Najważniejsze zasady pielęgnacji stóp zimą

2014-01-02 13:58

O stopy warto dbać nie tylko latem, kiedy wystawiamy je na widok publiczny. Pielęgnacja stóp jest ważna także podczas zimniejszych pór roku. Kilka chwil poświęconych stopom sprawi, że będą gładkie, miękkie i nie będą się nadmiernie pocić. Oto sposoby na piękne, zadbane stopy zimą.

Najważniejsze zasady pielęgnacji stóp zimą
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Usuwanie nadmiaru naskórka
  2. Pielęgnacja suchej skóry
  3. Sposób na pękające pięty
  4. Nadmierna potliwość stóp

Zima to dla stóp ciężka pora roku. Ciepłe skarpety i buty chronią wprawdzie przed zimnem, ale ciasno opinając nogi, pozbawiają je dostępu świeżego powietrza, a co za tym idzie sprawiają, że nasze stopy pocą się bardziej niż zwykle. Postaraj się, by twoje stopy zyskały jak najlepszą formę. Nie jest to wcale trudne ani czasochłonne. Wystarczy, że na co dzień będziesz przestrzegać 4 podstawowych zasad.

Usuwanie nadmiaru naskórka

Zimą, gdy nosimy ciężkie, ocieplane buty, a stopy na przemian mrozimy i przegrzewamy, naskórek rogowacieje i staje się zbyt gruby. Najlepiej pozbyć się nadmiaru naskórka regularnie pielęgnując stopy. Zacznij od kąpieli zmiękczającej dla stóp. Raz w tygodniu przygotuj kąpiel dla stóp z ciepłej wody z dodatkiem oliwy, soli do kąpieli, olejków nawilżających lub środków antyseptycznych dostępnych w sklepach z ortopedycznym obuwiem lub drogeriach zielarskich. Po kilkunastu minutach moczenia stóp zabierz się za usuwanie naskórka. Do tego przyda się tarka do stóp z oczkami, tarka z papierem ścierającym lub peeling do stóp. Traka z oczkami jest znacznie mocniejsza i bardziej inwazyjna, dlatego nie zawsze wolno ją stosować. Znacznie bezpieczniejsza jest targa z papierem ścierającym lub mocny peeling.

Podstawowym błędem popełnianym przez nadgorliwych jest zbyt częste i zbyt mocne likwidowanie naskórka. Taka praktyka przynosi odwrotny efekt. Zbyt często usuwany naskórek, narasta w szybszym tempie, a przerwana w efekcie mocnego tarcia skóra jest podatna na grzyby i bakterie. Dlatego najlepiej zachować umiar. Usuwaj naskórek regularnie, średnio raz na tydzień lub półtora tygodnia, nie częściej. Efekty takich zabiegów zauważysz bardzo szybko.

Pielęgnacja suchej skóry

Już gładkie i miękkie stopy trzeba odpowiednio odżywić i nawilżyć. Większość kremów, którym stawia się takie właśnie zadania, przez 24 godziny wygładza, nawilża i odżywia stopy, pojędrnia ich skórę. Zabieg wykonuj codziennie wieczorem

    Sposób na pękające pięty

    Gdy twoje pięty mają tendencję do pierzchnięcia i pękania, a w dodatku naskórek na pięcie narasta w tempie ekspresowym, codziennie po wieczornym myciu wetrzyj w stopy krem zmiękczający. W jego składzie znajdziesz np. olejek jojoba, awokado, wyciąg z ziela szałwii lekarskiej. Do pięt wyjątkowo twardych i szybko pękających warto zastosować maść i krem na bazie łoju jelenia, wosku pszczelego, parafiny, oleju migdałowego.

    Nadmierna potliwość stóp

    Przed włożeniem skarpet czy rajstop spryskaj je dezodorantem lub posłuż się zasypką. Preparaty dostępne na rynku odświeżają i długo chronią stopy przed przykrym zapachem, zazwyczaj zawierają też składniki antybakteryjne. Warto też zadbać o buty. By nie przenikał do nich przykry zapach potu, trzeba je zmieniać co 4 godziny albo stosować spray do butów, który likwiduje przykry zapach i działa przeciwgrzybicznie.