Serum z witaminą C – jak stosować i jakie daje efekty?

2018-02-24 9:00

Serum z witaminą C to jeden z filarów pielęgnacji skóry w każdym wieku. Efekty jego stosowania docenią zarówno 20-latki zmagające się z przebarwieniami potrądzikowymi, jak i dojrzałe kobiety borykające się ze zmarszczkami. Sprawdź, jak stosować serum z witaminą C i czym kierować się przy wyborze konkretnego produktu.

Serum z witaminą C – jak stosować i jakie daje efekty?
Autor: thinkstockphotos.com Serum z witaminą C może mieć postać olejku lub lekkiego płynu o wodnistej konsystencji.

Spis treści

  1. Jak działa serum z witaminą C?
  2. Jakie serum z witaminą C wybrać?
  3. Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C to kosmetyk o wszechstronnym działaniu na skórę, który zdecydowanie warto uwzględnić w swoim codziennym rytuale pielęgnacyjnym. Stosowanie serum z witaminą C przynosi bardzo dobre efekty, które można zauważyć niemal natychmiast po aplikacji – jest to m.in. rozjaśnienie i poprawa kolorytu skóry. Jeśli wykażemy się cierpliwością i systematycznością, na pewno docenimy efekty długofalowe kuracji witaminą C, do których należy przede wszystkim opóźnienie procesów starzenia.

Jak działa serum z witaminą C?

Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza obecności głównego składnika: witaminy C. To substancja czynna o powszechnie znanym i potwierdzonym wpływie na skórę, stąd można znaleźć ją w składzie wielu kremów, maseczek czy toników. Jednak w serum występuje ona w dużo większym stężeniu, co przesądza o wyjątkowych właściwościach tej formy kosmetyku.

Działanie serum z witaminą C można sprowadzić do kilku punktów:

  1. Rozświetlenie skóry – jak wiadomo, witamina C rozjaśnia, a więc cera niemal od razu po aplikacji uzyskuje lepszy koloryt (co widać szczególnie na poszarzałej, zmęczonej skórze).
  2. Zmniejszenie przebarwień – zarówno tych wywołanych promieniowaniem słonecznym, jak i zmianami trądzikowymi. Ten efekt można jednak zaobserwować po ok. miesiącu kuracji.
  3. Spłycenie zmarszczek – obecna w serum witamina C nasila syntezę kolagenu i tym samym pomaga walczyć z widocznymi oznakami starzenia.
  4. Ochrona przeciwstarzeniowa – związana jest z właściwościami antyoksydacyjnymi witaminy C, która zwalcza wolne rodniki i wzmacnia ochronę przeciwsłoneczną.

Jakie serum z witaminą C wybrać?

Witamina C może występować w kosmetykach w 3 różnych formach. Wybór odpowiedniej uzależniony jest od efektów, które chcemy uzyskać, a także typu naszej cery.

  • Serum z kwasem L-askorbinowym

W składzie INCI oznaczany jako: Ascorbic Acid

Charakterystyka: Witamina C występująca jako kwas L-askorbinowy to najpopularniejsza forma tej substancji stosowana w kosmetykach. Zaliczana jest do kwasów PHA, które – choć uchodzą za delikatne – mogą podrażniać wrażliwą skórę. W wyższych stężeniach (powyżej 20%) kwas L-askorbinowy ma właściwości złuszczające. Zwykle serum z tym rodzajem wit. C ma postać wodnistą.

W przypadku serum z kwasem askorbinowym lepszą opcją jest wykonanie go samodzielnie przy użyciu półproduktów kosmetycznych, niż kupowanie gotowego w sklepie.

Zalety: najtańsza, najbardziej przystępna forma witaminy C, daje najszybsze efekty stosowania.

Wady: witamina w tej formie szybko ulega rozkładowi pod wpływem temperatury, światła, nieodpowiedniego pH itd. Serum z kwasem L-askorbinowym będzie miało więc bardzo krótką datę przydatności – zaledwie 3-4 miesiące od daty produkcji. Po tym czasie traci wszystkie swoje właściwości. Dlatego kupując gotowe serum z witaminą C w sklepie, nie możemy mieć pewności, czy będzie ono wykazywać dobroczynne działanie (bo np. mogło przeleżeć długi czas na półce w hurtowni). Kolejną wadą serum z kwasem L-askorbinowym jest ryzyko wywołania podrażnień u osób ze szczególnie wrażliwą skórą, np. naczynkową.

Jakie stężenie: aby serum było skuteczne, szukaj takiego z co najmniej 15-procentową zawartością Ascrobic Acid (maksymalnie 20%).

  • Serum z witaminą C w formie olejku

W składzie INCI szukaj oznaczenia: Tetrahexyldecyl Ascorbate

Charakterystyka: Witamina C pod tą postacią jest rozpuszczalna w olejach, dlatego serum będzie miało oleistą konsystencję. Nie działa tak szybko i intensywnie na skórę jak kwas L-askorbinowy, ale przy cierpliwym stosowaniu daje równie dobre efekty.

Zalety: nie wywołuje podrażnień i nadaje się nawet dla cer bardzo wrażliwych. To forma bardziej stabilna niż kwas askorbinowy, ma długi okres trwałości (kilkanaście miesięcy). Ze względu na konsystencję podobną do ludzkiego sebum łatwo przenika przez skórę. Wykazuje lecznicze działanie u osób z problemami trądzikowymi.

Wady: działa wolniej, jest trudniej dostępne i trochę droższe niż serum z Ascorbic Acid.

Jakie stężenie: 3-10% to wystarczające stężenie dla tej formy witaminy C, aby skutecznie zadziałała na skórę.

Czytaj też: Jak wybrać naturalny olejek do twarzy?

  • Serum z etylowanym kwasem askorbinowym

W składzie INCI szukaj oznaczenia: Ethyl Ascorbic Acid

Charakterystyka: Najnowsza opracowana przez naukowców stabilna forma witaminy C, która rozpuszczalna jest w wodzie (serum z Ethyl Ascorbic Acid będzie więc miało konsystencję wodnistą).

Zalety: serum z witaminą C w tej formie przez długi czas zachowuje swoje właściwości (6-12 miesięcy), łatwo przenika przez skórę, nadaje się do każdego typu cery, nie szczypie, nie wywołuje podrażnień.

Wady: to najdroższa pochodna witaminy C na rynku, zwłaszcza w porównaniu z kwasem askorbinowym. Potrzebuje więcej czasu, aby zadziałać.

Jakie stężenie: szukaj serum z zawartością min. 10% Ethyl Ascorbic Acid.

Jak stosować serum z witaminą C?

Serum z witaminą C warto na stałe włączyć do swojego rytuału pielęgnacyjnego i stosować codziennie, niezależnie od pory roku. Nie należy się bać, że witamina C uwrażliwi skórę na słońce – jest wprost przeciwnie, substancja ta wspomaga działanie filtrów przeciwsłonecznych zawartych w kremach. Tym samym wzmacnia ochronę przez szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB, które przyczynia się do przedwczesnego starzenia. Bez obaw możemy więc nakładać serum z witaminą C raz dziennie rano (ewentualnie wieczorem).

Decydując się na poranną aplikację, najlepiej stosować następującą kolejność kroków:

  1. Oczyszczenie cery za pomocą płynu micelarnego lub umycie wodą i delikatnym żelem myjącym.
  2. Tonizowanie za pomocą toniku lub hydrolatu dobranego do potrzeb skóry.
  3. Gdy skóra jest jeszcze wilgotna, nałożenie lekkiego serum z witaminą C.
  4. Po wchłonięciu serum, aplikacja kremu nawilżającego z filtrem.
  5. Makijaż.

W przypadku aplikacji serum z witaminą C na noc, również nakładamy je po etapie tonizowania, ale przed nałożeniem kremów lub olejków pielęgnujących.