Róż do policzków: rodzaje. Jak dobrać i nakładać róż?

2019-04-04 12:00

Róż do policzków pozwala podkreślić naturalny kolor cery i wyregulować kontury twarzy. Jak nakładać ten kosmetyk, by efekt był zadowalający? Jak dobrać odpowiedni róż do policzków i jakie są ich rodzaje? Sprawdź w poniższym tekście!

Róż do policzków: rodzaje. Jak dobrać i nakładać róż?
Autor: gettyimages.com W jednym różu do policzków może się znajdować nawet 100 różnych pigmentów.

Spis treści

  1. Róż do policzków: historia
  2. Róż do policzków: jak go nakładać?
  3. Róż do policzków: jak dobrać jego kolor?
  4. Róż do policzków: jak go dobrać?
  5. Róż do policzków: rodzaje

Róż do policzków dodaje twarzy energetycznego, a czasem nawet filuternego wyglądu. W historii bywał obowiązkowy, ale też surowo zakazany. Teraz obok czerwonej szminki stał się nieodłącznym elementem stylu paryżanek. Czy łatwo wybrać idealny róż do policzków? Jak nie zniszczyć makijażu, wybierając nieodpowiedni dla siebie róż? Przeczytaj wszystko, co trzeba wiedzieć o różu do policzków.

Róż do policzków: historia

Zanim wynaleziono kosmetyczny róż do policzków, mieszkańcy Starożytnego Egiptu i Grecji do barwienia policzków używali truskawek oraz owoców morwy. W Europie w tej samej roli występował burak, malina oraz sok z konwalii majowej. Popularnym sposobem na osiągnięcie rumieńców było podszczypywanie policzków, które oczywiście starczało na maksymalnie kilkanaście minut (wystarczy, żeby zrobić kilka dobrych zdjęć, prawda?).

W czasach Średniowiecza rumieńce miały bardzo złe konotacje. Kojarzyły się z nieczystymi myślami i rubasznością, a pożądana była porcelanowa blada, nieskazitelna cera. Rumieńce oraz ciemniejszy odcień świadczyły o pochodzeniu z biednej części społeczeństwa, tej pracującej w polu i zmuszonej do wysiłku fizycznego. Róż kosmetyczny wrócił do łask około XVII wieku, kiedy zaczęto smarować policzki niebezpiecznym dla zdrowia ołowiem. Później razem z rozwojem makijażu i coraz większą swobodą artystycznego wyrazu, róż do policzków na stałe zagościł w kosmetyczce.

Czy warto nakładać róż do policzków?

Obecnie różowe policzki są synonimem zdrowej cery i organizmu pełnego wigoru. Podkreślają kształt twarzy, a już razem z bronzerem tworzą po prostu duet idealny. Róż do policzków sprawia, że makijaż staje się kompletny. W kryzysowym momencie, jeśli nie masz różu na podorędziu, możesz zastąpić go swoją różową, a nawet czerwoną szminką i rozetrzeć palcami.

Róż do policzków: jak go nakładać?

Przede wszystkim warto pamiętać, że policzki inaczej niż oczy czy usta nie stanowią najmocniejszego elementu makijażu, dlatego trzeba nakładać róż z umiarem. Szczególnie w przypadku makijażu wieczorowego należy ograniczyć aplikację różu do minimum, by nie odwracać uwagi od efektownie umalowanego oka czy mocno zaakcentowanych ust. W makijażu dziennym można nałożyć odrobinę więcej różu, by skóra wyglądała na świeższą i bardziej wypoczętą.

Aplikując róż należy pamiętać, by się nie uśmiechać. Podczas uśmiechu podnoszą się policzki, więc jeśli wtedy nałożymy róż, jego linia obniży się, gdy przestaniemy się uśmiechać. Róż nakładaj zawsze na zakończenie makijażu. Kremowy rozprowadź palcami, a potem przypudruj. Sypki lub w kamieniu nanoś skośnie ściętym pędzlem na przypudrowaną już twarz – najpierw nabierz róż, potem otrzep pędzel o brzeg dłoni.

Kosmetyku nie może być na twarzy za dużo, zacznij więc nakładanie od skroni, tak by najgrubsza warstwa została pod linią włosów. Pamiętaj, żeby rozetrzeć kontury – miejsca muśnięte różem nie powinny wyraźnie się odcinać. Jeśli przesadzisz z ilością kosmetyku, zbierz nadmiar gąbką do podkładu lub mocniej się przypudruj.

Róż do policzków: jak dobrać jego kolor?

W przypadku różu na pierwszym miejscu jest dobór właściwego koloru i odcieniu. Świadomość tego, czy dla twojego typu urody odpowiednia jest brzoskwinia, czy wiśnia to podstawa. Źle dobrany kolor będzie nienaturalnie odstawał od reszty makijażu i łatwo zostanie zdekonspirowany jako fałszywy rumieniec.

Podczas wizyty w sklepie umieść róż we wnętrzu dłoni i sprawdź, czy ma kolor zbliżony do zaróżowionych opuszków twoich palców. Tym sposobem znajdziesz idealnie pasujący, naturalny odcień. Nie ma idealnego rozwiązania na wybór koloru. Brunetkom o porcelanowej cerze i niebieskich oczach może pasować delikatnie malinowy róż, ale już tym o brzoskwiniowym odcieniu skóry ten bardziej pomarańczowy.

Zwróć uwagę właśnie na kolor swoich ust lub odcień szminki, którą malujesz się na co dzień, kolor oczu, kolor włosów, kolor cery – przy wyborze różu do policzków uwzględnij najlepiej wszystkie te czynniki. Warto, ponieważ kolor różu wystarczy dobrać raz, a dobrze. Na czas, kiedy twoja skóra jest opalona możesz sięgnąć po ciemniejszy odcień tego samego koloru co zazwyczaj.

Róż do policzków: jak go dobrać?

Kiedy odnajdziesz kolor różu niczym stworzony dla twoich policzków, możesz wybrać rodzaj, który najbardziej odpowiada ulubionym makijażowym zwyczajom. Jeśli masz skłonność do alergii, na pewno bezpiecznie będzie sięgnąć po wcześniej przetestowaną na skórze markę kosmetyków.

Ceny różów do policzków zaczynają się od 10 zł, ale w ekskluzywnych drogeriach do kupienia są nawet róże za 300 zł. Kosmetyk ten, podobnie jak inne pigmenty, starcza na długo i zwykle jest bardzo wydajny, więc nie trzeba na nim oszczędzać. Istotne, żeby trzymał się na skórze przynajmniej kilka godzin oraz dobrze współgrał z twoim pudrem i podkładem.

Róż do policzków: rodzaje

Róż w kamieniu (w pudrze) to najbardziej popularny i najczęściej spotykany na sklepowych półkach róż. Kosmetyk działa analogicznie jak puder w kamieniu i należy nakładać go pędzlem o skośnym kształcie przeznaczonym właśnie do różu lub bronzera. Niezaprzeczalną zaletą różu w kamieniu w stosunku do pozostałych rodzajów jest to, że w przypadku nałożenia zbyt dużej ilości kosmetyku, można szybko zetrzeć go chusteczką. Najlepiej trzyma się na upudrowanej skórze.

Róż w sztyfcie zdobywa coraz większą popularność ze względu na swoją wyjątkową wygodę. Wygląda jak szminka i działa podobnie, jednak przeznaczony jest do malowania policzków. Jego zaleta to łatwość osiągnięcia precyzji w wykonaniu makijażu oraz to, że obejdzie się bez pędzla. Można go wrzucić do torebki i dodać twarzy wigoru w dowolnym momencie dnia.

Róż w kremie charakteryzuje się wyjątkową trwałością. Można nakładać go palcem na "gołą" skórę muśnięta jedynie kremem. Jego użycie wymaga dokładności i pewnej wprawy. To ulubieniec paryżanek, ponieważ nadaje wyrazisty, a jednocześnie naturalny efekt.

Róż sypki najczęściej ma postać mineralnego proszku. Wymaga użycia pędzla, ale charakteryzuje go duża trwałość. To ciągle najmniej popularna forma różu, przez co wcale nie tak łatwo znaleźć go w drogerii.

Co się kryje w różu do policzków?

Współczesny róż do policzków to czasem nawet 100 różnych pigmentów połączonych w jeden kosmetyk w celu uzyskania właściwego odcienia. Skład kosmetyku zależy od rodzaju różu, więc będzie inny dla różu w kremie i np. różu w kamieniu. Każdy róż zawiera składniki rozcieńczające pigment, konserwujące kosmetyk, a także zapewniające odpowiednie krycie skóry i przyczepność, jak np. talk, tlenek cynku, tlenek tytanu, kwas stearynowy, silikon.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza