jest pierwszym krokiem, który pozwoli określić stopień i przyczynę deformacji i dobrać odpowiednie metody, które zapobiegną pogłębieniu się wady oraz poprawią komfort chodzenia.

Terapia funkcjonalna palucha – może ją zalecić fizjoterapeuta po badaniu stóp. Polega na manualnej mobilizacji stawów stopy przez terapeutę i rozciąganiu przykurczonych mięśni. Podczas wizyty specjalista dobiera odpowiednie ćwiczenia, które mają na celu wzmocnienie osłabionych mięśni i relaksację tych zbyt mocno napiętych.

Kinesiotaping – czyli oklejenie stopy elastycznymi taśmami, które utrzymują palucha w jego prawidłowej osi i stymulują do pracy mięśnie odpowiedzialne za jego odwodzenie. Muszą być jednak odpowiednio założone. Fizjoterapeuta uczy pacjenta robić to samodzielnie.

Indywidualne wkładki korygujące - zaprojektowane i wykonane na podstawie kompleksowego badania stóp stymulują stopę do prawidłowej pracy, odciążają bolesne miejsca i poprawiają komfort chodzenia.

Stopy po pięćdziesiątce: ostroga piętowa

Ostroga piętowa to wyrostek kostny (narośl kostna), który powstaje pod wpływem mikrourazów, jakich doznaje pięta. Nie jest on jednak odpowiedzialny za odczuwanie bólu. Właściwą przyczyną jest stan zapalny rozcięgna podeszwowego przyczepiającego się do kości piętowej.

- Za pojawienie się stanu zapalnego mogą być odpowiedzialne wrodzone wady budowy stóp (lub nawet tylko jednej z nich). Szczególnie narażone są osoby z wysokim podbiciem stopy, czyli z tzw. "stopą wydrążoną". Ale tak naprawdę to każda wada stóp może doprowadzić do pojawienia się ostrogi piętowej, ponieważ wpływa na zmianę prawidłowego wzorca chodu i nieprawidłową pracę stopy – tłumaczy Karolina Grzywacz, fizjoterapeuta z FootMedica.

Jak zapobiegać powstawaniu ostrogi piętowej w starszym wieku?

Badanie stóp – pozwoli określić wadę w budowie stopy i dobrać odpowiednie wkładki, które będę minimalizować ryzyko pojawienia się stanu zapalnego.

Indywidualne wkładki korygujące – wada zniekształca prawidłowy chód, na czym mogą ucierpieć nie tylko stopy, ale także kolana czy kręgosłup. Fizjoterapeuta może zalecić samodzielne ćwiczenia, terapię manualną lub noszenie indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Masaż mięśni łydek – warto masować łydki po długim staniu i chodzeniu, a szczególnie po intensywnym wysiłku fizycznym. Można użyć w tym celu małego rollera. Masaż powinien trwać od 5 do 10 minut.

Unikanie gwałtownych zmian wysokości obcasa – chodzenie w wysokich szpilkach powoduje skrócenie rozcięgna podeszwowego. Zanim zmienimy buty na zupełnie płaskie, należy najpierw dokładnie rozmasować rozcięgno, np. za pomocą małej piłeczki – golfowej lub kauczukowej. Idealnym rozwiązaniem byłoby zrezygnowanie z butów na wysokim obcasie, zwłaszcza w czasie zaostrzenia objawów i silnych dolegliwości bólowych, a masaż rozcięgna podeszwowego powinien być wykonywany regularnie.

Sylwia Śląskiewicz
Sylwia Śląskiewicz, podolog z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy
Podolog, licencjonowany kosmetolog, certyfikowany refleksolog z FootMedica. Specjalizuje się w zaburzeniach w obrębie stóp, współpracowała ze specjalistami zajmującymi się stopą cukrzycową, w FootMedica współpracuje z fizjoterapeutami, dzięki czemu kompleksowo zajmuje się stopami pacjentów.
Karolina Grzywacz
Karolina Grzywacz, fizjoterapeuta z FootMedica Klinika Zdrowej Stopy
Fizjoterapeuta, ukończyła dwie specjalizacje - psychomotorykę oraz świadomość ciała - metody wspomagające rozwój, skoncentrowane zarówno na dzieci jak i dorosłych. Jej obszarem zainteresowania jest podologia ortopedyczna, czyli diagnostyka i leczenie stóp u dzieci i dorosłych.