Pęknięty paznokieć. Dlaczego się nie goi? [Porada eksperta]

2013-11-13 19:25 Julita Krzynówek

Pękł mi miesiąc temu paznokieć na kciuku, w odległości 5 mm od ścinanej krawędzi. Nie wiem w jakich okolicznościach to się stało. Myślałem, że odrastając zetnę to pęknięcie, ale tak nie jest. Paznokieć rośnie z pęknięciem na tej samej wysokości. Dlaczego?

Z opisu wynika, iż najprawdopodobniej doszło do uszkodzenia macierzy paznokcia, czyli miejsca gdzie jest on „tworzony”. To schorzenie nierzadko występujące, jako następstwo urazu mechanicznego. Potwierdzeniem tego będzie jego ciągłe odrastanie z nieprawidłową strukturą. Defekt może po pewnym czasie ustąpić.

Istnieją schorzenia ogólnoustrojowe, którym w obrazie klinicznym współtowarzyszy zajęcie narządu paznokciowego, jak na przykład grzybica, liszaj płaski, łuszczyca. Nie udzielił Pan informacji jakiego typu jest to pęknięcie, gdyż może występować wzdłuż lub w poprzek płytki, co również utrudnia diagnozę.

Jeśli więc nie jest to kwestia urazu mechanicznego, czego nie możemy wykluczyć, warto skonsultować się z lekarzem dermatologiem, by wykluczyć współistniejące schorzenie. Z pewnością należy zadbać o właściwą dietę, w której nie powinno zabraknąć cennych aminokwasów egzogennych, wapnia, magnezu, żelaza, krzemu.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Julita Krzynówek

Absolwentka wydziału farmaceutycznego Collegium Medicum w Bydgoszczy UMK. Specjalizuje się w zabiegach na twarz i ciało likwidujących najczęściej spotykane defekty estetyczne jak cellulit i rozstępy, w zabiegach likwidujących tkankę tłuszczową oraz zapobiegających starzeniu się skóry. http://www.dsinstytut.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE