Typ urody lato: makijaż i kolory ubrań dla pani lato

2018-08-13 17:22 Anna Sierant

Typ urody lato dominuje w Polsce - oznacza delikatność, przygaszone odcienie skóry, oczu, "mysie" włosy. Typ urody lato to także małe kontrasty pomiędzy barwami oczu, włosów, tonacją cery.

Spis treści:

  1. Typ urody lato: charakterystyka ogólna
  2. Typ urody chłodne lato: charakterystyka
  3. Typ urody chłodne lato: makijaż
  4. Typ urody chłodne lato: kolory ubrań
  5. Typ urody jasne lato: charakterystyka
  6. Typ urody jasne lato: makijaż
  7. Typ urody jasne lato: kolory ubrań
  8. Typ urody zgaszone lato: charakterystyka
  9. Typ urody zgaszone lato: makijaż
  10. Typ urody zgaszone lato: kolory ubrań

Typ urody lato to, obok wiosny, jesieni i zimy, jeden z typów urody wyróżnionych w latach 80. XX wieku przez amerykańską kosmetolożkę Carole Jackson. To rodzaj urody, który jest w Polsce jednym z dominujących - sprawdź, czym wyróżnia się typ urody lato.

Typ urody lato: charakterystyka ogólna

Typ urody lato zdecydowanie nie jest typem kontrastowym, w przeciwieństwie np. do typu urody zima. Gdyby spojrzeć na czarno-białe zdjęcia tych dwóch typów, u lata różnice miedzy włosami, oczami  a odcieniem cery byłyby minimalne, całość "zlewałaby się". Natomiast u zimy różnice byłyby bardzo wyraźne.

>>Zapoznaj się z charakterystyką wszystkich typów urody<<

Typ urody lato ma jasną, czasem naczynkową cerę (nigdy nie brązowawą, brzoskwiniową), oczy w przytłumionych, zgaszonych kolorach, nigdy nie krystalicznie niebieskie czy zielone.

Włosy osoby o typie urody lato są zazwyczaj "mysie", w odcieniach blondu - od jasnego do niemal brązowego. To bardzo słowiański typ urody.

Warto dodać, że samo lato dzieli się na trzy podkategorie: chłodne, jasne i zgaszone.

W tych kolorach typ urody lato wygląda najlepiej

typ-urody-lato-w-rodku.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Typ urody chłodne lato: charakterystyka

Chłodne lato jest najbardziej wyrazistym typem lata - to takie lato w pełni. Oczy chłodnego lata są najmniej "mętne" ze wszystkich lat, najczęściej niebieskie, szare, żeby nie powiedzieć stalowe. Typ urody chłodne lato ma najciemniejsze odcienie włosów ze wszystkich podtypów, jasny odcień skóry. To delikatny typ urody, który jednak nie posiada ciepłych akcentach i któremu nie do twarzy w ciepłych, wyrazistych barwach.

Znane kobiety o typie urody chłodne lato: Kate Middleton, Emily Blunt, Katy Perry

Typ urody chłodne lato: makijaż

Zdaniem eksperta
Katarzyna Pokonieczna, makijażystka

Pani chłodne lato powinna sięgać po matowe cienie do powiek w chłodnej tonacji. Mogą to być odcienie jasne, średnie i przygaszone, jak również intensywniejsze odcienie niebieskiego, lawendy i fioletu. Idealny podkład będzie w odcieniach chłodnych, beżowo-różowych bez domieszki żółci. Pastelowe, delikatne róże do policzków, łagodne pomadki i błyszczyki to idealny wybór.

Natalia Vodianova - chłodne lato

Typ urody chłodne lato: kolory ubrań

Zdaniem eksperta
Izabela Jakubczyk, stylistka

Tu widoczny jest przede wszystkim chłód. Chłodne lato ma w sobie więcej kontrastu niż pozostałe lata. Włosy są często blond bądź brązowe, mysie, popielate. Bez ciepłych refleksów. Oczy zimne, wodniste – szare, zielone, niebieskie, szaroniebieskie, szarozielone. Skóra ma odcień jasny, beżowy. Może być też różowawa albo "ziemista".

