Szorstka płytka paznokcia [Porada eksperta]

2013-11-07 23:36 Julita Krzynówek

Mam problem z paznokciami. Moje paznokcie nie wyglądają za ciekawe, ich płytka nie jest gładka, tylko szorstka i nie wiem, jak mam temu zapobiec.

Wygląd paznokci jest bardzo dobrym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia pacjenta, w związku z czym zmiany w ich obrębie nie mogą być traktowane jedynie jako problem kosmetyczny. Wzorcowo powinny być lekko zaróżowione, stosunkowo twarde, o gładkiej, lekko wypukłej powierzchni, a wszelkie odstępstwa wymagają diagnozy.

Literatura fachowa przedstawia dość szeroką listę defektów tejże struktury, jednym z nich jest szorstkość płytki paznokciowej, inaczej trachyonychia czy dystrofia paznokci. Uważa się to za zmianę wrodzoną o nieznanej przyczynie. Objawem klinicznym jest szara płytka, nierzadko wklęsła, cienka, jakby posypana szarym pyłem, najczęściej obejmuje wszystkie paznokcie. Istnieje prawdopodobieństwo samoistnego ujścia zmian.

Szorstkość paznokci może być defektem związanym zarówno z niedoborem niektórych witamin, mikro- makroelementów, jak również objawem klinicznym chorób ogólnoustrojowych, bądź dermatologicznych, w przebiegu których doszło do zajęcia i uszkodzenia płytki paznokciowej - łuszczycy, liszaja płaskiego, łysienia plackowatego, atopowego zapalenia skóry, grzybicy.

W celu wykrycia przyczyny, co jest konieczne do przywrócenia zdrowego wyglądu płytce paznokcia, warto skonsultować się z lekarzem, który po jej obejrzeniu zleci odpowiednie badania. Umożliwi to postawienie diagnozy oraz wdrożenie właściwego leczenia.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE