Jak dbać o skórki przy paznokciach?

2016-10-13 15:26

Skórki wokół paznokci narażone są na ciągłe urazy, dlatego często pękają i zadzierają się. Delikatna skóra wokół paznokci jest uszkadzana w trakcie nadmiernego wycinania, wysuszania i traktowania detergentami. Pielęgnuj skórę dłoni regularnie, aby ustrzec się powstawania bolesnych ran przy paznokciach. Najbardziej pomocne w walce z zadziorami są domowe kąpiele, peelingi i lecznicze okłady.

Jak dbać o skórki przy paznokciach?
Autor: Thinkstockphotos.com Pękanie i zadzieranie się skórek powoduje ból i dyskomfort. Dlatego tak ważne jest regularne zmiękczanie skóry wokół paznokci.

Spis treści

  1. Jak dbać o skórki paznokci, by się nie zadzierały?
  2. Jak pielęgnować suche i zadarte skórki?

Suche, zdzierające się skórki wokół paznokci mogą mieć wielorakie przyczyny. Często pojawiają się w wyniku zaniechania systematycznej pielęgnacji dłoni oraz zbyt agresywnego manicure. Powodować je może także niepoprawne wykonywanie manicure, czyli zbyt częste i głębokie wycinanie skórek wokół paznokci. Zadzieranie się skórek jest także efektem obgryzania paznokci.

Często skórki zaczynają wysuszać i zadzierać się w wyniku narażania dłoni na działanie szkodliwych czynników. Mowa tutaj o detergentach chemicznych, których używamy w domu lub pracy, a także o ekspozycji na skrajne temperatury i silny wiatr. U niektórych osób przyczyną mogą być naturalne skłonności do wysuszania się skóry, alergie lub choroby skóry takie jak atopowe zapalenie skóry czy egzemy. Zadzierające się skórki mogą być także symptomem niedoborów witamin A, E lub z grupy B.

Jak dbać o skórki paznokci, by się nie zadzierały?

  • Dieta - podstawą zdrowej kondycji i wyglądu skóry jest zbilansowana dieta oraz nawadnianie organizmu od wewnątrz, dlatego pamiętać trzeba o piciu wody oraz jedzeniu dużej ilości pełnych witamin warzyw.
  • Regularne kremowanie rąk – kontakt z wodą osłabia naturalny płaszcz hydro-lipidowy skóry. Po każdym myciu rąk posmaruj je lekkim kremem nawilżającym. Na noc nakładaj na dłonie bardziej treściwy krem odżywczy z mocznikiem.
  • Zabezpieczanie dłoni w czasie sprzątania – detergenty zawarte w środkach do sprzątania, także w płynie do mycia naczyń naruszają naturalną warstwę tłuszczu chroniącą skórę dłoni przed jej wysuszaniem. Gdy to możliwe ograniczaj kontakt dłoni z detergentami - do sprzątania i zmywania naczyń zakładaj gumowe rękawiczki.
  • Ochrona dłoni przed warunkami atmosferycznymi – intensywne słońce, mróz oraz wiatr także wysuszają skórę i mogą przyczyniać się do zadzierania się skórek. W okresie zimowym zawsze noś rękawiczki gdy wychodzisz na dwór.
  • Regularny manicure – co około 10 dni zrób manicure. Jeśli masz problem z zadzierającymi się skórkami zrezygnuj z ich wycinania cążkami. Zmiękczaj je za pomocą specjalnego płynu lub oliwki i odsuwaj drewnianym patyczkiem.
  • Od czasu do czasu zrób treściwą maseczkę odżywczą – zmieszaj po łyżeczce ulubionego kremu, olejku ze słodkich migdałów oraz miodu. Nałóż mieszankę na dłonie na 20 minut, a następnie zmyj bez użycia mydła. Dla lepszego efektu nałóż na dłonie bawełniane rękawiczki lub owiń je folią aluminiową. Wygenerowane w ten sposób ciepło wzmocni działanie składników odżywczych.­­­
Zdaniem eksperta
Joanna Kaczorowska - stylistka paznokci

Jak odżywić paznokcie i usunąć skórki?

Moje paznokcie są okropne. Skórki są suche i bardzo białe, a same paznokcie ciągle mocno się rozdwajają. Dopóki używam lakieru dobrze pokrywającego, to nic nie widać, ale bardzo rzadko maluję paznokcie. Co mam robić, żeby moje paznokcie były ładne? Czy pomagają na to jakieś odżywki?

Joanna Kaczorowska: Przede wszystkim raz w tygodniu należy namoczyć je na ok. 5-10 minut w letniej wodzie. Następnie na skórki nałóż preparat do usuwania skórek (dostępny w większości sklepów kosmetycznych), a jak zmiękną (po ok. 2 minutach) odsuń je patyczkiem. Jeśli preparaty zmiękczające nie będą skuteczne, należy wyciąć skórki cążkami. Opiłuj paznokcie według własnego uznania (najlepiej pilnikiem szklanym lub kamiennym). Ideałem byłoby po odsunięciu i zmiękczeniu skórek nałożenie oliwki, dzięki której paznokieć się wzmocni i nabierze połysku. Oliwkę należy dobrze wmasować w paznokcie i skórki, a jej pozostałości wytrzeć np. chusteczką. Następnie nałożyć na paznokieć odżywkę – w twoim przypadku do rozdwajających się paznokci. Zawsze na paznokciu powinien być jakiś wzmacniający podkład. Dopiero po takim zabiegu możemy położyć dowolnie wybrany kolor lub pozostać przy samej odżywce. Raz w miesiącu zastosuj kuracje tzw. „olejową”. Polega ona na zagrzaniu małej ilości oleju słonecznikowego lub oliwy z oliwek i moczeniu w nim paznokci - około 15 minut (olej nie może być gorący). Dzięki powyższym zabiegom paznokcie powinny stopniowo wracać do równowagi.

Jak pielęgnować suche i zadarte skórki?

Gdy pojawią się problemy ze skórkami, w pierwszej kolejności trzeba wprowadzić intensywną pielęgnację, która pomoże je podleczyć. Nie należy bagatelizować tego problemu, ponieważ w naruszoną skórę łatwo może wdać się stan zapalny. Kluczowe będzie nawilżanie oraz natłuszczanie uszkodzonej skóry. Warto zaopatrzyć się w dobry, intensywnie nawilżający krem z mocznikiem oraz oliwkę do paznokci. W ciągu dnia jak najczęściej wcierać w skórki oliwkę oraz kremować dłonie. Z pomocą przyjdą także domowe zabiegi, takie jak moczenie dłoni przez 10-15 minut w podgrzanym olejku, np. oliwie z oliwek, olejku jojoba czy oleju kokosowym. Możesz także zanurzyć dłonie w nawilżającej, wygładzającej kąpieli z podgrzanego mleka z dodatkiem miodu.

Posmaruj skórki bezbarwną pomadką nawilżającą, jeśli nie masz pod ręką specjalistycznego kremu.

Dbaj o skórki również w nocy. Grubą warstwę kremu lub olejku nałóż na dłonie, a następnie załóż na nie bawełniane rękawiczki. Zadarte skórki zaczną się dzięki temu goić, a skóra dłoni będzie gładka i nawilżona. W sytuacji gdy zadarte skórki przysparzają wiele bólu oraz długo się goją, na noc warto założyć opatrunek, który ochroni skórę przed mechanicznym pogłębianiem ranek.