Ten typ także powinien zrezygnować z czerni (będzie wyglądać w niej blado i niezdrowo), za to może wybierać spośród takich kolorów jak: szarości, błękity, róże, fiolety, szmaragdy, pistacje, zimne beże. Te kolory muszą być chłodne, lekko poszarzałe, rozbielone.

Typ urody jasne lato: charakterystyka

Jasne lato bardziej niż słowiańską przypomina skandynawską urodę. Brak w nim kontrastów, zarówno oczy, cera, jak i włosy są jasne. Włosy - od jasnego do średniego blondu, cera jest porcelanowa, a oczy - szkliste, szarawe, rozmyte, w odcieniach szarości, niebieskiego. To najdelikatniejszy spośród wszystkich podtypów lata.

Znane kobiety o typie urody jasne lato: Cate Blanchett, Reese Whiterspoon, Naomi Watts

Typ urody jasne lato: makijaż

Zdaniem eksperta
Katarzyna Pokonieczna, makijażystka

Makijaż jasnego lata powinien być delikatny, subtelny i pastelowy. Tak samo delikatne powinny być róże do policzków, jak i pomadki w kolorze łososiowym i różowym. Idealne kolory cieni będą jasne, rozmyte i rozbielone. Dobrym kolorem dla jasnego lata będzie delikatny turkus lub jasny róż, najlepiej wyglądać będzie jednak szarość. Przy ciemniejszych, wieczorowych makijażach warto użyć granatu i ciemnej szarości zamiast czerni.

Anja Rubik: jasne lato

At the Spike Lee’s premier in Cannes. Post udostępniony przez Anja Rubik (@anja_rubik) Maj 14, 2018 o 12:43 PDT

Typ urody jasne lato: kolory ubrań

Zdaniem eksperta
Izabela Jakubczyk, stylistka

Typ urody jasne lato ma szkliste spojrzenie. Oczy mogą być niebieskawe, szarawe lub  zielonkawe. Włosy w kolorze od jasnego do ciemnego blondu. Kolory lata to te najbardziej rozbielone i pastelowe. Jasne lato ma w sobie też cechy wiosny, może pożyczać też barwy z palety wiosennej.

Jasne lata powinny pozbyć się z szafy czerni. Zamiast tego latom proponuje się szarości (jasne, melanżowe, dresowe), miętę, lawendę, stalowe błękity, chłodną (rozbieloną) zieleń, piaskową żółć, beże i ecru, koral, malinową czerwień.

Typ urody zgaszone lato: charakterystyka

Najmniej wyrazisty wśród wszystkich typów lata: skóra zgaszonego lata jest ziemista, włosy mają trudny do określenia kolor - w odcieniach stłumionego "mysiego" blondu. Oczy mają dużo odcieni szarości, jeśli są niebieskie czy zielone, najczęściej towarzyszy im właśnie szare "rozmycie". Zgaszone lato może też mieć piwne oczy. W Polsce wiele kobiet ma ten typ urody, dlatego nazywa go "nijakim", jednak w krajach, w których dominują inne typy urody, budzi zachwyt.

Znane kobiety o typie urody zgaszone lato: Adele, Sarah Jessica Parker, Jennifer Aniston

Typ urody zgaszone lato: makijaż

Zdaniem eksperta
Katarzyna Pokonieczna, makijażystka

Dla zgaszonego lata idealne będą kolory stonowane i niejaskrawe. Pastele, zgaszone cienie do powiek, łagodne pomadki na ustach w kolorach nude i róż, to idealny makijaż dla przydymionego lata. Należy unikać intensywnych barw, za to te "zakurzone" będą jak znalazł. Kolory, które podkreślą ten typ urody, to pudrowe i przybrudzone róże, beże, błękity, szarości, fiolety i zielenie.

Kate Moss: zgaszone lato

Typ urody zgaszone lato: kolory ubrań

Zdaniem eksperta
Izabela Jakubczyk, stylistka

Ten typ nie ma w sobie kontrastu. Ze wszystkich lat to jego barwy są najbardziej rozmyte, wyszarzałe. Czasami mylony jest z jesienią.

To jednolity typ urody – kolor włosów, oczu, skóry zlewa się jak gdyby w jedną całość. Dlatego kolory ubrań chłodnego lata są jakby pozbawione energii, miękkie, rozmyte: stonowane błękity, lawenda, przybrudzone granaty i fiolety, szarości, pudrowy róż, morska zieleń.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE