Sól Epsom: działanie i zastosowanie. Sól gorzka w kosmetyce

2021-06-24 14:25

Sól gorzka (sól Epsom, sól angielska) od setek znana jest ze swoich cudownych dla zdrowia właściwości. Ze względu na zawartość siarki i magnezu, sól gorzka doskonale wpływa na poprawę kondycji organizmu. Ma właściwości regenerujące, odkwaszające i odtruwające, a ponadto działa przeciwzapalnie i antyłojotokowo. Sól Epsom swoje zastosowanie znalazła nie tylko w medycynie, lecz także w kosmetyce. Dowiedz się jak sól gorzka działa na organizm oraz jak ją stosować.

Sól gorzka (sól Epsom): działanie i zastosowanie. Sól gorzka w kosmetyce
Autor: thinkstockphotos.com Sól gorzka świetnie sprawdza się podczas kąpieli solankowych.

Spis treści

  1. Właściwości soli gorzkiej
  2. Działanie soli gorzkiej
  3. Sól gorzka w kosmetyce
  4. Gdzie kupić sól gorzką?
  5. Sól gorzka: skutki uboczne

Sól gorzka (sól Epsom, sól angielska) została odkryta około XVII wieku z naturalnych źródeł w Anglii, w pobliżu miejscowości Epsom, gdzie początkowo była odparowywana. Sól gorzka wyglądem przypomina sól gruboziarnistą. Jest bezwonna, biała, o dość dużych kryształkach. Dobrze rozpuszcza się w wodzie i ma gorzki smak. Sól Epsom jest nieorganicznym związkiem chemicznym, zwanym siarczanem magnezu (MgSO4). Zawiera siarkę i miedź, czyli cenne pierwiastki dla zdrowia i urody. Można używać jej zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Wykorzystywana jest także w laboratoriach, przemyśle i rolnictwie.

Właściwości soli gorzkiej

Dzięki zawartości siarki, miedzi i magnezu sól Epsom świetnie wpływa na kondycję naszego organizmu i poprawia stan zdrowia. Zawartość siarki odpowiedzialna jest za właściwości przeciwgrzybicznie, antyłojotokowe i przeciwtrądzikowe soli gorzkiej.

Sól doskonale działa również na włosy: zapobiega ich łamliwości i ma właściwości przeciwłupieżowe.

Siarka wspomaga także oczyszczanie organizmu z metali ciężkich, leczenie zapalenia stawów i różnych form artretyzmu.

Dzięki zawartości magnezu, sól gorzka ma właściwości relaksujące i regenerujące. Działa kojąco na układ nerwowy i wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie.

Doskonale wpływa na układ ruchowy, wykazuje działanie przeciwbólowe mięśni oraz stawów.

Ponadto sól Epsom ma właściwości przeczyszczające i odtruwające. Stosowana jest nawet w przemyśle: odstrasza insekty i owady, ma właściwości zmiękczające oraz świetnie nadaje się do czyszczenia niektórych powierzchni.

Czytaj też:

Działanie soli gorzkiej

1. Działanie relaksujące

Największą skuteczność soli gorzkiej otrzymamy poprzez wchłanianie jej składników podczas kąpieli w ciepłej solance lub dzięki okładom solankowym. Sól wchłaniana przez skórę utrzymuje się w organizmie od 4 do 9 godzin.

Kąpiele solankowe działają przede wszystkim odstresowująco i kojąco, dlatego mogą być formą relaksu po męczącym dniu lub intensywnym wysiłku fizycznym. Relaks ułatwi również lepsze zasypianie.

Dzięki zawartości magnezu, kąpiel w soli gorzkiej może być doskonałym rytuałem łagodzącym stres. Ponadto magnez działa rozkurczająco i regenerująco na mięśnie.

2. Działanie przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze

Dzięki przeciwgrzybicznym i bakteriobójczym właściwościom siarki można pozbyć się również przykrego zapachu stóp oraz grzybicy.

Sól gorzka działa na organizm odtruwająco i oczyszczająco. Siarczany zawarte w soli Epsom pomagają w pozbywaniu się z organizmu toksyn i metali ciężkich.

3. Wpływ na metabolizm

Stosowanie soli gorzkiej doustnie przyspiesza metabolizm oraz wykazuje silne działanie przeczyszczające, dlatego też jest naturalnym lekiem na zaparcia.

Należy jednak uważać, gdyż nadmierne jej spożycie może być przyczyną biegunki.

4. Wspomaganie procesu gojenia i regeneracja

Sól gorzka może też przyspieszać proces gojenia. W celu złagodzenia skóry po opalaniu lub po ukąszeniach owadów można stosować kompresy z soli gorzkiej. Działają one przeciwbólowo i regenerująco.

Ponadto okłady z soli angielskiej przyspieszają gojenie się ran, stłuczeń, siniaków i obrzęków. Kąpiel w soli Epsom regeneruje zmęczone stawy oraz niweluje uczucie ciężkich nóg. Zapobiega także skurczom mięśni.

5. Wpływ na układ krwionośny

Dzięki wysokiej zawartości magnezu, kąpiele w soli gorzkiej wspomagają także pracę układu krwionośnego. Stosowanie soli gorzkiej wspomaga pracę naczyń krwionośnych, działa rozkurczająco, zmniejsza ryzyko zawału oraz obniża ciśnienie.

Czytaj też: Kosmetyki z morza - właściwości

Sól gorzka w kosmetyce

Sól Epsom na trądzik

Sól gorzka znalazła również swoje zastosowanie w kosmetyce. Dzięki zawartości siarki polecana jest osobom walczącym z trądzikiem, wykazuje też działanie antybakteryjne. Zapobiega rozprzestrzenianiu się wykwitów skóry, poprawia jej stan i wygląd. Zmniejsza także wypryski i stany zapalne.

Sól Epsom na łojotok

Sól gorzka wykorzystywana jest również do walki z łojotokiem, dlatego polecana jest przede wszystkim dla posiadaczek cery tłustej. Sól Epsom nie tylko można stosować poprzez okłady i kąpiele. Jest również składnikiem niektórych kremów, balsamów i żeli.

Sól Epsom na włosy

Sól Epsom świetnie działa na włosy. Ma właściwości przeciwłupieżowe. Ponadto przyczynia się do zagęszczania włosów. Działa również przeciwłojotokowo, dzięki czemu zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy.

Sól gorzka również oczyszcza włosy i skórę głowy z pozostałości niektórych kosmetyków, np. obciążających szamponów lub lakierów do włosów. Warto zatem dodać roztwór soli gorzkiej do szamponu lub odżywki i dokładnie spłukać.

Sól Epsom na skórę

Sól Epsom jest to także środek zmiękczający i złuszczający skórę, dzięki czemu może być pomocna w walce z pękającymi piętami i twardymi skórkami.

Czytaj też: Kąpiele lecznicze w Twojej wannie

Gdzie kupić sól gorzką?

Sól gorzka dostępna jest w większości sklepów ze zdrową żywnością, ekologicznych lub zielarskich. Można ją kupić także w delikatesach lub w sklepach internetowych.

Sól gorzka: skutki uboczne

Nadmierne doustne spożywanie soli gorzkiej może być przyczyną powstawania biegunek, gdyż ma ona silne działanie przeczyszczające. Również osoby z chorobami nerek nie powinny spożywać soli gorzkiej.

Skutkiem ubocznym nadmiernego spożywania soli gorzkiej może też być zaburzenie pracy jelit i żołądka. Sól Epsom ma właściwości relaksujące i obniżające ciśnienie, dlatego też osoby o znacznym niedociśnieniu tętniczym nie powinny jej stosować.