Woda brzozowa na włosy i skórę. Poznaj przepisy na domowe kosmetyki

2022-04-04 8:34

Woda brzozowa to używany w kosmetyce roztwór soku z brzozy i alkoholu etylowego. Znana jest od dawna ze swoich właściwości pobudzających porost włosów. Dowiedz się, jakie właściwości kosmetyczne ma woda brzozowa i jak stosować ją na skórę i włosy.

zbliżenie na wodę brzozową
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Kosmetyczne zastosowanie wody brzozowej
  2. Przepisy na domowe kosmetyki z wody brzozowej
  3. Skład wody brzozowej
  4. Właściwości wody brzozowej - stosowanie na włosy i skórę

Woda brzozowa to roztwór soku brzozowego i alkoholu etylowego. Jest produkowana przemysłowo, można też ją zrobić w domu. Nazwy woda brzozowa i sok z brzozy często używane są zamiennie, warto jednak rozróżniać te dwa płyny.

Czysty sok brzozowy kwaśnieje po 3-4 dniach, alkohol zabezpiecza jego świeżość i zachowuje jego zdrowotne i odżywcze właściwości. Woda brzozowa nie jest przeznaczona do spożycia, chociaż w czasach PRL służyła jako alkoholowy napitek dla zdesperowanych. Stosuje się ją głównie na włosy oraz cerę – jako wcierki i toniki.

Sok z brzozy to ekstrakt ze składników odżywczych transportowanych od korzeni drzewa, aż po pąki i liście. Sok należy zbierać wiosną, kiedy drzewo zaczyna potrzebować tych składników do intensywnego rozwoju ulistnienia i pień jest nasiąknięty płynem.

Po wwierceniu się w pień i włożeniu w otwór rurki lub lejka, w ciągu doby z drzewa wypłynie ok. 1,5 litra soku. Tak pozyskany sok można pić - jest niskokaloryczny, lecz słodki dzięki zawartości ksylitolu. Pomaga na problemy z układem moczowym, obniża cholesterol, a nawet wspomaga walkę z nowotworami.

Kontrola poziomu cholesterolu

Kosmetyczne zastosowanie wody brzozowej

Ze względu na zawartość alkoholu, należy obserwować efekty stosowania wody brzozowej i przerwać jej stosowanie w przypadku nadmiernego przesuszenia skóry. Stosując wodę brzozową jako wcierkę na skórę głowy, unikaj jej kontaktów z włosami. Delikatnie wmasuj preparat opuszkami palców w skórę i pozostaw bez spłukiwania na noc lub co najmniej na kilka godzin.

Można eksperymentować z użyciem wody, stosować ją przed myciem lub po myciu, a nawet na drugi dzień po myciu włosów. Stosując wodę brzozową raz na dwa dni, efektów w postaci nowych włosków możesz się spodziewać po miesiącu.

Wodę brzozową na cerę stosować można również jako tonik do regularnego przemywania skóry lub stosować jako okład na miejsca problematyczne np. piegi i przebarwienia. Buteleczka klasycznej wody brzozowej kosztuje ok. 5 zł i powinna starczyć na miesiąc. W drogeriach i aptekach można kupić też kosmetyki z zawartością soku z brzozy oraz suplementy diety z betuliną.

Wodę brzozową można zrobić samemu w domu: 100 g suszonych liści brzozy zalej 100 ml mocnego alkoholu (powyżej 60%), przelej do ciemnej butelki i odstaw w chłodne miejsce. Woda brzozowa gotowa będzie po 10 dniach, co kilka dni butelkę należy wstrząsnąć i odcedzić płyn.

Przepisy na domowe kosmetyki z wody brzozowej

Napary i toniki z liści i pączków brzozy stosowane są w domowej kosmetyce od wielu lat. W szczególności pączki przepełnione są składnikami odżywczymi. Należy zbierać je wiosną – od końca marca do połowy kwietnia. Jeśli chcesz używać ich jako bazy naturalnych kosmetyków przez cały rok, ususz je, a następnie rozdrobnione, ususzone pączki wykorzystaj do zrobienia naparu. Sam napar nie jest trwały i możesz przechowywać go najwyżej przez 3 dni.

Przepis na tonik z liści lub pączków brzozy

Garść liści lub pączków brzozy zalej 250 ml gorącej wody. Parz pod przykryciem przez 30 min, następnie odcedź i przelej do szklanej butelki.

Przepis na płukankę do włosów z liści lub pączków brzozy

Do wykonania płukanki będziesz potrzebować dwa razy więcej składników, niż w przypadku toniku. Postępuj z nimi tak samo – parz przez 30 minut, następnie odcedź. Płucz włosy naparem po umyciu i dokładnym spłukaniu szamponu.

Warto wiedzieć

Skład wody brzozowej

W skład sprzedawanego w sklepach preparatu wchodzi sok brzozowy, woda i alkohol etylowy w stężeniu nie większym niż 20%. Obecność alkoholu może odstraszać, gdyż kojarzy się głównie z działaniem szkodliwym i wysuszającym, lecz właściwości nawilżające soku brzozowego równoważą efekty działania alkoholu i preparat nie powinien szkodzić skórze. Jeśli jednak po dłuższym stosowaniu wody brzozowej zauważysz niepożądane efekty, najlepiej pożegnaj się z tym kosmetykiem.

Prozdrowotne właściwości wody brzozowej wynikają wprost ze ze składu chemicznego soku brzozowego, który zawiera przeciwutleniacze, minerały i witaminy.

Dokładny skład soku brzozowego: cukry złożone, kwas cytrynowy, kwas jabłkowy, kwas salicylowy, trójterpeny lupanowe – betulina, saponiny, flawonoidy – kemferol, luteolina, kwercetyna, rutyna, hiperozyd, fitohormony fitosterole, aminokwasy – cytrulina, związki żywiczne, garbniki, witaminy grupy B, witamina C, minerały (wapń, fosfor, potas, magnez, żelazo, miedź), olejki eteryczne.

Właściwości wody brzozowej - stosowanie na włosy i skórę

Prawie każdy ze składników soku brzozowego oprócz właściwości wspomagających pracę organizmu od wewnątrz, ma też zastosowanie kosmetyczne, poprawiające kondycję skóry i włosów. Woda brzozowa znana jest głównie ze swojego wpływu na porost włosów – wzmacnia cebulki, stymuluje porost nowych włosów – tzw. baby hair, pomaga też w walce z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.

Za tym działaniem stoją przede wszystkim witaminy z grupy B, które wpływają na przyspieszenie porostu włosów, poprawiają ich grubość, wspomagają ich odbudowę oraz zapobiegają ich wypadaniu. Kwas salicylowy z kolei odpowiada za odświeżenie skóry i zmniejszenie przetłuszczania się włosów.

Woda brzozowa może mieć też zbawienny wpływ na cerę, szczególnie cerę trądzikową. Zawarta w niej betulina łagodzi i zmniejsza podrażnienia skórne, reguluje wydzielanie sebum, działa antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Dodatkowo stymuluje syntezę kolagenu i elastyny oraz reguluje proces powstawania melaniny, dzięki czemu pomaga w walce z przebarwieniami, rozjaśniając cerę, a nawet wybielając piegi.

Fitosterole, fitohormony i aminokwasy pozytywnie wpływają na nawilżenie skóry i poprawę jej napięcia, wygładzają też drobne zmarszczki. Flawonoidy oraz witamina C to naturalne przeciwutleniacze chroniące skórę przed działaniem wolnych rodników, witamina C wspomaga też ochronę przeciwko promieniowaniu UV. Kwas salicylowy wykazuje działanie złuszczające i antyseptyczne, oczyszcza i odświeża skórę, odblokowując pory.

Efekty stosowania wody brzozowej to przede wszystkim:

  • poprawa kondycji włosów,
  • zapobieganie wypadaniu włosów,
  • stymulowanie porostu nowych włosów,
  • pielęgnacja cery trądzikowej, łojotokowej i tłustej,
  • łagodzenie podrażnień i zmian skórnych,
  • łagodzenie stanów zapalnych skóry,
  • oczyszczenie i nawilżenie cery,
  • rozjaśnienie przebarwień i piegów.