Olejek z opuncji - właściwości i zastosowanie w kosmetyce

2018-01-19 9:14

Olejek z opuncji jest jeszcze w Polsce mało znany, choć w niektórych krajach jego właściwości odkryto wiele wieków temu. Jego uzyskiwanie jest długotrwałym i trudnym procesem, co wpływa na dość wysoką cenę, nie brakuje jednak jego zwolenników. Jakie zastosowanie ma olejek z opuncji w kosmetyce?

Olejek z opuncji - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Autor: Thinkstockphotos.com Właściwosci kosmetyczne olejku z opuncji. Nawilżanie, olejowanie włosów i ciała

Spis treści

  1. Właściwości olejku z opuncji
  2. Zastosowanie olejku z opuncji

Olejek z opuncji jest wytwarzany z pestek opuncji figowej, rosnącej głównie w ciepłych krajach Ameryki Łacińskiej i w niektórych krajach basenu Morze Śródziemnego, głównie w Maroku. Na rynku można spotkać preparaty opuncjowe, które powstały w wyniku macerowania kwiatów opuncji, zawierających o wiele mniej ważnych składników. Litr najwyższej klasy olejku powstaje z miliona pestek, które żmudnie wydobywa się z owoców o łącznej masie ok. 450-500 kilogramów.

Właściwości olejku z opuncji

W olejku z opuncji znajduje się wiele substancji, które pomogą pielęgnować twarz i ciało. Jego właściwości i działanie sprawiają, że stosować może go każdy. Jest to również kosmetyk w pełni naturalny, więc nie powinien wywoływać alergii nawet u osób o wrażliwej cerze. Szczególnie zaleca się stosowanie go przez osoby starsze, ponieważ niekiedy jest nazywany naturalnym botoksem.

Kwas linolowy Omega 6 to nienasycony kwas tłuszczowy, który nie jest produkowany przez organizm człowiek, dlatego musi być pobierany z otoczenia. Jego działanie sprawia, że skóra jest bardziej nawodniona, nawilżona i elastyczna. Warto wspomnieć, że kwas linolowy zawarty w olejku z opuncji wzmacnia warstwę lipidową skóry, dzięki czemu lepiej się goi i łatwiej regeneruje po podrażnieniach.

Podobne właściwości mają zawarte w opuncji fitosterole, uczestniczące w regulacji procesów wewnątrzkomórkowych, dzięki czemu pobudzają regenerację i gojenie naskórka. Wzmacniają barierę naskórkową, w efekcie hamują utratę wody ze skóry. Warto podkreślić, że działają łagodząco i przeciwalergicznie, poprawiają również elastyczność i gęstość skóry, co sprawia, że olejek z opuncji ma działanie przeciwzmarszczkowe. Z kolei osoby, które mają problemy z tłustą cerą, docenią to, że ten naturalny kosmetyk normalizuje pracę gruczołów łojowych.

Zawarta w olejku witamina E w postaci gamma-tokoferolu zapobiega przedwczesnemu niszczeniu i starzeniu się skóry, ponieważ ma silne działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni przed działaniem wolnych rodników.

Zastosowanie olejku z opuncji

Produkt nadaje się do stosowania przy każdym rodzaju cery. Jego właściwości pielęgnujące i odświeżające sprawiają, że warto stosować go podczas codziennej toalety. Wystarczy po umyciu twarzy przetrzeć ją wybranym hydrolatem, a następnie odrobinę olejku rozgrzać między palcami, po czym delikatnie wklepać go w lekko wilgotną skórę.

Drugim popularnym zastosowaniem olejku z opuncji jest przygotowanie dwufazowego płynu do demakijażu. Wystarczy do żelu hialuronowego dodać kilka kropel olejku (mniej w przypadku cery tłustej, więcej, gdy mamy cerę suchą), wymieszać palcami i delikatnie masując, wklepać w skórę. W ten sposób pozbędziemy się makijażu, jednocześnie ujędrniając i odżywiając skórę.

Nie zaszkodzi również dodać kilku kropel olejku do kremu nawilżającego. Dzięki swoim właściwościom olejek wzmocni działanie kremu, a dodatkowo ułatwi jego nałożenie dzięki nadaniu mu bardziej płynnej konsystencji.