Pink Lips Challenge: na czym polega? Dlaczego kobiety biorą w nim udział?

2019-01-22 14:21 Anna Sierant

Pink Lips Challenge to wyzwanie, która polega na pomalowaniu ust różową szminką i umieszczeniu zdjęcia z odpowiednim hashtagiem w internecie. Bez wątpienia jest to więc zabawa, ale jej cel jest szczytny - sprawdźcie, o co dokładnie chodzi!

Tegoroczny Pink Lips Challenge to już trzecia odsłona tego wyzwania. Do tej pory na Instagramie umieszczono ponad 600 zdjęć z hashtagiem #pinklipschallenge, a liczba ta ciągle rośnie.

Pink Lips Challenge: o co chodzi?

Akcja związana jest z Europejskim Tygodniem Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, który wystartował 21 stycznia. Rak szyjki macicy to drugi, po raku piersi, najczęściej występujący nowotwór u kobiet. Niestety, w Polsce śmiertelność spowodowana tą chorobą jest bardzo wysoka - codziennie rak wykrywany jest u 10 osób, 5 z nich umiera. Tymczasem zmiany w komórkach macicy, jeśli zostaną wcześnie wykryte, można skutecznie wyleczyć.

Pink Lips Challenge: nie zapominaj o profilaktyce

Podstawę diagnostyki w raku szyjki macicy stanowi cytologia. Należy ją wykonywać nie rzadziej niż raz na 3 lata, jeśli wyniki są prawidłowe bądź - w przypadku nieprawidłowości - częściej, według zaleceń lekarza. To tym bardziej ważne, że rak szyjki macicy przebiega często bezobjawowo.

Pink Lips Challenge ma więc zwrócić uwagę na to, jak ważna jest profilaktyka - że lepiej zapobiegać niż leczyć, co w przypadku raka szyjki macicy często równoważne jest nie tylko z zachowaniem zdrowia, ale i życia.

Czytaj też:

Wygrałam z rakiem szyjki macicy: poznaj historię pacjentki

Oto najczęstsze choroby szyjki macicy

Wirus HPV: budowa, choroby, drogi zakażenia

W wyzwaniu Pink Lips Challenge można brać udział poprzez media społecznościowe, w których dostępna jest opcja dodawania hashtagów przy zdjęciach. Wystarczy zrobić selfie i tym samym przyczynić się do zwiększenia świadomości na temat leczenia i profilaktyki raka szyjki macicy. Wskazane jest również, by przy zdjęciu napisać kilka zdań o samej akcji, swoim w niej udziale.

Pink Lips Challenge trwa do 27.01.2019 - wtedy też kończą się obchody Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. 

Akcja organizowana jest przez studentów należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.  

- Wierzymy, że nasze działania przynoszą pozytywne zmiany. W ubiegłych latach dotarliśmy do ponad miliona kobiet w całej Polsce i otrzymaliśmy kilkaset zdjęć z kobiet z charakterystycznie pomalowanymi na różowo ustami – symbolem Pinki Lips Project. Otrzymaliśmy wsparcie m.in. od Katarzyny Tusk, Natalii Gackiej, Retrofem, Kosmostolog, Rockagirl, Lelci. Od dawna wspierają nas również liczne fundacje oraz stowarzyszenia, a także lekarze ginekolodzy w całej Polsce – tłumaczy Maria Malarska, koordynatorka PINK LIPS PROJECT 2019.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE