Sól do kąpieli - relaks i detoks. Przepisy na sól do kąpieli

2017-07-09 11:25

Kąpiel z dodatkiem soli nie tylko odpręża i relaksuje, ale także oczyszcza. Sól ma właściwości detoksykacyjne, rozluźniające i kojące - szczególnie w przypadku bólu mięśni i stawów. Kąpiele z dodatkiem soli łagodzą także stany zapalne skóry, łuszczycę i trądzik. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią sól do kąpieli i skomponować własną mieszankę.

Sól do kąpieli - relaks i detoks. Pomysły na sól do kąpieli
Autor: Thinkstockphotos.com Sól dodana do kąpieli odpręża ciało. Z takich kąpieli warto korzystać po treningu lub ciężkim, wyczerpującym dniu.

Spis treści

  1. Niezwykłe właściwości soli do kąpieli
  2. Różowa sól himalajska
  3. Sól Epsom
  4. Sól z Morza Martwego
  5. Szara sól z Guerande
  6. Sól morska
  7. Przepis na mleczną kąpiel Kleopatry
  8. Przepis na pachnącą sól do kąpieli
  9. Pachnące saszetki do kąpieli
  10. Do ulubionej soli dodaj pachnące olejki o rozmaitych właściwościach

Sól do kąpieli przez wielu uważana jest za fanaberię, atrakcyjny dodatek kąpielowy. Jednak w wielu krajach dodawanie soli kojarzone jest bezpośrednio z jej zdrowotnymi właściwościami. Kąpiel z dodatkiem soli stosuje się w celu detoksykacji, rozluźnienia, relaksacji. To doskonały dodatek do kąpieli po ciężkim dniu, przed i po zabiegu kosmetycznym.

Japończycy stosują sól w celu oczyszczenia i detoksykacji organizmu. W publicznych łaźniach dodaje się sól do kąpieli o bardzo wysokiej temperaturze - woda rozgrzana jest niemal do granic możliwości. W czasie kąpieli stosuje się mechaniczne złuszczanie skóry z martwych komórek. Podobno w czasie takiego zabiegu można zauważyć wyjątkowo brudną wodę pozostałą po oczyszczeniu ciała.

Niezwykłe właściwości soli do kąpieli

Po co dodawać sól do kąpieli skoro zwykła kąpiel jest wystarczająco relaksująca? Sól ma niezwykłe właściwości, które są często lekceważone i niedoceniane. Sól morska otrzymywana jest naturalnie poprzez odparowanie wody morskiej. Sól bogata jest w minerały, które mają korzystny wpływ na stan zdrowia, ma właściwości terapeutyczne. Dodanie niewielkiej ilości soli morskiej do kąpieli pobudza krążenie, łagodzi skurcze mięśni, pomaga złagodzić objawy sztywności stawów, zapalenia stawów, łagodzi ból pleców i nóg. Ponadto, sól morska oczyszcza i detoksykuje skórę.

Do kąpieli możesz dodać sól morską lub mineralną.

Sole do kąpieli można komponować w różnych zestawach dodając poszczególne sole ze względu na ich właściwości, olejki eteryczne, oleje nawilżające, suszone kwiaty i zioła. Zanim jednak zdecydujesz się skomponować swoją własną mieszankę, dowiedz się więcej o właściwościach soli. Jaką sól dodać do kąpieli?

Różowa sól himalajska

To jedna z najzdrowszych soli. Formowała się przez miliony lat we wschodnim pasie Karakorum Himalajów, gdzie kiedyś znajdował się słony ocean. Jest niezwykle czysta, bogata w aż 84 minerały, elektrolity i pierwiastki. Sól himalajska obniża ciśnienie krwi, działa detoksykująco, łagodzi podrażnieni skóry, trądzik i bóle stawów.

Sól Epsom

Sól Epsom, sprowadzana z Wielkiej Brytanii, jest czystym związkiem mineralnym siarczanu magnezu w postaci kryształów, wygląda więc jak sól - nie ma jednak chlorku sodu, co charakteryzuje sól. Mimo, że nie jest to sól, nie można zaprzeczyć jej zdrowotnym właściwościom. Jest doskonałym źródłem magnezu, którego niedobór może być przyczyną chorób serca, udarów mózgu, osteoporozy, zapalenia stawów, problemów trawiennych i przewlekłego zmęczenia. Sól Epsom, dodawana do kąpieli, pozwala pozbyć się zmęczenia, rozluźnia mięśnie, łagodzi podrażnioną skórę oraz choroby skóry, tj. łuszczycę, AZS, a nawet trądzik.

Sól z Morza Martwego

Sól morska z Morza Martwego różni się znacznie od innych soli morskich zawartości minerałów, składających się wyłącznie z 8% chlorku sodu, z dużą zawartością magnezu, siarczanów i potasu. Sól do kąpieli z Morza Martwego pomaga w leczeniu nadmiernej suchości skóry, wyprysków skórnych i łuszczycy. Znana jest z właściwości zmniejszających ból przy zapaleniu stawów i reumatyzmie. Wysoka zawartość minerałów wiąże się z oczyszczaniem i detoksykacją skóry.

Szara sól z Guerande

Szara sól do kąpieli jest tradycyjnie zbierana ręcznie w Guérande, we Francji, w regionie Bretania. Jest bogata w minerały, którym zawdzięcza swój szary kolor. Sól ma niski poziom sodu, jest źródłem wapnia, potasu, miedzi, cynku, żelaza i innych.

Sól morska

Sól morka jest doskonała do stosowania bezpośrednio do kąpieli. Idealna do mieszania z olejkami eterycznymi, do pielęgnacji ciała i do zabiegów na ciało - dostępna jest sól gruboziarnista i drobnoziarnista. Drobne ziarna soli wykorzystywane są do peelingów całego ciała oraz do wykonywania mieszanek soli z ziołami i proszkami do kąpieli. Grube ziarna doskonale pochłaniają olejki eteryczne, dlatego są stosowane do kąpieli aromaterapeutycznych i relaksacyjnych.

Przepis na mleczną kąpiel Kleopatry

Składniki:

  • 2 szklanki mleka w proszku,
  • 1 szklanka soli Epsom,
  • 1 szklanka soli morskiej (opcjonalnie),
  • 1/2 szklanki sody oczyszczonej,
  • 4-5 kropli olejku lawendowego lub innego.

Do dużej miski wsyp sól morską i Epsom oraz sodę oczyszczoną i mleko w proszku. Wymieszaj wszystko dokładnie. Na koniec dodaj olejek eteryczny, jeszcze raz wymieszaj i przełóż gotową mieszankę do słoika. Do kąpieli w wannie dodawaj jednorazowo pół szklanki gotowej mieszanki kąpielowej.

Przepis na pachnącą sól do kąpieli

Składniki:

  • 3 szklanki soli Epsom,
  • 2 szklanki soli morskiej,
  • 1 szklanka sody oczyszczonej,
  • 3-4 krople ulubionego olejku eterycznego (np. waniliowego lub geraniowego).

Sól i sodę wsyp do miski, wymieszaj dokładnie, a następnie dodaj olejek eteryczny. Mieszankę kąpielową przełóż do słoika i szczelnie zamknij. Soli kąpielowej możesz używać przez następne trzy miesiące. Do jednej kąpieli w wannie dodaj ok. pół szklanki mieszanki solnej.

To ci się przyda

Pachnące saszetki do kąpieli

Do płóciennego woreczka (może być rozłożona gaza) włóż ulubione suszone kwiaty i zioła. Najpiękniej pachnie lawenda, rozmaryn, igły sosnowe. Dodaj odrobinę soli himalajskiej lub innej ulubionej soli i skrop wszystko olejkiem eterycznym - wystarczą 3-4 krople. Saszetkę zawiąż szczelnie, aby nic z niej nie wypadło.

Taki woreczek można wrzucać bezpośrednio do wanny z wodą lub przywiązywać do kranu tak, aby jej zawartość zanurzona była w wodzie. To doskonały pomysł na kąpiel relaksacyjną dla osób, które nie lubią wsypywać mieszanek kąpielowych bezpośrednio do wody. Pięknie wykonana saszetka zapachowa to łatwy i tani pomysł na prezent.

Do ulubionej soli dodaj pachnące olejki o rozmaitych właściwościach

10 kropli olejku eukaliptusowego 10 kropli olejku miętowego kąpiel oczyszczająca zatoki
10 kropli olejku lawendowego 10 kropli olejku bergamotowego kąpiel relaksacyjna
10 kropli olejku cytrynowego 10 kropli olejku rozmarynowego kąpiel oczyszczająca umysł
10 kropli olejku szałwiowego 5 kropli olejku miętowego + 5 kropli olejku z drzewa herbacianego kąpiel pozwalająca odzyskać równowagę
10 kropli olejku lawendowego 5 kropli olejku różanego + 5 kropli olejku geraniowego kąpiel uspakajająca
5 kropli olejku pomarańczowego + 5 kropli olejku goździkowego 5 kropli olejku cytrynowego + 5 kropli olejku cedrowego kąpiel odstresowująca, podnosząca na duchu