Leczniczy pedicure - na czym polega i jakie daje efekty?

2020-06-20 14:22 Grażyna Bruzik | Konsultacja: Joanna Kalbarczyk, mistrzyni Polski w leczniczej pielęgnacji dłoni i stóp

Leczniczy pedicure poradzi sobie z takimi przypadłościami jak bolesne problemy stóp, odciski, modzele, nagniotki czy wrastające paznokcie. Wykwalifikowana kosmetyczka wykona pedicure leczniczy i podpowie, jak dbać o stopy. Przeczytaj, na czym polega i jakie daje efekty ten zabieg - odpowiedzi udziela nam Joanna Kalbarczyk, mistrzyni Polski na Pierwszych Mistrzostwach w Specjalistycznej Pielęgnacji Stóp.

Leczniczy pedicure przyda się zwłaszcza osobom, u których problemy ze stopami są uwarunkowane genetycznie. Niektórzy mają tendencje do odcisków, modzeli, paznokci wrastających (np. paznokcie rurkowate) i muszą, oprócz systematycznych wizyt kontrolnych w gabinecie, poświęcać pielęgnacji stóp dużo czasu i na co dzień. Leczniczy pedicure to skuteczny rodzaj profilaktyki chorób stóp.

Spis treści:

  1. Na czym polega leczniczy pedicure?
  2. Czy leczniczy pedicure boli?
  3. Jakie efekty daje leczniczy pedicure?
  4. Kto powinien zgłosić się na leczniczy pedicure?

Dlaczego zdrowe stopy są takie ważne?

Joanna Kalbarczyk: To nie tylko aspekt estetyczny i dobre samopoczucie. Zmęczone i obolałe źle wpływają na stan naszych stawów, kolan i kręgosłupa. Jeżeli na stopie mamy bolesne otarcia, to chodząc, przekrzywiamy ją i koślawimy, by uniknąć bólu – w efekcie nienaturalnie obciążamy kręgosłup i stawy. O nogi trzeba dbać tak samo jak o każdy inny narząd. W razie problemu należy zdecydować się na pedicure leczniczy.

Na czym polega leczniczy pedicure?

JK.: Pedicure leczniczy to nic innego jak pedicure pielęgnacyjny poszerzony o usunięcie odcisków, modzeli lub też założenie klamry na wrastające paznokcie. Pod tym pojęciem kryje się również rekonstrukcja uszkodzonych paznokci, a także pomoc w leczeniu grzybicy. W tym ostatnim przypadku leczenie odbywa się we współpracy z lekarzem i jest kilkuetapowe.

Konieczne jest wówczas nie tylko stosowanie leków doustnych, ale też usunięcie zmian grzybiczych. Następnie nakłada się na paznokieć specjalny bakteriobójczy żel, który zapobiega wrastaniu paznokcia i jednocześnie służy do rekonstrukcji płytki. Czas trwania poszczególnych zabiegów jest uzależniony od indywidualnych problemów, jednak wraz z pełnym pedikiurem kosmetycznym zajmuje ok. godziny, czasem półtorej.

Czytaj też:

Czy leczniczy pedicure boli?

JK.: Ależ skąd! Założenie klamry na wrastający paznokieć jest bezbolesne. Dziś nie wyrywa się już takich paznokci, jak to czyniono dawniej. Zrywanie paznokci bez podejmowania innych rozwiązań traktowane jest jako błąd w sztuce. To samo dotyczy odcisków – specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości (np. wysokoobrotowa frezarka zamiast tradycyjnej tarki do ścierania lub żyletki) ma za zadanie usunięcie stwardniałej skóry w taki sposób, by klient nie odczuwał najmniejszego dyskomfortu.

Poza tym poważniejsze zgrubienia usuwa się etapami – podczas dwóch, czasem kilku wizyt. Jeżeli klient ma taką potrzebę, może otrzymać znieczulenie. Do tego jednak potrzebny jest lekarz. Osobiście uważam, że nie warto decydować się na taki zabieg. Fachowy personel poradzi sobie z poważnymi problemami naprawdę bezboleśnie.

Jakie efekty daje leczniczy pedicure?

JK.: Na pewno niezależnie od problemów – nawet w przypadku wrastającego i zaognionego paznokcia, tuż po założeniu klamry – odczuwana jest natychmiastowa ulga. Tak samo jest przy usuwaniu bolesnych modzeli lub odcisków. W poważniejszych przypadkach jeden zabieg nie wystarczy, czasem konieczna jest wizyta kontrolna lub kilka wizyt w gabinecie.

Kto powinien zgłosić się na leczniczy pedicure?

JK.: Przede wszystkich osoby mające problemy ze stopami, a więc w pierwszej kolejności cukrzycy (neuropatia cukrzycowa prowadząca do urazów, a dalej do amputacji) – w tych przypadkach zaniedbania mogą doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, a także osoby z nadwagą.

Na swoje stopy szczególną uwagę powinny też zwrócić kobiety w ciąży. W tym czasie następuje u nich nagły przyrost wagi ciała, przy jednoczesnym powiększeniu stopy o jeden, czasem dwa rozmiary. W takiej sytuacji nietrudno o uszkodzenia, otarcia, a nawet poważniejsze zmiany.

Na leczniczy pedicure powinny się też zgłaszać osoby zaniepokojone takimi problemami, jak obrzęki wokół paznokcia, wrastanie płytki, niegojące się, sączące otarcia lub ranki, odciski, bolesne albo pękające pięty, zmiany w kolorze bądź strukturze płytki paznokciowej.

Jak wybrać gabinet, który oferuje leczniczy pedicure?

JK.: Ogromne znaczenie ma sterylizacja narzędzi. Jest to niezwykle istotne, gdyż podczas zabiegu może dojść do pęknięcia skóry – nierzadko klienci przychodzą do salonu z zaawansowanym stanem zapalnym lub grzybicą. Narzędzia, których nie można wysterylizować, powinny być jednorazowe, tak samo jak reszta wyposażenia pomocniczego, a więc worki do wyściełania wanienki, ręczniki itp. Starannie wybierając gabinet, będziemy mieć pewność, że pomoc, jaką uzyskamy, będzie fachowa.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
anna brokman
|

ja swój pierwszy pedicur leczniczy wspominam bardzo nieprzyjemnie wiec go pominę, ale moja koleżanka poleciła mi day spa na kabatach, gdzie pani edyta zajęla sie moimi stopami. Przede wszystkim miałam źle opiłowane paznokcie i ona mi je spiłowała, i wycięła w taki sposób, że nic już nie wrasta - oczywiscie to sie stało po 3. wizytach, ale dzis nie wstydzę sie swoich stóp.. w shintai day spa pani edyta zrobiła mi też zabieg z kwasami na stopy i moje pięty od teraz mają gładką strukture. chyba tak naprawde w zabiegach tego typu potrzeba regurlnego odewiedzania podologa, teraz to wiem i pani edyta dba o moje stopy i moge ja polecić z czystym sumieniem.

Aśka
|

ja robiłam pedicure leczniczy i faktycznie widziałam bardzo dobre rezultaty ale nie chciałam musieć regularnie na niego wracać tylko szukałam czegoś dzięki czemu stopy w tak dobrym stanie utrzymam w domu,

ada
|

Robiliscie kiedys leczniczy pedicure? Ja natrafilam na fajny artykul

elka
|

Znalazłam ciekawy artykuł na temat skuteczności preparatów na wrastające paznokcie - tych, które można dostać w każdej aptece. Polecam Wam. Przeczytajcie go http://wrastajacypaznokiec...., bo szkoda wydawać kase na nieskuteczne środki.

Magda Zawiercie
|

Podolog Jan Cyrulik Żory najlepszy światowej klasy specjalista od stóp. Polecam, dojeżdżam do niego z Zawiercia ponad 100 km - warto. Czytajcie jego www. i zobaczcie zdjęcia co on potrafi, bylam zdziwiona teraz pełna podziwu dla niego. Magda

Krystian
|

W Zielonej Górze gdzie znajde taki dobry gabinet ?

Zawiedziona
|

Mi zabieg w Libramax nie pomógł. Zawiodłam się. Szkoda pieniędzy, pomógł chirurg. Kostka Arkady sprawdza się tylko przy małych wrośnięciach, u mnie nie powinni go robić, był już stan zapalny.

Nicola
|

no i mam problem, mamy sylwester a ja nie moge włożyć butów, które specjalnie kupiłam do sukienki! tak mnie palec boli z boku:((((((( co za ironia, pobolewał mnie już troche, ale nie do tego stopnia:( jestem z wawy i w nowym roku chyba bede musiala sie wybrac gdzies z tym, kto da namiar na tę Panią Elę z libramax?

Mat
|

Na wrastający paznokieć podologia jest genialnym wynalazkiem. Nic nie boli, a działa. Paznokieć jest już w porządku, jest normalny, jak reszta:)

kamila
|

ja polecam dobry gabinet podologiczny libramax w warszawie i Panią Elę