Twarda skóra na stopach - czym usunąć martwy naskórek? [Porada eksperta]

2013-11-20 19:00

Moim problemem jest bardzo gruby martwy naskórek na podeszwach stóp, któremu już pumeks ani innego rodzaju tarki nie dają rady. Od momentu kiedy zaczęłam chodzić w butach na wysokich obcasach mam wrażenie, że ta warstwa martwego naskórka jest coraz grubsza i tworzy wręcz skorupę. Przy chodzeniu nie boli. Ostatnio dowiedziałam się o istnieniu środka epilfeet, który złuszcza taki naskórek. Czy jest to bezpieczne? I czy można to stosować przy jednoczesnym leczeniu grzybicy paznokci dużych paluchów?

Porada kosmetologa
Autor: Getty Images

Całe nasze ciało pokryte jest warstwą zrogowaciałego naskórka. Stopy to miejsce gdzie jest ona fizjologicznie grubsza. Nadmierne rogowacenie w tym miejscu bywa następstwem nieprawidłowo – zbyt intensywnie wykonywanego złuszczania mechanicznego (np. pumeksem), co w rezultacie pogłębia problem.

Dochodzi do błędnego koła, ponieważ komórki naskórka taki zabieg traktują jako sygnał zagrażający i uruchamiają mechanizmy naprawcze (nadprodukcja komórek) w celu jak najszybszej odbudowy utraconych struktur.

Nadwaga, zaburzenia równowagi hormonalnej, cukrzyca, źle dobrane obuwie, brak nawilżenia, utrzymywanie długotrwałej pozycji stojącej, predyspozycje genetyczne (nieprawidłowa budowa stopy) – to również prawdopodobni sprawcy omawianego problemu.

Epilfeet jest nowym produktem na rynku kosmetycznym, zdecydowanie bezpiecznym i nieinwazyjnym. W swym składzie zawiera związki, których zadaniem jest usuniecie nagromadzonej w nadmiarze warstwy rogowej naskórka oraz uregulowanie procesu rogowacenia.

Składniki aktywne to głównie kwasy: mlekowy, glikolowy, cytrynowy, salicylowy, ponadto mocznik, gliceryna i witamina E - dodatkowe nawilżenie, regeneracja naskórka.

W przeciwwskazaniach zostało uwzględnione, aby nie stosować preparatu podczas leczenia przeciwgrzybiczego. Jest ono długotrwałe, trwające nawet lata, dlatego warto ocenić efekt terapeutyczny leczenia przez dermatologa. Jeśli badanie mikologiczne nie wykaże obecności komórek grzyba, należy wdrożyć kurację złuszczającą przy pomocy Epilfeet.

Usunięcie nadmiernie nagromadzonej warstwy rogowej oraz intensywne nawilżanie są w tym przypadku niezbędne. Uchronią przed powstaniem pęknięć, rozpadlin i bolesnych dolegliwości podczas poruszania się.

Zalecam moczenie stóp w roztworze soli z dodatkiem ekstraktu z szałwii, lawendy, rozmarynu, kilku kropel olejku z drzewa herbacianego. Kąpiel zadziała dezynfekująco, zmiękczy i odpowiednio przygotuje skórę do mechanicznego złuszczenia przy użyciu tarki.

Ostatnią czynnością, którą należy wykonywać możliwie jak najczęściej jest wmasowanie dużej ilość kremu do stóp z dodatkiem mocznika, alantoiny, witamin E, F, A.

W przyszłości polecam wizytę u podologa, który profesjonalnie zajmie się Pani stopami, ostrożnie usunie twardy naskórek, przywracając im naturalną elastyczność. Prawidłowa pielęgnacja nadmiernie rogowaciejącej skóry podeszwowej części stóp w przypadku zakażenia grzybiczego jest utrudniona. Woda zapewnia grzybom optymalne warunki do życia, w związku z tym proszę o zachowanie szczególnej higieny.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl